Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът пак върна делото за рухналата сграда на столичната улица "Алабин"

1 коментар
Съдът пак върна делото за рухналата сграда на столичната улица "Алабин"

Съдът пак върна на прокуратурата делото за рухналата сграда на столичната ул. "Алабин", която причини смъртта на две момичета през 2006 година. Според техническите експертизи по делото срутването на сградата е причинено от три фактора - конструктивни недостатъци на сградата, неподдържането на сградата за дълго време, както и допуснати нарушения при извършваните ремонтни работи.

Причината за връщането на делото е, че прокуратурата е предпочела да посочи като основна причина за срутването лошото състояние на сградата, както и нейното неподдържане. Държавното обвинение обаче е изключило да има виновно поведение от страна на собственика на сградата.

Съдия Атанас Атанасов от Софийския градски съд се опира на експертизите, за да заключи, че сградата е паднала и в резултат на ремонтните работи. Общо три технически експертизи споделят това мнение.

Делото веднъж беше прекратено и възобновено повторно. Обвиняеми по него бяха Георги Кирчев, собственик и управител на "Хрисома", собственик на сградата, и Петър Петров, ръководител на ремонта. С постановление на прокуратурата обаче обвиненията към собственика на сградата са били оттеглени, съобщава вестник "Сега".

От определението на съдия Атанас Атанасов става ясно, че прокуратурата е прекратила наказателното преследване срещу Кирчев, въпреки че констатира повишена опасност в сградата на "Алабин" заради ремонта.

Според прокуратурата обвиняемият Кирчев не разполагал с "целият комплекс" знания, за да е бил наясно с тази опасност. Прокурорът е сметнал, че от събраните доказателства е установена липсата на каквато и да е ангажираност на Георги Кирчев с извършваните строително-ремонтни дейности в сградата, тъй като той не пребивавал на същия обект, нито е давал препоръки за начина на осъществяването на тези дейности.

Сега с решението на Софийски градски съд делото се връща за доразследване, но и се отменя прекратяването на наказателното производство срещу Кирчев.

През 2012 година, след повече от шест години разследване, прокуратурата повдигна първите обвинения за смъртта на 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова, заради срутилата се сграда на улица „Алабин“ в София.

Двете момичета загинаха на 19 септември 2006 г., след като колата им беше затрупана от рухнала 5-етажна сграда на софийската улица "Алабин" 39. Постройката падна върху движещия се автомобил и го смаза. Затрупани бяха и паркиралите по улицата коли. Всичко наоколо беше покрито с отломки и прах. Делото за смъртта на двете момичета се превърна в една от позорните емблеми на бавното и лошо българско правосъдие.

Тогава прокуратурата повдигна обвинения за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на занятие на Георги Кирчев и Петър Петров. Един от работниците на обекта - Николай Александров, заяви в показанията си, че в деня на трагедията Кирчев е наредил да се изкъртят петте носещи колони. Началникът на бригадата му обяснил, че така постройката ще падне, но Кирчев бил непреклонен. До края на деня работниците изкъртили три от петте колони, къщата започнала да пука и те избягали. Тя рухнала след два часа. По-късно Александров се отрече от показанията си.

През последните деветте години разследването на трагедията претърпя много обрати. Ръководиха го петима прокурори. През 2010 година прокуратурата прекрати разследването с мотива, че няма престъпление и не могат да се посочат виновни.

Решението на прокуратурата тогава пак беше отменено от Софийския градски съд, но прокуратурата обжалва пред апелативния съд. В определението си преди три години апелативните съдии остро разкритикуваха работата на разследващите, че три години са бездействали и не са взели предвид показанията на Александров, които са от изключителна важност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #1

    Стогодишната Война е мимолетен период от време за Българската съдебна система - но и там работят живи хора и те имат деца и внуци и трябва да им намират работа за няколко поколения напред...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.