Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната медицина доведена до колапс

34 коментара
Съдебната медицина доведена до колапс

Заключенията на съдебните медици са определящи за бързия ход и нерядко за крайния изход на голяма част от казусите в наказателното и гражданското правосъдие. Оказва се, обаче, че вече години наред държавата е абдикирала от осигуряването и контрола на тези експерти. До такава степен, че никое от трите министерства, пряко свързани с дейността на тази специалност (МВР, Министерството на здравеопазването и Министерството на правосъдието), не желаят да отделят средства за нейното нормално съществуване и развитие.

Тази специалност се практикува от едва 74 души, повечето от които в пенсионна предпенсионна възраст. Масово тези експерти използват над 30, 40-годишна апаратура, кухненски ножове и лозарски ножици, за да извършват аутопсии, разказаха пред Mediapool трима водещи съдебни медици у нас.

Като добавим максималната заплата от 700 лв. (само за шефовете на отделения) и хонорарите от по 5 лева на час (за участие в експертиза) е разбираемо защо в последните години се наблюдава рязък и траен спад на интереса на студентите по медицина към специалността. А според анализи на здравното министерство, за да се покрият нуждите на страната, са необходими още над 400 квалифицирани специалисти.

Министерства си прехвърлят топката

Проблемът достигна точката си на кипене, след като вещите лица, от чието становище до голяма степен зависи успешният край на всяко разследване за убийство, причиняване на смърт по непредпазливост или лекарска грешка, вече повече от половин година не получават никакви хонорари. До 2009 г. МВР беше натрупало около 6 млн. лева задължения към вещи лица.

Парадоксалното е, че основна причина за това са приети през юли миналата година поправки на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) и Закона за съдебната власт (ЗСВ). Според текста на чл. 99а от ЗЛЗ "разходите за болнична помощ за извършване на съдебномедицински експертизи и свързания с тях медицински транспорт се заплащат със средства от бюджета на съдебната власт”.

"Някой в МВР реши да използва това и окончателно да спре хонорарите ни, но всъщност поправката засяга единствено средствата, предвидени за консумативи, изразходвани при експертизите”, разказва д-р Янко Колев. Той е член на Европейския съвет по съдебна медицина и единственият такъв експерт в района на Габрово.

По думите му от другата страна стои правосъдното министерство, което приема, че заплащането на експертите в досъдебната фаза не е негова работа. Третият участник в казуса - здравното ведомство, е склонно да осигурява единствено и само мизерните заплати на съдебните медици. И дума не дава да се обели за отпускане на клинична пътека по Здравната каса.

"Отвсякъде срещаме разбиране, но никое министерство не смята да се раздели с част от бюджетните си средства”, допълва д-р Колев.

Коли на кучкарници и частни катафалки извозват трупове

Въпреки привидно уредените от закона средства за транспорт, дори и това е проблем за родната правораздавателна система. По думите на медика често се случва за превоза на трупове, които са веществени доказателства по дела, да се използват коли на общински кучкарници, частни катафалки и лични автомобили.

Неотдавна съдебният лекар в Хасковската областна болница д-р Христо Еленски дори разказа пред столичен седмичник, че му се е налагало да прави аутопсии в домовете на роднини на починалия, когато те нямат пари за транспорт. Практика, която според повечето му колеги е абсолютно недопустима заради тоталната липса на условия и контрол в подобна ситуация.

"По отношение на убийствата ние продължаваме да си вършим работата по подразбиране. Държавата отдавна спря да се интересува от проблемите ни. Не искам да прогнозирам такъв развой, но ако и ние спрем да работим само за една седмица, ще настане пълен хаос”, коментира и националният консултант по съдебна медицина доц. д-р Добринка Радойнова.

Некачествени експертизи

Според нея състоянието на съдебната медицина отразява качеството и ефективността на цялото правосъдие у нас. И дава за пример емблематичното разследване на жестокото убийство на сестрите Христина и Росица Белнейски.

Само преди месец обвинението срещу сочения от прокуратурата за техен убиец Лазар Колев бе разклатено от заключенията на трима съдебни лекари, направили първата аутопсия на двете момичета. Те свидетелстваха, че денят на смъртта на сестрите не е датата, посочена в обвинителния акт - 28 януари 2006 г., а три дни по-късно.

"Аз участвах в последната експертиза, назначена от прокуратурата. Ако оставим настрана непрофесионалните действия на полицията още при първоначалния оглед на убийството, бяха констатирани и грешки на съдебните лекари, тъй като колегите не са разполагали с елементарен термометър за измерване на вътрешната температура на тялото след смъртта”, разказва доц. Радойнова.

Сред казусите, които в последните години също добиха публичност с обърканите си експертизи, са процесът за убийството на Ангел Димитров-Чората и разследването за смъртта на арестанта Пламен Куцаров в кола на ГДБОП.

Без обучение и оборудване след 10 г. няма да има и един експерт

Според д-р Вилиям Доков, преподавател в Медицинския университет във Варна, ако държавата запази твърдото си убеждение, че не трябва да инвестира в адекватно обучение и оборудване на съдебните медици, тази специалност окончателно ще изчезне.

"Нашите експертизи са допотопни. Някои колеги успяват да ходят по международни семинари, но само защото плащат от джоба си и ползват от личния си отпуск”, казва д-р Доков.

И добавя, че все по-малко негови колеги от други медицински специалности се съгласяват да участват в сложни и комплексни експертизи. Особено, когато става дума за разследване на лекарски грешки или шумни дела, тъй като тогава натискът и рискът от скандал е неоправдано голям (подобно на случая с експертизата, която оневини лекарите от Горна Оряховица – бел. ред.).

"Няма какво да ги мотивира. Нито другите колеги, нито студентите. А до 10 години е възможно да няма и един съдебен лекар, тъй като всички сме хора на около и над 50 години”, казва още д-р Доков.

Експертите са поели към здравното ведомство до края на лятото да изготвят проект за държавен стандарт за специалността си. Фрапиращата подробност е, че заради окаяната материална база и липсата на секционни зали на много места в провинцията, медиците трябва целенасочено да заложат изключително занижен стандарт, който да легитимира сегашното неприемливо положение, но е доста далеч дори от средното европейско ниво.

"Ако включим дори само най-необходимата съвременна апаратура, означава всички отделения по съдебна медицина в страната да останат без лиценз и да бъдат затворени”, обобщава д-р Доков.

През миналата седмица тримата лекари са представили всички тези проблеми пред ръководствата на здравното, правосъдното и вътрешното министерство, както и пред представители на Висшия съдебен съвет. Единственият позитивен резултат от това е намерението на омбудсмана Константин Пенчев да организира в началото на април кръгла маса, в която да участват всички засегнати страни, плюс прокуратурата и финансовото министерство.

От МВР неофициално коментираха пред Mediapool, че от държавния бюджет спешно трябва да бъде отделено целево финансиране на съдебната медицина. В противен случай държавата рискува да блокира огромна част от работата на разследващите полицаи и прокурорите, а оттам и самата правосъдна система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rwrncohz
    #34
  2. съдебен лекар
    #33
  3. съдебен лекар
    #32
  4. N
    #31
  5. съдебен лекар
    #30
  6. Павел Павлов
    #29
  7. Big Papa
    #28
  8. Съдебен медик
    #27
  9. Гошо
    #26
  10. пострадал
    #25

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.