Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната палата затваря при всеки сигнал за бомба

0 коментара

Конфликтът между съдебната власт и управляващите навлезе в нова фаза, след като днес председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров обяви, че Съдебната палата и сградата на Софийската окръжна прокуратура на ул. "Позитано" отсега нататък ще прекратяват работа при сигнал за поставена в тях бомба.

Днес анонимен мъжки глас сигнализира в 9.04 минути днес за поставена в палатата бомба и сградата бе евакуирана. По-късно след обстойна проверка МВР съобщи, че не е намерено взривно устройство в сградата. Работата на съдилищата ще бъде подновена утре от 9 часа, тъй като проверката на експертите продължи до края на работния ден.

Иван Григоров отговаря за стопанисването на Съдебната палата и сградата на "Позитано", където на 25 март избухна самоделно взривно устройство.

Инцидентът бе определен от Висшия съдебен съвет като "терор" и следствие от постоянно нарастващото напрежение срещу съдебната система. Магистратите поискаха незабавна среща с премиера, председателя на парламента и министрите Станков и Петканов за осигуряване охраната на съдебните сгради.

"До този момент винаги съм поемал отговорност, подписвал съм се след направен преглед от служителите на МВР, че съм съгласен работата в сградата да продължи, сега вече не мога да поема този риск спрямо колегите си и спрямо гражданите", каза Григоров.

В момента съдебната палата е затворена за граждани и входовете ѝ ще останат запечатани за 24 часа. Всички дела, които трябваше да бъдат разглеждани днес, са отложени. Председателят на ВКС коментира, че не може да бъде сигурен дали отново няма да се стигне до престъпен акт.

"Досега се надявах, че властта ще предприеме мерки за осигуряване безопасността на магистратите и нормалното функциониране на съдебната система", коментира Григоров.

По думите му, ако обществото е недоволно, да потърси обяснение от министър-председателя, министрите на вътрешните работи и на финансите, и от депутатите, "които докараха съдебната система до това състояние".

Според него с орязания бюджет и с недобрите закони, които се приемат, властта провежда геноцид спрямо българския съд и правораздаване.

Григоров посочи, че телефонният тероризъм може да бъде разкрит и ограничен много лесно, ако се използват специални разузнавателни средства (СРС) за проследяване на телефонните обаждания в сградите на съдилищата. Сега тези СРС-та се използват за подслушване на политици, мигистрати, журналисти, но не и за залавяне на престъпници, каза председателят на ВКС.

Той информира, че няма заловен нито един телефонен терорист, няма разкрито нито едно престъпление от органите на МВР за обаждания за поставени бомби. Достатъчно е да има задържани и осъдени поне един или двама, за да спрат тези хулигански прояви, каза Григоров.

По-късно пред БНР главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов съобщи, че има задържан във връзка с бомбения атентат в сгладата на окръжната прокуратура. Генералът уточни, че в момента подчинените му работят, за да установят дали заловеният е извършителят на престъплението. "Има заподозрян и задържан, а дали е той в момента текат много неща. Работим в момента, колегите са там и като станем готови ще съобщим", обясни Борисов.

Преди обед той и шефът на НСБОП ген. Румен Миланов се срещнаха с председателя на окръжната прокуратура Маргарита Попова.

Източник на Mediapool съобщи, че задържаният за взрива в окръжната прокуратура не е от София, а от близко до столицата населено място. Мъжът е регистриран в полицията за престъпления. Според източниците МВР издирва за бомбения атентат и жена, на която е направен фоторобот. Разследващите посочиха, че подозренията за експлозията са били насочени още срещу 3-ма души, но след проверка на алибито им те са били освободени.

Освен делото срещу Соломон Анжел и Андрей Райчев, собственици на фирма "Анжел" АД, в Съдебната палата днес трябваше да бъде гледана и мярката за неотклонение на Александър Александров, който блъсна с колата си 10 граждани и уби жена на спирката до кино "Изток на "Цариградско шосе".

За оборудване на 400 служители за съдебната полиция са необходими близо 2 млн. лева, каза днес правосъдният министър Антон Станков. Проблемът стана актуален след взрива в сградата на окръжната прокуратура в София във вторник.

Запитан дали ще бъдат отпуснати допълнително пари за съдебната система, министърът на финансите Милен Велчев отговори, че това е единственото място, където трябва допълнително финансиране, и че това е въпрос на възможности.

Антон Станков обясни, че парите са нужни за облекло и въоръжаване на съдебните полицаи. Той уточни, че сегашното правителство е първото, което взема мерки за сигурността на съдебната система.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам