Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът върна "Адвент"" в сделката за БТК

0 коментара

Върховният административен съд отмени решението на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, който отхвърли компанията "Вива венчърс" като купувач на БТК. ВАС постанови надзорът отново да се произнесе по приватизационния договор за 65% от телекома с дъщерната фирма на американския инвестиционен фонд "Адвент".

Решението на 3-членния състав на ВАС може да се обжалва пред петчленен в 14-дневен срок. От АП днес коментираха само, че ще се съобразят със съдебното решение и ще изчакат да го получат официално. Още не е ясно каква ще бъде реакцията на надзора.

След натиск от страна на ДПС и транспортния министър Пламен Петров, на 7 май т.г. Надзорният съвет на АП единодушно прекрати сделката за БТК с "Вива венчърс" и вкара във финалните преговори класирания на второ място в конкурса турски консорциум "Коч холдинг" - "Тюрк телеком". Часове преди да бъде оповестено решението, премиерът Сакскобургготски потвърди пред шефа на надзора Петко Николов своето одобрение за политическа сделка за БТК с коалиционния партньор.

След днешното решение на съда би трябвало да се прекратят неофициалните преговори с турския консорциум, които течаха през изминалия месец и половина.

Съдът отхвърли всички мотиви на Надзора да прекрати сделката

Тричленният състав на ВАС е отхвърлил всички аргументи, с които Надзорният съвет на АП отхвърли договора с "Вива венчърс".

Първият мотив на надзорниците бе, че заедно с приватизационния договор не са представени двустранно парафирани, а само като изписани страници, важни документи - акционерното споразумение, устава на БТК, договора за доверителна сметка и гаранционното споразумение.

Според ВАС този аргумент е незаконосъобразен, защото самият проектодоговор за продажбата е парафиран и от компанията-купувач, и от АП като продавач. Постановеното от съда потвърждава коментарите на юристи още през май, че отговорност на Надзорния съвет е да одобри или отхвърли самия приватизационен договор, а не съпътстващите го документи. Още повече, че те съществуват в текста на договора под условието да бъдат оформени финално след неговото одобряване от всички институции в България, но преди окончателното му подписване.

Съдът е отхвърлил и втория аргумент на надзорниците, че голяма част от инвестициите на "Вива венчърс" в БТК са предвидени за четвъртата и петата година след сделката, когато вече ще е отпаднала забраната компанията-купувач да продава акциите си в телекома. Магистратите обаче посочват, че прехвърлянето на акции е гарантирано с клауза в приватизационния договор. Става дума за записаното изискване това прехвърляне да става след разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол.

Магистратите не са приели и друг аргумент на Надзорния съвет - че купувачът е удължил срокът на инвестициите от 5 на 7 години. Съдът посочва, че обещаните в офертата 450 млн.евро инвестиции са записани за 5-годишния срок. За следващите 2 години става въпрос за допълнително обещаните 300 млн.евро от компанията купувач.

В съдебното решение е записано още, че в приватизационния договор не съществува текст, който ограничава законодателната дейност на Народното събрание. Един от мотивите на надзорниците преди месец и половина бе, че с текст в договора България поема задължение да не изменя неблагоприятно за БТК, без съгласие на инвеститора, закона за далекосъобщенията.

Най-много коментари предизвика аргумента на надзора, че не може да одобри сделка за БТК, в която има възможност акции от капитала на телекома да бъдат придобити от дружества, регистрирани в офшорни зони. Надзорниците обясниха, че това е в противоречие с правилата за приватизация на БТК.

В днешното си решение съдът обаче напомня, че в приватизационния договор като фирма - купувач е записана само "Вива венчърс холдинг"ООД, Виена, а правомощие на надзора е да разглежда само този документ.

Още преди проектодоговорът да бъде обсъден от Надзора на АП, от "Адвент" обясниха, че след сключването на сделката наистина се предвижда част от акциите на дружеството купувач "Вива венчърс" да бъдат продадени на офшорни компании, но те са собственост на сериозни институции - ЕБВР, Националната банка на Гърция, "Ентърпрайс инвестърс", "Суис лайф" и други.

