Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът отложи СПИН делото в Либия след Рамазана

0 коментара

Либийският наказателен съд в Бенгази не приключи слушанията по СПИН делото срещу българските медици преди началото на религиозните празници. Магистратите насрочиха следващото заседание по делото за 8 декември, дни след края на Рамазана.

В последните седмици министърът на външните работи Соломон Паси прогнозираше, че се надява заседанията да приключат до края на октомври, преди Рамазана и до месец след това присъдата ще бъде обявена. Днес, след като се разбра за поредната отсрочка на делото, Паси отказа коментар с думите, че това е решение на либийския съд.

На днешното заседание започнаха изслушванията на адвокатите на деветимата офицери, измъчвали българите, съобщи БТА. Защитниците, които се опитват да докажат, че мъчения не е имало и самопризнанията на две от медицинските сестри са дадени доброволно, поискаха отсрочка, за да доведат още двама свидетели. Съдът им я даде. Либийското законодателство не зачита самопризнания, изтръгнати с мъчения.

Днес бе разпитан първия свидетел - Мохамед Маджах, който през 1999 г. е бил директор на дирекция "Консулски отношения" в министерството на външните работи на Либия. Маджах, който е присъствал на първата среща на българските медици с представители на българското правителство, заяви в съдебната зала, че на нея петте медицински сестри и д-р Здравко Георгиев са изглеждали добре, без видими белези от насилие. Той не можа да си спомни датата, на която се е провела срещата.

Пред българските медии, присъстващи на заседанието, медиците заявиха, че мъченията за изтръгване на самопризнания на част от тях са започнали месец след тази среща.

Адвокатът на медиците ни Осман Бизанти пък наблегна, че е важна втората среща с представители на българската държава. Тогава на българите, които се срещат с временно управляващия към този момент посолството ни Румен Петров, им е забранено да говорят за мъченията със заплахи, че ще ги върнат в местата за изтезание, съобщи Дарик радио.

На днешното заседание адвокатът на ищците поднови иска за обезщетение от 15 милиона либийски динара за всяко от 426-те заразени със СПИН деца.

Думата беше дадена и на двамата обвиняеми либийски лекари. Единият от тях каза, че СПИН-ът в болницата е открит през 1998 г., като с думите си потвърди заключенията на професорите Монтание и Колизи, че заразата е плъзнала преди българите да пристигнат на работа в детската болница. Директорът на болницата "Ал Фатех" пък каза, че много от майките са отказвали да се изследват за СПИН и не са знаели за болестта.

На заседанието в качеството си на наблюдатели присъстваха дипломати от мисиите на Великобритания, Канада, Италия, Палестина, Полша и Ирландия, която през януари 2004 г. поема от Италия ротационното председателство на Европейския съюз.

На 8 декември ще продължат пледоариите на адвокатите, измъчвали българите. Преди да приключи делото, съдът дава възможност на обвиняемите за последна дума, а след това в 30-дневен срок произнася своето решение. Според Наказателно-процесуалния кодекс на Либия, то може да бъде обжалвано в срок от един месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.