Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на американския мирен план е в ръцете на палестинския лидер

2 коментара
Махмуд Абас

Палестинският президент Махмуд Абас беше оставен настрана, изолиран и унижен от администрацията на Тръмп. Притиснатият палестински лидер обаче може би ще има последната дума при определянето на съдбата на дългоочакваната визия на Белия дом за близкоизточния мирен процес.

През последните седмици Абас блокира поредица международно подкрепени инициативи, насочени към подобряване на положението в управляваната от Хамас ивица Газа. При положение че ивицата Газа е във фокуса на американския мирен план, Абас си е осигурил право на фактическо вето върху очакваната американска инициатива. Задънената улица по въпроса за ивицата Газа изглежда е основната причина за нееднократните отлагания на обявяването на плана.

"САЩ се опитват да използват хуманитарната ситуация в ивицата Газа като инструмент за прилагане на плана си", каза Мохамед Ищайе, високопоставен палестински представител, и добави: "Ние заявяваме, че ивицата Газа е неделима част от палестинските земи и нейните проблеми трябва да бъдат решени в контекста на широка политическа рамка".

Въпреки всичките си изявления за възприемане на нов подход в своята близкоизточна политика администрацията на Тръмп среща едно добре познато препятствие, което объркваше плановете на предишните американски президенти и на международната общност близо десетилетие: продължаващия контрол на Хамас над ивицата Газа.

Отказът на САЩ да работят с ислямисткото движение, което определят като терористична групировка, и неспособността да го свалят от власт на практика прави невъзможен напредъка на полето на дипломацията - слабост, която сега Абас изглежда използва.

Пред Абас има два основни проблема. Първо, той се опасява, че временното примирие в Газа ще засили контрола на Хамас там.

Второ, след признаването от Тръмп на Ерусалим за столица на Израел и атаките му срещу Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, Абас се опасява, че САЩ се опитват да изместят чувствителните въпроси от дневния ред на преговорите. За него ивицата Газа е последното препятствие, което не позволява на САЩ да му наложат нещо, което той счита за неприемлив за него план.

"Какво друго може това американско правителство да даде на палестинския народ? Хуманитарна помощ ли?", попита Абас в обръщение от трибуната на Общото събрание на ООН по-миналата седмица.

Хамас - организация, оспорваща правото на Израел на съществуване - пое контрола над ивицата Газа, надделявайки над поддръжниците на Абас през 2007 г. Въпреки трите войни на Хамас с Израел, израелско-египетската блокада, която съсипа икономиката на ивицата Газа и международната изолация, Хамас запазва здрав контрол върху тази палестинска територия.

Абас казва, че не може да има напредък на полето на дипломацията, докато не си върне контрола над ивицата Газа. Опитите за помирение с Хамас нееднократно се проваляха, оставяйки палестинците разделени между съперничещи си правителства на Западния бряг и в ивицата Газа.

Абас се стреми към независима палестинска държава в границите на Западния бряг, ивицата Газа и източен Ерусалим - територии, завладени от Израел по време на войната от 1967 г. Решението за две държави има широка международна подкрепа.

Но откакто встъпи в длъжност екипът от близкоизточни съветници на президента Доналд Тръмп, оглавяван от неговия зет и старши съветник Джаред Къшнър, се отдръпна от решението с две държави. Въпреки че екипът на Тръмп отказа да разкрие подробности за плана си, палестинците се опасяват, че САЩ замислят да им наложат "минидържава" , която ще се състои от ивицата Газа и само малко части от Западния бряг.

Двама високопоставени палестински представители потвърдиха, че Абас работи зад кулисите, за да провали опитите на ООН и Египет да постигнат примирие между Израел и Хамас или да реализират големи инфраструктурни проекти, които да облекчат поставеното под блокада население на ивицата Газа.

Като официално признатия представител на палестинците, правителството на Абас продължава да координира движението на стоки през контролираните от Израел входни пунктове към Газа. Това му даде възможността да блокира широкообхватни проекти, дори такива, одобрени от Израел.

Израел, който стана обект на остри международни критики заради тежкото положение в ивицата Газа, през последните дни насочи вниманието си към инициативите на Абас, вероятно за да отвлече вниманието от собствената си политика.

В четвъртък израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Абас, че "задушава" ивицата Газа, и предупреди, че това може да "доведе до много сериозни последици".

Палестински представители казаха също, че Абас е изпратил послания на САЩ чрез арабските си съюзници - Саудитска Арабия, Йордания и Египет - за това, че не може да има мирен план, който да го държи извън ивицата Газа.

