Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Бенгази пак отложи СПИН делото

0 коментара

Наказателният съд в Бенгази ще заседава за последен път на16 февруари, преди да вземе своето окончателно решение срещу обвинените за СПИН епидемията в детската болница български медици.

Свидетелят на българската защита по делото за СПИН-епидемията проф. Салим ал Агири заяви пред съда, че според него заразяването на децата в болницата Ал Фатах в Бенгази се дължи на липсата на превантивни мерки, които да предотвратят развитието му.

Либийският вирусолог обаче не се ангажира с конкретно становище, което да докаже невинността на шестимата български медици, подсъдими в Либия, предаде БНР.

Противно на очакванията на българската защита проф. ал Агири не взе страна в задочния научен спор, възникнал след представянето на докладите на професорите Люк Монтание и Виторио Колици и на петимата либийски лекари. Монтание и Колици, според които епидемията е предизвикана от вътрешно болнична инфекция, обвиниха либийските лекари, че прехвърлят вината на местния персонал върху чужденците.

Аз дойдох като експерт, за да защитя научните факти, посочи Ал Агири. Той заяви, че ще говори само теоретично по чисто медицинските аспекти на възникването и разпространението на СПИН-епидемията в детската болница "Ал Фатах". Агири отказа да коментира доклада на петчленната либийска комисия, като се ограничи до предположението, че в него може би има някои статистически неточности около процента на заразените с ХИВ-вируса деца спрямо общия брой лекувани в детската болница. За заключенията на професорите Монтание и Колици проф. Агири каза само, че са правилни.

В същото врече обаче той не се ангажира с мнение кога и как е възникнала самата СПИН-епидемия и дали тя се дължи на вътреболнична инфекция, или на умишлени действия. Въпреки че съдията и прокурорът многократно настояваха за конкретни отговори, проф. ал Агири предпочита условните принципни констатации за СПИН въобще.

Паси очаква присъди в средата на март

В средата на март очаквам да има присъди по делото срещу медиците ни, заяви външният министър Соломон Паси пред БНР. Според него международната намеса на Европейския съюз, който с официален демарш поиска освобождаването на българите, е изиграла активизираща роля за хода на процеса. Паси декларира, че при осъдителни присъди българската държава ще обжалва пред всички възможни инстанции.

По думите на Ал Агири ако всяко дете, постъпило в болницата, е било изследвано още с влизането си в здравното заведение за СПИН, разпространението на ХИВ-вируса би било невъзможно. Според него тестове не са били извършвани, въпреки че децата са имали симптоми на болестта.

Ал Агири бе разпитван в продължение на повече от два часа, отбелязва БТА.

Преди това либийският адвокат на подсъдимите българи Осман Бизанти внесе писмените становища по материалите в делото на още четирима световни изследователи на СПИН, отговорили на 31 въпроса на защитата. Становищата са на италианските професори Паоло Роси и Гуидо Кастели Гатинара. Представена бе и експертната оценка на проф. Мирек Марковски от университета в щата Уискънсин, САЩ.

Проф. Роси е завеждащ педиатричната катедра в университет "Тор Вергата" в Рим, а проф. Гатинара е завеждащ отделение по СПИН и директор на болница "Бамбин Жезу" в италианската столица, където са били приети за лечение част от заразените либийски деца.

Днешното 14-то заседание на съда в Бенгази се проведе в деня, когато се навършват пет години от ареста на шестимата български медици.

Идния понеделник съдът ще изслуша заключителните пледоарии на адвокатите.

Българската защита съобщи, че и двамата адвокати - Пламен Ялнъзов и Осман Бизанти, са готови с пледоариите си и очакват да ги представят в определения срок. Заседанието бе наблюдавано от дипломати, представители на 6 европейски държави, както и от представители на фондация "Кадафи".

Дори след последното заседание да бъдат поизнесени най-тежките присъди - смъртни, според НПК на Либия на апелативната инстанция те могат да бъдат обжалвани в срок от един месец. Следващата инстанция е Върховният съд, чието решение е окончателно. В специални случаи е предвидена възможността за помилване от държавния глава.

Очаква се докладчикът на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа по делото Матиас Йорши да пристигне в Либия до средата на месеца, за когато бе насрочено следващото заседание.

Йорши бе определен от Асамблеята в края на миналия месец, за да изготви доклад по случая, като въз основа на него организацията да предприеме съответните дипломатически ходове в посока на по-бързо освобождаване на подсъдимите българи. За тяхното освобождаване, поради липса на доказателства за вината им, се застъпи и Европейският съюз с официален демарш до властите в Либия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.