Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът забрани "Булгартрансгаз" да подписва с консорциума с руската връзка за "Турски поток"

7 коментара
Съдът забрани "Булгартрансгаз" да подписва с консорциума с руската връзка за "Турски поток"

Върховният административен съд (ВАС) окончателно забрани на държавната компания "Булгартрансгаз"да подпише договор със свързаното с руската ТМК обединение "Газово развитие и разширение в България", докато не приключи спорът за отстраняването на саудитския консорциум "Аркад". Определението на съда потвърждава решението на Комисията за защита на конкуренцията, която отмени странното решение на "Булгартрансгаз" да подмени избрания строител на "Турски поток" през българска територия.

В края на май държавната компания декласира саудитския консорциум "Аркад" и обяви, че една от най-големите инфраструктурни поръчки – на стойност над 2 млрд. лв. - отива при втория претендент- свързаното с Русия обединение "Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ).

"Аркад" бе определен за победител за строежа на 474-километровото трасе от турско-българската до българо-сръбската граница, тъй като единствен влизаше в стойността на поръчката. ГРРБ предложи далеч по-висока цена. Изненадващо обаче "Булгартрансгаз" реши да декласира "Аркад" с мотива, че не е подал навреме изискваните документи за сключване на договора. Точно когато изтекъл крайният срок за внасянето им, конкурентът ГРРБ подобрил значително офертата си и тя паднала под цената на "Аркад". Така газовият оператор сметна, че "Аркад" се отказват от поръчката и реши да я даде на ГРРБ.

Според КЗК това решение е незаконосъобразно и договорът трябва да бъде възложен на "Аркад".

Решението на антимонополния орган е потвърдено от ВАС, който се е произнесъл по казуса на 11 юли.

Едновременно с това КЗК отказа предварително изпълнение на оспорваната поръчка и така държавният газов оператор не можа да сключи договор с "Газово разширение и развитие в България", което блокира започването на строежа на газопровода, който българското правителство планираше да изгради в необичайно кратки срокове. Ангажиментът му към "Газпром" беше още от началото на 2020 г. да се осигури техническа възможност за пренос на газ към Сърбия. Към момента постигането на тази цел е практически невъзможно.

КЗК се мотивира, че спирането на поръчката не застрашава важни държавни или обществени интереси и закъснението на изпълнението ѝ няма да доведе до значителна трудно поправима вреда, тъй като в момента страната ни има работеща газопреносна мрежа.

Предстои да се види какво ще предприеме "Булгартрансгаз", която вече пое риска да се забави със сроковете, като избра да обжалва решението на КЗК и пред върховния съд, за да наложи за изпълнител консорциума "Газово развитие и разширение в България".

В него участват водещите в изграждането на газопроводи италиански компании "Бонатти С.П.А." и "Макс Щрайхер С.П.А.". Третият им партньор е "Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л." - клон България. Видно от Търговския регистър, този клон е основан в началото на януари 2019 г., очевидно с цел да участва в търга. Неговият предмет на дейност е: "Проектиране, техническо консултиране и строителство на газопровод в България и експлоатация и управление на този проект; b Други инвестиционни и търговски сделки и дейности; и c. Всякакви други дейности, които не са забранени от закона".

Компанията майка е регистрирана в Люксембург и се представлява от руския гражданин Aндрей Владимирович Пархомчук, който е свързан с руската компания "Трубная металлургическая компания" (ТМК) на Дмитрий Пумпянски. 

"Комплишънс дивелъпмънт" има клон и в Белград, което е логично с оглед на обстоятелството, че "Газпром" ще строи газопровода по трасето на "Турски поток" от българската до унгарската граница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #7
    Отговор на коментар #6

    Е да, но тръбите с голям капацитет ще се правят към Турция, а не към Гърция, където е терминала за втечнен газ и Южния газов коридор. Какъв газ идва от Турция мисля не е нужно да уточнявам.

  2. Лизи Гугуткова
    #6

    аНАЛИЗИ България може да се възползва от американските LNG доставки за укрепване на енергийната си сигурност 15.7.2019 | 13:26 Източник: Cheniere Energy "Възможностите за доставка на американски природен газ представят на Европа нови полета за диверсификация на източниците. Именно LNG доставките могат да допринесат за повишаване на конкурентоспособността на синьото гориво в региона на Източна Европа и това да доведе до по-голяма надеждност и по-устойчив енергиен микс за страните. Това е записано в анализ на Cheniere Energy по повод на ползите за Източна Европа от доставките на втечнен природен газ.

  3. асен
    #5

    докато някой от хитреците в беге енергийния сектор не влезе в затвора до живот за национално предателство, нещата няма да се оправят. а с главен прокурор като дебелата калинка още по-малко.

  4. LoudSpeaker
    #4

    Държавата е тотално пробита в полза на руски интереси - в службите за сигурност, регулаторите, държавните монополи и всичко останало. Де юре сме в ЕС, а де факто сме в азиатската империя. Докъде я докараха "нашите" продажници...

  5. Естествено
    #3

    Нещо сериозно се е променило.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    Бързайки да слугуват на Кремъл през януари "Булгартрансгаз" приключи търга за резервиране на капацитет за доставка на газ за страната и транзит до Сърбия от 1 януари 2020 година. Причините за провеждането на търга бяха не само резервирането на капацитети, но и получаването на аванс от доставчиците, за които "Булгартрансгаз" ще изгради инфраструктурата. ПАК ЩЕ ИМА ЗАГУБИ....

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Руския EADaily се тревожи: Изграждането на продължението на турския поток все още не е започнало, въпреки че до края на годината остават по-малко от 180 дни, а за изграждането му ще са нужни най-малко 250дни . „Времето е кратко. Българското правителство трябва да прояви твърдост“- казва експертът„ Българският експерт Васко Начев заяви пред местна телевизия, че обещанието за изграждане на 474-километровия участък от газопровода за 10 месеца е приказка. И това, по негово мнение, автоматично обрича страната на санкции от "Газпром", който ще бъде принуден да използват украинския маршрут.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.