Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът за втори път блокира новото ръководство на Банката за развитие

Министър Кирил Петков внася искове за вреди срещу старите шефове на кредитната институция

31 коментара
Съдът за втори път блокира новото ръководство на Банката за развитие

Софийският градски съд спря за втори път вписването на промените в ръководството на "Българската банка за развитие" (ББР), става известно от проверка в Търговския регистър. Решението е на съдия Валерия Братоева, взето е на 29 юни и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд

Аргументът на съдия Братоева е, че има висящо дело, заведено от настоящия изпълнителен директор Николай Димитров. В исковата молба на Димитров се иска обявяване на нищожността на решението на икономическия министър за промяна в ръководството на банката.

До произнасянето на съда по това дело няма как да се промени управата на банката, смята съдия Братоева. Тя се позовава на решение по сходен казус на Върховния касационен съд от 2014 година.

Преди ден Съюзът на съдиите в България остро разкритикува нападките на двама министри от служебното правителството срещу съдията от Софийския градски съд Мария Вранеску, която първа отказа вписването на новите ръководства на ББР и компанията "Автомагистрали". Според съсловната организация коментарите на министрите на икономиката Кирил Петков и на регионалното развитие Виолета Комитова са напълно недопустими. Съдиите настояват двамата да намерят начин да се извинят за нанесените вреди на тяхната колега.

На 25 юни пред БНТ министър Петков обясни, че решението на съдия Вранеску, с което бе спряно назначаването на новото ръководство на ББР, е "в пълнo нecъoтвeтcтвиe cъc зaĸoнa". "Toвa дълбoĸo вътpeшнo yбeждeниe нa cъдийĸaтa e бaзиpaнo нa нeщo дpyгo ocвeн cлeдвaнeтo нa зaĸoнa", каза Петков. В същото интервю министърът каза, че бългapcĸият cъд трябва да разпределя делата на cлyчaeн пpинцип, защото делата за ББР отивали само в трима съдии.

Два дни по-късно пред БНР министър Виолета Комитова обясни, че за четвърти път съдия Вранеску е спряла вписване на различни ръководства на държавни дружества, като е направила връзка между поведението на бившия изпълнителен директор на "Автомагистрали" ЕАД и съдията от СГС.

Това предизвика острата реакция и на ръководството на Софийския градски съд, който защити своята колега. След това и Съюзът на съдиите в България излезе със сходна позиция.

"Отговорният подход за укрепване на автентичната сила на съда да бъде независим арбитър със сигурност не означава интервю на министър по обществената телевизия и радио с нападки срещу съдия, който дори не присъства в студиото. Поради това очакваме министър Петков и министър Комитова, които са накърнили авторитета на съда, без да са изяснили пред обществото конкретните факти за организацията на СГС по конкретния вид регистърни производства и противоречивата съдебна практика и без да разполагат с факти, че съдът е бил мотивиран да постанови съдебните актове по причини извън делото, да намерят уместен начин да поправят нанесената вреда за доверието в правосъдието и за личното и професионално достойнство на засегнатия съдия", се казва в позицията на ССБ.

В сряда министрите Кирил Петков и Виолета Комитова се извиниха "с половин уста" за предходните си изявления, като подчертаха, че емоционалните им реакции не са били насочени срещу независимостта на съдебната власт.

В същото време Комитова пак повтори, че не разбира как министерството на регионалното развитие не може да смени изпълнителния директор на дружеството "Автомагистрали", при положение че то е 100% държавна собственост.

Министър Кирил Петков пък обяви, че внася искове срещу отстранените шефове в ББР Николай Димитров и Велина Бурска, които според него не само са нанесли вреди на обществото с раздаването на огромни кредити на приближени до властта олигарси, но сега с обжалванията си спират смяната на ръководството на банката и бавят възстановяването на малките и средни фирми. Петков нарече предприетите от двамата юридически процедури да спрат уволнението си "много фрустриращи".

Икономическият министър посочи, че вероятността при един съдия да отидат всичките дела в резлутат на направените от правителството кадрови промени е около 1%.

