Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът назначи синдик в "Булсатком"

3 коментара
Съдът назначи синдик в "Булсатком"

Апелативният съд - София назначи временен синдик в най-големия сателитен тв оператор у нас – "Булсатком", за чиято собственост се водят акционерни спорове, има съдебни дела с искането за несъстоятелността на компанията, която държи около 36 на сто от пазара на платена телевизия, а през август Спас Русев, който е в надзора на "Виваком", обяви, че е купил дружеството. Сделката обаче не е внесена за одобрение в Комисията за защита на конкуренцията, а за 14 декември е насрочено поредното заседание по българското дело за несъстоятелността на "Булсатком",

На този фон Апелативният съд – София на 6 декември се е произнесъл по жалби на единия от създателите, но днес миноритарен акционер в "Булсатком", Пламен Генчев и старозагорската фирма "Розенфелд и Ко", която има несъбрани вземания от оператора по пет договора. Те се оплакват от отказ на Софийския градски съд да назначи временен синдик в "Булсатком", който да следи сделките на сегашното ръководство на дружеството, както и да се наложи временен запор върху оптичната мрежа, инженерната инфраструктура, сървърите, различни устройства и дори вземанията на сателитния оператор.

На първа инстанция Софийският градски съд е решил, че липсват доказателства, че ръководството на фирмата разпилява или унищожава имуществото. Според Генчев обаче се източват активите на дружеството, като се дава пример с консултантски договор за над 1 млн. лв. Той продължава да твърди, че дружеството трябва да се обяви в несъстоятелност, тъй като отчетите за 2019 г. сочат повишаване на задълженията му със 170 млн. лв., което означава неплатежоспособност. В жалбата си пред апелативния съд той посочва, че бездействието на управата на "Булсатком" е довело до забавянето на издължаването към кредиторите и останалите акционери в компанията майка на сателитния оператор "Булсатком Ю Кей ХолдкоЛимитед", който е регистриран във Великобритания.

Съдът приема искането на Генчев и "Розенфелд и Ко" за назначаване на временен синдик и като такъв е определена Миглена Стамболиева, която има три дни срок да стъпи в длъжност и да започне да надзирава случващото се в "Булсатком". Тя ще одобрява всички негови сделки и ще контролира разпореждането с права на дружеството. Не се приема обаче искането за временен запор на мрежата и вземанията на тв оператора.

Определението на съда не подлежи на обжалване.

Предстои обаче да се види какво ще реши съдът по делото за несъстоятелност на 14 декември. То бе заведено от "Розенфелд и Ко" и "БГ топ мюзик" заради дългове на "Булсатком" към тях, а по-късно към него се присъедини Пламен Генчев. Той бе мажоритарен акционер в оператора, но след задлъжняването му и влизането на кредиторите като акционери в британската компания майка делът му се стопява до 20 процента, но той запазва право на обратно изкупуване на акциите си. Генчев е упражнил тази опция към останалите акционери, дори превежда парите по нея, но кредиторите го бламират в желанието си да продадат оператора на всяка цена. Което и става въпреки заведените дела.

Така през август бе обявена сделка с дружеството "Вива Корпорейт България" (Viva Corporate Bulgaria), представлявана от Спас Русев, който притежаваше "Виваком" преди придобиването на телекома от "Юнайтед Груп", която в последствие купи и "Нова Броудкастинг Груп" и вестниците, притежавани от депутата от ДПС Делян Пеевски.

Русев продължава да е управител на фирмата "Вива телеком България", собственик на БТК, в чийто надзор също така е той.

Сделката за "Булсатком", която според запознати е постигната с Русев само заради обещаното плащане накуп и това е било предимството ѝ пред офертата на собственика на "Теленор" – чешкият инвестиционен фонд ППФ (PPF), все още не е вкарана за одобрение в антимонополната комисия.

"Булсатком" е най-големият доставчик на платена телевизия в България с водеща позиция в сателитната телевизия. През своите DTH и IPTV2.0 платформи компанията дистрибутира над 240 телевизионни канала, 230 от които с HD качество и 8 с 4К/UHD.

Наскоро компанията лансира иновативната услуга b-box - телевизионно Android устройство, сертифицирано от Google, което осигурява отлично качество на картината, интелигентен архив и множество медийни приложения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Silver Patrik
    #3

    Това умишлено смачкване и продаване на фирмата го предсказах преди 2 години. Тъкмо бях забравил за всичко това и то започна да се случва. Жалко за малкото полезни и порядъчни хора. Некадърните и алчните се множат, вършат се уникални глупости и безмислия и то с необяснимо настървение ? Докато не я продадат поне 2 пъти тази фирма, няма да мирнат. Безсрамни некадърници.

  2. mediaman
    #2

    В управлението на фирмата, която купи Булсатком освен Спас Пусев са и Д.Пеефски и Вл.Каролев. Както казваше Баш майстора "Смърди, та се не трае".

  3. John Doe
    #1

    Известен и като БулшитСатКом.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.