Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Страсбург не решава кой синод на БПЦ е легитимен

38 коментара
Съдът в Страсбург не решава кой синод на БПЦ е легитимен

Решението на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, с което на българската държава бе даден тримесечен срок да намери решение по казуса за алтернативния синод на Българската православна църква (БПЦ) – така нареченият синод на дядо Инокентий, засяга българската държава и по никакъв начин не се намесва в устройството на църквата. Това коментираха юристи в петък.

В четвъртък стана известно, че ЕСПЧ се е произнесъл по жалба на миряни и църковни служители, привърженици на алтернативния синод. Европейският съд е намерил, че грубата силова разправа на държавата с хората на Инокентий през 2003 г. е в разрез с правото на свободно вероизповедание, защитено с Европейската харта на правата на човека. Държавата няма право да казва кой синод е легитимен, нито да обединява всички вярващи под едно единствено ръководство на църквата, смята съдът в Страсбург.

Каноничното право не бива да се бърка със светското.

"С изявлението си снощи патриархът показа неуважение към светските закони и към една институция, каквато е Европейския съд в Страсбург", каза пред варненския сайт "Днес плюс" отецът от Варна Любомир Попов.

"Един неграмотен калугер може да каже каквото си иска и да се излага, но Максим говори от името на една институция, което в никакъв случай не може да бъде приемливо", продължи свещенослужителят. .

"Той излиза с изявление по дело, в което дори не е страна", посочи отец Попов, като добави, че патриархът е демонстрирал "старческа сенилност” и "инфантилизъм” и въобще не е еволюирал от времето на лозунгите от типа "Една партия, една държава, една църква”.

Според отец Попов сега се използват същите думи, каквито преди 130 г. са използвали гърците спрямо нас, че сме отцепници, и разколници. "От 1872 до 1945 г. никой не е признавал Българската православна църква за самостоятелна, но тя е вършила своето Богоугодно дело и то дори по-добре в сравнение с днес", добави свещеникът.

"Тези хора искат да определят кой е православен християнин и кой не е. И ние няма да бъдем, защото те така решават", коментира още отец Любомир Попов, който, според "Днес плюс" е най-популярният свещеник сред миряните във Варна.

През 2002 г. с поправка в Закона за вероизповеданията по изрично искане на премиера Симеон Сакскобургготски бе записано, че БПЦ няма нужда от съдебна регистрация, като по този начин бе отнета възможността на свещенослужителите, които избраха алтернативен синод, да се обърнат към съда за регистрацията му. През 2003 г. по нареждане на тогавашния прокурор Никола Филчев местните прокуратури разпоредиха свещенослужители и монаси, привърженици на Инокентий, да бъдат изхвърлени от манастирите и храмовете, където служат. Това бе извършено с намесата на органите на МВР, в което главен секретар беше Бойко Борисов.

Според юристи тримесечният срок, който съдът в Страсбург дава на България, е за да се постигне помирение между спорещите страни – в случая между синода на Инокентий и българската държава. Ако държавата признае, че няма да се меси в управлението на БПЦ, решение може да се намери във времето – например хората на Инокентий да се обърнат с гражданско дело към съда, който да се произнесе кой синод е легитимен, казаха юристите. От това църквата няма да пострада, защото два синода не означава църковен разкол, както невярно се твърди , а една църква с два претендента за ръководството ѝ.

Жалбоподателите нямат претенции да им бъдат възстановени църковните имоти, в които са служили, защото тези имоти са на църквата, а не на един или друг синод, както също бе невярно съобщено. Те искат да бъдат обезщетени за морални и материални щети, но тази им жалба бе отхвърлена от съда в Страсбург.

От своя страна правосъдният министър Миглена Тачева съобщи в петък, че внимателно ще се направи тълкуване не само на решението на съда в Страсбург, но и преглед на Закона за вероизповеданията и всички онези решения на съдилищата, които засягат регистрацията на църквата. "Българското правителство трябва да намери своето решение, без да се меси в църковните дела. Това решение е еднакво задължително както за българското правителство, така и за българския синод”, подчерта министър Тачева.

Тя се срещна и с патриарх Максим, като е получила уверението му, че ръководеният от него синод ще изпрати свои представители в работната група по този проблем, създадена в Министерството на правосъдието.

"Европейският съд казва, че има допуснати нарушения от страна на държавата, която е употребила несъответстваща намеса в църковните дела. Според решението трябва да се постигне споразумение, което във всички случаи българското правителство е задължено да направи", подчерта още министърът на правосъдието.

Една от първите стъпки, по думите ѝ, ще бъде съответства ли Законът за вероизповеданията на Европейската конвенция по правата на човека.

Патриарх Максим се срещна и с президента Георги Първанов по казуса, съобщиха от прессектретариата на държавния глава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. преподобни Гунчо
    #40

    Спомнете си че тези вандалски актове свързани с изгонването на духовниците и миряните от храмовете станаха благодарение на личната намеса на Кобургота. Той надали и сега е наясно че църквата не се командва от държаватапреподобния

  2. поп Грую
    #39

    спечели делото в Страсбург. Това не го виждат само руските агенти в България ,но за тях слугинажа в полза на антихристите -комунисти от местно произоодство и този от кремълски произход е "слънчето и въздуха им"

  3. Манго Джери
    #38

    Не знам някой в тази държава да вярва на юристи, за каквито ида се представят те. Има само една православна църква, един синод и никой не може да твърди присъжда или разправя каквито и да били небивалици. Аман от преебани еретици.

  4. ПАРТОСЛАВ
    #37

    Тукашното НЕ Е ПРАВОСЛАВИЕ.Това си е чисто ПАРТОСЛАВИЕ от СЪВЕТСКИ ТИП.Такона срастване на АНТИХРИСТКА ПАРТИЯ,с църква,не е имало в религиозната история на света.

  5. Коригирайте се
    #36

    Моля ви, коригирайте църковните титли както следва. Не "патриарх" Максим, а дядо Максим. Не просто "Инокентий", а Софийски митрополит Инокентий, наместник-председател на Светия синод на БПЦ.

  6. Факт
    #35

    Не мога да разбера откъде извира тази костовашка злоба и желание за разруха.Какъв късмет е за България, че костоващината е наритана завинаги от властта. Иначе камък върху камък няма да остане.След като ясно показаха, че са срещу строителството на каквото и да е в България - АЕЦ, газопроводи, нефтопроводи, сега пък се загрижили как да досъсипят Църквата.

  7. акъла
    #34

    вие като сте загрижен за църквата пишете срещукомунистическото мекере полк .максим от ДС,ЬНЕ ПИШЕТЕ ГЛУПОСТИ.знаете ли ,че400 църковни слу-жители и техните семеиства вече 8 г.са на улицата и без препитание?

  8. помнещ
    #33

    от НДСВ, а преди от кагебистката партийка на Петко Симеонов по поръчка на Москва измудри тия поправки в закона за вероизповеданията за да се саморазправят с т.н. алтернативен синод. Сега същият се подвизава кат заместник омбудсман.За да има справедливост,не държавата а такива като него трябва да бъдат санкционирани и да платят от джоба си евентулни компенсации.

  9. Факт
    #32

    Четейки злобните несвързани брътвежи на костоваците, все повече се убеждавам, че костоващината е умствено отклонение.

  10. ED
    #31

    I had the chance to vistit several Orthodox churches here in NYC, and all of them are directly connected the governments of their countries. Even the liturgy is different at every church. What hapenned to "We believe in One GOD...." On the other hand whenever and wherever you go to a Catholic church - everything is the same...There should be freedom for the religion, and the State should stay away from this freedom.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.