Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът спря по-високите заплати в болниците

5 коментара
Съдът спря по-високите заплати в болниците

Тричленен състав на Върховния административен съд спря изпълнението на текстовете за повишаване на заплатите в болниците до определени прагове, залегнали в анекса към Националния рамков договор, подписан от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Лекарския съюз. Решението не е окончателно и подлежи на обжалване в 7-дневен срок.

То идва броени дни преди крайния срок, в който болничните мениджъри трябваше да повишат заплатите на персонала до минималните нива от Колективния трудов договор (КТД) в здравния сектор, а именно: 2000 лева за лекар,1500 за медицинска сестра и 910 лв. за санитар. На болниците беше даден срок до 1 август да постигнат тези минимални възнаграждения, в противен случай ще получат по-малко увеличение в цените на клиничните пътеки, по които работят. Вместо средно 25% увеличение, те ще работят с 15% увеличение в цените на пътеките и така приходите им по линия на НЗОК ще намалеят.

Тези разпоредби бяха оспорени в съда от Националното сдружение на частните болници и ''Сърце и Мозък". Срещу текстовете имаше недоволство и от страна на някои от по-малките общински болници, за които е финансово непосилно да вдигнат заплатите до тези прагове в условията на нарастващи сметки за ток, парно и консумативи. Част от големите и по-състоятелни болници пък са против да им спускат административно как да преразпределят заплатите на персонала. Недоволството идва, тъй като според изискванията на здравните власти болничните директори трябва да намалят бонусите (допълнителното материално стимулиране) и да направят основните възнаграждения по-високи. Общоизвестно е, че в някои специалности лекарите взимат десетки хиляди левове бонуси над основната заплата и за да получат и техни колеги по-прилични заплати, бонусите трябва да се намалят, което поражда съпротива и недоволство.

Тричленният състав на ВАС приема, че въведените в НРД изисквания могат да доведат до "значителни имуществени вреди" за болниците и следва да спре действието им до решаване на въпроса за тяхната законосъобразност с окончателен съдебен акт.

"В конкретния случай оспорените в жалбите разпоредби, от една страна преразпределят средствата в бюджета на болницата, а от друга страна ограничават възможността да се получи заплащане в пълен размер на извършената дейност при оказване на болнична медицинска помощ, ако не са правилно преразпределени или надвишават договорените лимити", посочва съдът.

Посочва се, че оспорените разпоредби биха затруднили или отложили оказването на медицинска помощ и е вероятно да настъпят значителните и трудно поправими вреди и за пациентите, което обуславя нуждата от защита на обществения интерес.

Съдът отбелязва и това, че въпреки увеличението на цените на някои клинични пътеки, цената на други остава непроменена или е намалена. "Съдът възприема извода, че това реално ще се отрази на онези лечебни заведения, които според основните специалности и направления, по които работят, няма да ползват увеличение на цените на пътеките, а ще имат задължение да увеличат трудовите възнаграждения. Приходите им обаче, зависят от цените на пътеките, от броя на обслужените пациенти и от административно определените им месечни и годишни лимити и това е ново допълнително задължение без насрещно покритие. В този случай съвсем реален и непосредствен се явява рискът болниците да бъдат оставени без достатъчен финансов ресурс", посочва съдът.

Според съда основателен аргумент е и това, че увеличението на цените на пътеките, не води автоматично до увеличаване на приходите. "Това не са предварително изчислени бюджетни плащания, а плащания за извършена и отчетена дейност. Следователно, има лечебни заведения, които според основните специалности и направления, по които работят т.е. не работят по клинични пътеки, чиято стойност е увеличена, няма да получат повече средства за дейността си, но ще имат задължение да увеличат трудовите възнаграждения", допълва съдът.

Така задължението на болниците да вдигнат заплатите остава под въпрос, въпреки че някои от държавните лечебни заведения вече декларираха, че ще се съобразят и ще приложат новите правила за заплатите, които целят да намалят ножицата във възнагражденията в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #5
    Отговор на коментар #1

    Скоро в Сърце и мозък ще имат и генокология и урология и тогава трява да променят слогана.А литературния абсурд който са си написали на сградата в Плевен, че са излекивали повече сърца отколкото Дон Жуан е разбиле направо за златна малинка в медицината.

  2. The Rock
    #4

    НЗОК няма правно оснвание да определя заплатите в болниците, които финансира. ВСе едно министерство на регионалното развитиее да определя заплатите на багеристите и фадромистите от фирмите, които работят на АМ Хемус. Това е незаконен левичарски абсурд. Има други механизми! НЗОК не е синдикална организация. Всяка власт започна да използва НЗОК като парцал, за да бърше собствените си дефицити в управлението.

  3. Milenca
    #3

    Бълха ги ухапала докторите. Ковид болните се увеличават, както и ковид пътеките, които носят най-много парички. Да живее ковид 19 и разновидностите му!

  4. SILENCE
    #2
    Отговор на коментар #1

    Онова Отгоре си знае работата. Да не мислиш, че в лъскавите болници са все талантливи?

  5. mediaman
    #1

    ВАС да беше продължил още малко и да отчете, че "тежки имуществени вреди" настъпват за болниците от безогледното крадене на техните директори. Става дума за щети за милиарди от всякакви схем - капиталови ремонти, консумативи, храна, лекарства, горива и т.н. Та ВАС можеше все пак да посъветва хиените да крадат по-малко за да остане нещо и за увеличение на заплатите. Някой взима заплата от 80 000 напр. а сестрите бягат в чужбина, защото не могат да вържат 900 лв. Иначе утре като закъсат със здравето ВАС да отидат не в Сърце и мозък (предполагам ако беше санаториум шеше да се казва "Кръст и ГЗ" и не ми се мисли ако беше гинекологична), а в някоя провинциална УМБАЛ напр.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.