Представителите, които пожелаха да не бъдат назовани, защото участват във вътрешнопалестинските разговори, заявиха, че Абас се опасява от това различните планове, които се обсъждат, да не доведат до укрепването на Хамас в Газа и до изключването на него самия като фактор в тази територия.

Абас смята, че не може да има съществен напредък в ивицата Газа без споразумение за примирие, което да го върне на власт там. Преговорите нееднократно се проваляха заради отказа на Хамас да се разоръжи.

Тази седмица още един кръг преговори с посредничеството на Египет приключиха без резултат, според хора, запознати с техния ход.

"До вчерашния ден не бяхме постигнали никакъв заслужаващ отбелязване резултат", каза Махмуд Захар високопоставен представител на Хамас в ивицата Газа. Той обвини Абас в предприемане на "наказателни" действия срещу местното население.

Абас предприе поредица мерки срещу ивицата Газа, орязвайки заплатите на хиляди бивши държавни служители и намалявайки субсидиите за сметките за електричество, в опит да засили натиска срещу Хамас.

Тези мерки, съпроводени с продължаващата десетилетие блокада, тласна икономиката на ивицата Газа към състояние на свободно падане. Все по-отчаяното движение Хамас инициира масови протести по границата с Израел с надеждата да го накара да облекчи блокадата. Близо 150 палестинци бяха убити от израелската армия, но Израел не показва признаци, че ще вдигне блокадата.

В обръщението си към Общото събрание на ООН в края на миналия месец Абас заплаши с още по-крути мерки и предупреди, че не може "да носи отговорност" за Газа, ако патовата ситуация с Хамас продължи.

Същевременно Израел и страните дарители се срещнаха в кулоарите на Общото събрание, за да обсъдят начините за подобряване на условията в ивицата Газа. Тези разговори, като и подобни срещи през последните месеци, завършиха без резултат.

Джейсън Грийнблат, пратеникът на американския президент за Близкия изток, обвини Хамас за тежките условия в Газа и каза, че САЩ "няма да финансират ситуация, укрепваща Хамас".
Той изрази разочарование и от Абас, призовавайки другите страни да бъдат "прями и откровени", подтиквайки палестинските власти да поемат "нов, устойчив курс".

Главоблъсканицата с Газа е само най-новото препятствие пред американския мирен план. Палестинците прекъснаха връзките си с Белия дом, след като Тръмп призна Ерусалим за столица на Израел и премести посолството на САЩ там.

Американското правителство също така спря помощи за стотици милиони долари за палестинците, включително 300 млн. долара за Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, и закри мисията на Организацията за освобождение на Палестина във Вашингтон.

Обвинявайки САЩ, че несправедливо е пристрастна в полза на Израел, Абас вече каза, че няма да обсъжда американския мирен план.

Грийнблат призна на срещата на дарителите, че предстоят трудности. Отказвайки да каже кога планът му ще бъде обявен, той призова всички страни да обсъдят предложението.

"Палестинците и израелците заслужават да го прочетат, да го обмислят, да се ангажират с него и тогава да видим дали можем да го реализираме на практика", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ktn
    #2

    Преди много години в наша армейска школа се обучаваха палестинци на военно изкуство. Един от обучаващите наши офицери (той ми го каза)ги попитал "Защо палестинците не се обедините. Така лесно ще победите Израел. А те му отговорили, че всяка една палестинска групировка получава пари от различни държави и ако се обединят, тези пари ще секнат или най-малкото, донорите силно ще намалеят. Варшавският договор си спомням, че подкрепяше "Организация за освобождение на Палестина". Така че на сегашния етап те не искат самостоятелна държава, защото ще трябва сами да се оправят. Нещо като син, който вече е пълнолетен, но не иска да напусне дома на мама и тати.

  2. Практик от София
    #1

    Махмуд Абас: като терорист на младини - "Абу Мазен". Защитил е през 1982 г. дисертация в Москва на тема "Секретната връзка между нацизма и ционизма". Критици на този труд твърдят, че основната теза в него е отрицание на Холокоста.Агент на КГБ от 1983-та, псевдоним "Кротов".
    Разкритията за Абас идват от архивите на Василий Митрохин, който е работил в съветските тайни служби и избяга в Лондон през 1992 г. след разпадането на СССР. Митрохин почина през 2004 г. Изнесените от него документи станаха достъпни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.