ДПС мълчи, Пламен Петров неуспешно се опитва да замаже гафа

Три са възможните реакции на надзорниците. Първата е да обжалват сделката и да изчакат окончателното решение на 5-членния състав на ВАС. Втората е да преразгледат приватизационния договор и отново да отхвърлят "Вива венчърс", но с различни мотиви. Третата е да преразгледат сделката и да одобрят компанията на "Адвент" за купувач на БТК. Тази реакция, която би довела до най-бързото приключване на сделката за телекома, изглежда и най-малко вероятна, тъй като всичките 7 членове на надзора единодушно отхвърлиха договора с "Вива венчърс" преди месец и половина.

Министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров, който бе един от най-гласовитите противници на сделката за БТК с "Адвент", днес неуспешно се опита да замаже конфузната ситуация, в която изпадна след съдебното решение.

Помолен да коментира съобщението от ВАС, Петров заяви, че се радва на сбъдването на своята прогноза, че цената за БТК трябва да се повиши с 50 - 80%. Министърът визира днешна публикация на в."Пари", според която "Адвент" са готови да увеличат цената за 65% от БТК на 280 млн.евро. Първоначалната оферта на компанията бе за 200 млн.евро, повишена до 210 млн. в процеса на преговорите с АП.

Радвам се, че има ефект от всички искания за подобряване на офертите, заяви Петров.

Той обаче пропусна да уточни, че във визираните 280 млн. се включват 50-те млн. за увеличаване на капитала на БТК, които се съдържаха и в първата оферта на купувача. Реалното увеличение на цената, според публикацията, е 20 млн.евро или 10 % спрямо първоначалната оферта.

Лидерът на ДПС отказа изобщо да коментира решението на съда. Доган, който по време на официалните преговори с "Вива венчърс" се срещаше с представителите на конкурента "Коч" в турското посолство, се направи, че не знае за обрата. На журналистическите въпроси заместничката му Емел Етем лаконично заяви: "Първо трябва да видим какво е решението".

Ако не обжалва решението на съда, надзорът на АП е длъжен отново да разгледа приватизационния договор за БТК с "Вива венчърс", но няма право да го отхвърля със същите мотиви, коментира Константин Пенчев от НДСВ. И той, и колегата му Валери Димитров посочиха, че е възможно седмината надзорници отново да не одобрят сделката, но с други аргументи. Димитров отново се изказа оптимистично, че тази година ще има сделка за БТК, независимо с кой от двамата кандидати.

"Адвент" очаква скорошно приключване на сделката

Приемаме решението на съда като позитивен акт за развитието на приватизацията на БТК и очакваме скорошно приключване на сделката, коментира управляващият директор на "Адвент интернешънъл" Джоана Джеймс. Тя допълни, че всяко забавяне може да се окаже пагубно за телекома.

Джеймс потвърди, че върнатият отново в сделката купувач е декларирал в АП увеличение на цената за 65% от БТК до 280 млн.евро, което включва 50-те млн. за вдигане на капитала на компанията. Ще търсим законовите възможности да реализираме това увеличение, както и да предоставим на държавата полагаемия се дивидент за 2002 година, каза още тя.

Проблемът пред увеличаването на цената е, че съдът връща процедурата на фаза разглеждане на съществуващия приватизационен договор от Надзорния съвет. В документа е записана цена от 210 млн.евро за 65% от БТК плюс 50 млн.евро за вдигане на капитала. За да може цената на пакета акции да се увеличи на 230 млн. плюс 50 млн., надзорниците трябва да намерят начин да върнат процедурата обратно на изпълнителния съвет на АП, той да договори и запише новата сума, която после да се одобри от Надзорния съвет.

Още преди месец от "Адвент" обявиха, че всички суми за плащания по сделката - цена, гаранции и прочие, са на разположение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.