Министърът на финансите Асен Василев допълни, че според него е неуредица обстоятелството да има "противоречива съдебна практика" по казусите, свързани с кадровите промени. Той даде пример с директора на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Георги Начев, за когото има издадена заповед за увлонение от почти два месеца, но тя не може да му бъде връчена, защото е в болнични, но се лекува в домашни условия, без да е в дома си. "Ако е на домашно лечение, трябва да бъде открит на домашния си адрес. Ако не може да бъде открит, трябва да има ред за връчване, който да не отнема един месец", допълни Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Светлоносец
    #31
    Отговор на коментар #4

    Преслав, предполагам че си добронамерен в коментарите си, съгласен съм с теб, ако това се отнася за всяка друга страна, освен България в този ретрототалитарноикономическо робство и режим. Има конспирация и тя е толкова реалистична, колкото усещането за корубция. Има силни зависимости в цялата държавна администрация, а в съдебната система са виртуози- интелигентни, начетени, тълкуващи всеки закон с решение според интереса, пълно с противоречащи си решения. Съдебно решение се коментира, но е безсмислено

  2. Светлоносец
    #30
    Отговор на коментар #3

    Не само това което казваш, това е пълна съпротива на всички държавни институции, за промяна на статуквото. Всеки който додкрепя министър Петков, е за промяна, всеки който е срещу промяната на УС и НС на ББР е за задколисието, корупцията, едноличната власт и всичко на което сме свидетели. ББР е лакмоса, който показва "КОЙ КАКЪВ Е". Това което прави Петков не е предизборна борба, това е много опасно за него, със сигурност е имало "непрелични предложения", след това предупреждения от близки познати,

  3. SILENCE
    #29
    Отговор на коментар #24

    Те дори не се извиняват ... Освен всички други култивирани повече от 75 години липси, явна е вече и липсата на природна интелигентност. Имат я възрастни хора, които дори не са ходили дълго на училище. А чувството за поне елементарно приличие се възпитава в семейството ...

  4. SILENCE
    #28
    Отговор на коментар #18

    Съсредоточи се върху "спретването", защото то е съставомерно по НК.

  5. SILENCE
    #27
    Отговор на коментар #16

    Противоречива практика е евфемизъм за откровените противопоставяния не само на КРБ и общовалидните правни норми, но и за системното демонстративно противопоставяне на Европейското законодателство, което са длъжни да прилагат винаги, когато националното му противоречи. Но поредните каки хич не щат и да знаят. Едиствено назначенията им и кой ги е назначил са важни. Защо ли боко не ни приканва и на тях да не обръщаме внимание? "Странно", нали?

  6. обикновен
    #26

    Представете си, хипотетично: Ахмед Доган или Делян Пеевски - като собственици на фирми, или министър на Б.Борисов - като принципал на държавно предприятие, открият, че управителите на фирмите им въртят парите през просото и, както би направил всеки нормален собственик, ги уволняват и внасят в Съда имената на новите управители. Дали същите съдии биха им отказали вписването? Не можете да си представите? И аз не мога да си представя.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  8. Kruger
    #24
    Отговор на коментар #20

    Като не разбирате по-добре не се излагайте. Бакълавър разбира се че е най-ниската университетска степен, ама от най-високата ли да се започне:) Местата и начините да се вземе за 3 г. са изключение. University of British Columbia Ванкувър е в топ-50 в света във всички класации. В академичната е 38-ми за миналата год. К. Петков освен бакалавър е завършил и следващата университетска степе магистратура (MBA) в Харвард, който пък е номер 1 в света в тази класация. РабФак-овете, ВИФ-овете и пожарникарските

  9. Само така! Персонални съдебни искове за нанесени вреди! Пък нека тези магарета се запъват и чакат #КОЙ да се върне. Е, няма да се върне и ще отговарят за действията си. Ще си платят и за това запъване и ще съжаляват, че не са си отишли достойно.

  10. .text
    #22

    Българска действителност: Ти го уволняваш, то обжалва и ти пречи да управляваш банката докато се влачи делото с "болни" и "заети" адвокати... Този филм никъде другаде по света го няма! Разбира се че можеш да си управляваш банката както си поискаш, а който не бил уволнен правилно - да си търси обезщетение, но не може да пречи!!!! Това е абсурд. Съдебен абсурдистан!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.