Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Хюстън започва слушанията по делото за фалита на Юкос

0 коментара

Двудневни слушания по делото за фалита на руската петролна компания Юкос започват в сряда в Хюстън, САЩ, предадоха световните агенции.

Слушанията са изключително важни, защото след приключването им трябва да бъде взето решение дали американският съд е в правомощията си да продължи гледането на безпрецедентното дело за фалита на руската компания.

Съдебната процедура засяга разглеждането на иска на Дойче банк, която в края на декември миналата година поиска да бъде отхвърлена молбата на Юкос за задействане на фалита ѝ. Целта на руската компания бе да си гарантира съдебна защита от кредитори и да бъдат спрени всякакви сделки с нейни активи по силата на американското законодателство.

Тогава адвокатите на банката заявиха, че юрисдикцията на съда не се простира върху руската компания, която фактически няма бизнес в щата Тексас. Във вторник Дойче банк внесе молба с допълнителни аргументи, в която обвинява Юкос в опит изкуствено да създаде юридическа основа за намеса на американския съд в спор между петролната компания и руското правителство, уточнява ИТАР-ТАСС.

Юкос се обърна в съда по фалитите в Тексас на 14 декември 2004 г. с цел да предотврати подготвяната продажба на основното му производствено подразделение Юганскнефтегаз. Дни по-късно съдия Летиша Кларк прие постановление за прекратяване в срок от 10 дни на всякакви трансакции с активи на Юкос, докато бъде решен въпросът за фалита. В нейното постановление конкретно се посочваше руската компания Газпром, за която всички предполагаха, че се готви да придобие Юганскнефтегаз, а също и група западни банки, сред които и Дойче банк, които планираха да финансират операцията.

Въпреки решението на Хюстънския съд търгът се състоя, но Газпром не взе участие в него, а западните банки се отказаха да кредитират сделката.

На 19 декември напълно неизвестната фирма Байкалфинансгруп купи 76,79% от акциите на Юганскнефтегаз за 9,35 млрд. долара.

В същото време ръководството на Юкос потвърди готовността си да преследва по съдебен път всеки, който е могъл да има отношение към закупуването на Юганскнефтегаз и преди известно време предяви иск за 20 млрд. долара към Газпром, Газпромнефт, Байкалфинансгруп и Роснефт, като ги обвини, че са участвали в "експроприяцията на Юганскнефтегаз".

Междувременно във вторник президентът на Лукойл Вагит Алекперов призова на конференцията в Хюстън "Кембридж енерджи рисърч асошиътс" инвеститорите в пертолния и газовия сектор да не се боят да правят вложения в Русия заради аферата "Юкос", предаде ИТАР-ТАСС.

Ставащото с Юкос не е свързано с общия инвестиционен климат в Русия, подчерта Алекперов. Той посочи като обещаващ пример за инвестиционна дейност в Русия американската фирма Коноко Филипс. През 2004 г. тя спечели наддаването за 7,6% от уставния капитал на Лукойл, а след това делът ѝ нарасна до 10%.

Лукойл се надява след изборите новото иракско правителство да ѝ даде разрешение за започване на разработването на петролното находище Западна Курна, каза още Вагит Алекперов, цитиран от Дау Джоунс нюзуайърс и ИТАР-ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.