Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на паметника на НДК скара столичните съветници

От ГЕРБ са за конкурс, БСП - да се запази, от ДСБ и ВМРО - да се махне

14 коментара
Снимка: Владимир Йосифов

Съдбата на паметника "1300 години България" при НДК скара Столичния общински съвет (СОС) и до взимане на решение в четвъртък не се стигна. Въпросът за рушащия се паметник виси от години, но никой не смее да поеме отговорност. Вместо това периодично се разгарят дискусии за бъдещето на паметника, който на практика е вече само скелет.

 

Главният архитект на София Петър Диков предложи бъдещето на паметника да бъде решено на конкурс. На него да се сблъскват идеите на архитектите какво да има на мястото и как да изглежда то. Това означава, че може да остане и паметникът, като се възстанови, но може и да има нещо друго.

 

"Разумно е да говорим с идеи, а не със сила", коментира арх. Диков пред Mediapool. Той се аргументира, че ако всяко поколение разрушава това, което не му харесва от направеното от предшествениците, не би се съхранило нищо от древността до наши дни. Диков даде пример с църквата "Света София" в Истанбул, която не е съборена при превземането на града от турците, а е преустроена в джамия.

 

Съветниците на ГЕРБ застават зад предложението на главния архитект на София. От БСП са склонни да го подкрепят, но принципно са против разрушаването на паметника. ДСБ и ВМРО са за събарянето на разпадащия се паметник, който стои като нагледна илюстрация за състоянието на държавата ни.

 

А идеята за референдум по въпроса е отпаднала, стана ясно от обясненията на арх. Диков. Причината, според него е, че хората ще подходят "повече емоционално, отколкото рационално". Това е показало интернет допитването, в което са се включили над 2000 столичани. Над 80% от тях са били за разрушаването на паметника.

 

И парижани са твърдели, че Айфеловата кула е най-грозното нещо на света

 

"Нека да имаме уважение към авторите на паметници. Преди години всички парижани са се обединили около тезата, че Айфеловата кула е най-грозното нещо на света, но не са я съборили." Това заяви Милка Христова, председател на групата на БСП в СОС.

 

Председателят на групата на ГЕРБ в СОС Малина Едрева определи като смислено предложението на Диков за провеждането на конкурс.

 

Публичните пространства трябва да обединяват, а не да разединяват

 

По замисъла си публичните пространства трябва да събират хората, а не да ги разединяват и отблъскват, контрира Вили Лилков от ДСБ и зам.-председател на СОС. Той поиска отлагането на решението за конкурс, защото това на практика означава, че се подкрепя оставането на паметника.

 

Според Вили Лилков бъдещето на паметника е свързано с "неговото постепенно "събличане" и премахване". Провеждането на конкурс предполага той да остане като паметник и като комплекс, каза Лилков.

 

"Паметникът "1300 години България" е на едно от най-посещаваните места в София, заедно с Княжеската градина, където е Паметникът на Съветската армия. И на двете места има по един монумент, който тежко разделя обществото", посочи Лилков. Според него заданието трябва така да се преработи, че да не дава превес паметникът да остане.

 

Диков обаче обясни, че не вижда какво може да се промени много в заданието.

 

Ангел Джамбазки от ВМРО също се обяви за премахване на паметника и възстановяването на паметните плочи на Първи и Шести търновски пехотен полк, които са били част от състава на Първа софийска шопска дивизия, известна като Желязната дивизия. Те бяха демонтирани при изграждането на НДК и оформянето на градината.

 

Сега тези плочи стоят във военния мемориал на Централните гробища. Това е незаслужено отношение към тези хора, дали живота си за родината и чиито имена са изписани на плочите, каза Джамбазки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikolai Stoianov
    #14

    Хан Аспарух и 681 г та дори и чужденците които се разхождат там да научат нещо за нашта история !!!

  2. Алекси
    #13

    В началото на строителството на националния обект НДК беше обещано възстановявянето на плочите с имената на загиналите за България . Да се поставят на мястото на опасния разпадащ се пеметник 1300 год. България !

  3. Алекси
    #12

    Поздравления Джамбазки !

  4. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #11
  5. Стефан Цонев
    #10

    Всеки паметник е символ. На какво е символ грамадата от желязо и падащи отломки- на нищо, при построяването си и още по-голямо нищо сега. Който е виждал снимка на премахнатия войнишки паметник, не би допуснал и за миг, че трябва да се премахва или да се заменя от друг паметник. Войнишкият паметник трябва да бъде възстановен, за да бъде възстановена почитта, преклонението, уважението към българската история и българската държава. А нищото, което незаконно измести българския, истински войнишки паметник, трябва да се премахне напълно законно, защото така е справедливо и правомерно.

  6. Valentin Dimitrov
    #9

    Забравих да кажа по-долу, че скулпторите на адаша Старчев могат да бъдат и на земята, не би следвало да се унищожават ! Тук думата имат авторите, а не СОС, затова и няма нуждата от конкурс.

  7. Valentin Dimitrov
    #8

    Добре, че е паметника,НДК да изглежда по-добре.... За този паметник важат същите естетически, градоустройствени и архитектурни отрицания, както за паметника срещу СУ ! Такива паметници са характерни за всяка махла, каквато е и България....

  8. Майк
    #7

    Много от коментарите по-долу ме навеждат на мисълта, че хората в България са много по-умни и по-големи патриоти от политиците. Естествено, че грозилището трябва да се махне и да отива за скраб! То е точно 100 пъти по-отвратително и безполезно от Мавзолея, дето го гръмнаха. Нека се върне едно красиво копие на Стената на загиналите, уважението го изисква, точно в това е паметта на поколенията- а купчината желязо дори да я оставят и замажат с нещо, пак всеки който мине, дори след много години, ще се изплюе и ще процеди- каква грандиозна простотия! Така и така поколенията няма да го търпят, режете го и на боклука.

  9. Борис
    #6

    Ако на това място трябва да се възстановява нещо, то елементарното уважение към паметта на загиналите в Балканската и Първата световна война български войници и офицери, изисква възстановяване в оригиналния му, величествен вид и на оригиналното му място на единствения, и осквернен през 1980 г., войнишки паметник в София, който се намираше на това място, от 1934 г. до 1980 г. Останките от паметника "1300 г. България", биха могли да се преместят в друг парк, а междувременно се обяви конкурс за нов паметник \\\\\\\"1300 г. България\\\\\\\", като се избере проект, имащ освен художествена стойност и времеустойчивост като античните паметници.

  10. Ина
    #5

    Да се възстановят стените с паметните плочи на Първи и Шести полк е най-малкото, което можем да направим за паметта на загиналите за Родината. А онова нещо е точна илюстрация на състоянието на на тази наша Родина. Затова и комунистите толкова си го харесват. Това е България след 1300 години...Уви!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.