Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната реформа е от значение преди всичко за българите

7 коментара
Съдебната реформа е от значение преди всичко за българите

Вече два мандата представлявате страната, която председателства ЕС - през изминалите 6 месеца Холандия, а сега Люксембург. Като наблюдател и като участник в процеса на присъединяването на България към ЕС, как бихте оценили темпото, с което се извършват необходимите промени в българското законодателство с оглед на бъдещото членство на България в ЕС?

Без съмнение и в двата случая едно посолство е ангажирано с тези процеси. Много неща се случиха, още много предстои да се случат. Ако се погледнат резултатите от преговорите, междувременно утвърдени от парламента със съответните закони, това е едно впечатляващо постижение. Но най-важното е тези закони да се изпълняват, да се прилагат и да се следи за прилагането им. Важното е какво става на практика.

По време на холандското председателство на ЕС посетих седем средно големи селища в страната и се убедих, че хората проявяват голям интерес към ЕС, стремят се да узнаят и разберат повече и подкрепят членството на България в ЕС (74% са привърженици на присъединяването). Една такава позиция е изключително важна основа. Липсват наистина известни познания и психологическа нагласа, в известен смисъл “новият свят” изисква още приспособяване. И на местно, и на централно ниво се правят опити за разпространение на информация сред гражданите и за осъществяване на комуникация с тях. Но трябва да се направи още много в тази област. Управляващите трябва да очертават пътя – в това отношение държавата  все още има известна роля. А гражданите трябва да проявяват повече активност и да поемат сами инициативата. Все още се очаква твърде много от държавата. За много хора, разбира се, никак не е лесно, защото някои от старите гаранции за сигурност вече не съществуват, а все още не са  заместени  от нови.

С положителното икономическо развитие се вижда как постепенно се създава средна класа от млади предприемчиви хора, които вземат инициативата в свои ръце и оказват стимулиращо въздействие върху другите. Несъмнено, след известно време голяма част от младите емигранти ще се завърнат в България, обогатени със своя натрупан в чужбина опит. Това е добре за страната.

Кои са най-големите предизвикателства за България до 2007 според вас?

Трябва да се направи необходимото в областта на съдебната реформа. Съществуващите вече закони все още не се прилагат достатъчно на практика. В голяма степен липсва надзор и  контрол.  Борбата с (международната) организирана престъпност заслужава по-голямо внимание.  Сивата икономика също трябва да изчезне с течение на времето. Корупцията, особено корупцията на едро, е срамно петно за обществото. Необходимо е добре да се осъзнае, че трябва да се сложи край на незаконното забогатяване. Не всички народни представители съзнават отговорността си пред избирателите. И в това отношение България трябва да постигне успех.

Вашите справедливи критики по време на холандското председателство на ЕС за непрозрачната и силно централизирана българска прокуратура бяха приети със задоволство от демократично мислещите българи у нас и в чужбина. Как реагира на тях българската прокуратура?

Не само аз, но и други колеги посланици през декември миналата година много настойчиво поискахме да се обърне внимание  на някои слабости в съдебната система и най-вече  на слабостите в работата на прокуратурата. От страна на прокуратурата във връзка с моите забележки реакции нямаше.

Затова пък се поднови обществената дискусия по тези проблеми, която за разлика от преди се разшири и в която сега вземат участие и политически партии, неправителствени организации и асоциации на работодателите.

Промяната на съдебната система е от значение не само за приемането на страната в ЕС, но преди всичко е необходима на българските граждани. България сама трябва да реши по какъв начин да осъществи тази реформа.

Ето защо е важно да се признае, че проблемите съществуват и да се помисли как могат да бъдат разрешени. Така че е добре да има такава дискусия.

Може ли с няколко изречения да опишете как функционира прокуратурата в Холандия и какво осигурява както нейната независимост, така и взаимния контрол между институциите в Холандия, който гарантира, че нито една власт няма да злоупотреби с правата и свободите на гражданите?

Прокуратурата в Холандия носи двойна отговорност за действията си. Юридически погледнато – прокурорите носят съдебна отговорност за действията си, а погледнато политически – министърът на правосъдието носи политическа отговорност за съдебния апарат, към който принадлежи и прокуратурата. Министърът  е длъжен да  отговаря  пред  Първата и Втората Камара за действията на прокуратурата. Но той не е част от прокуратурата и само в изключително ограничена степен, по строго установен ред и под строг парламентарен контрол може да отправи директиви към нея. Така прокуратурата остава независима и същевременно приоритетите на дейността ѝ могат да бъдат политически насочвани.

Централна оперативна фигура в разследванията е прокурорът. Той ръководи следствието, което се извършва от полицията и следи органите на полицията да съблюдават закона и да не превишават правомощията си.

Същевременно, за използване на строги принудителни мерки прокурорът трябва да получи предварително разрешение от съдия-следовател.

Прокурорите, за разлика от съдиите, не се назначават пожизнено, а съдия-следователите се назначават само за период от две години. По този начин се изключва възможността за недосегаема несменяемост на обществения обвинител и на съдия-  следователите.

Естествено, независимо от всички гаранции и в Холандия понякога се допускат пропуски, но системата е изградена така, че сама да се грижи за отстраняването им.

Вече 15 години живея в Холандия и нито веднъж не чух в разговор с холандци твърдението, че “политиката е мръсна работа”, нито констатацията: “всички са маскари”, които масово се повтарят от гражданите на България. Българският негативизъм има своето обяснение, но той очевидно не помага на България. Какъв е ключът към преодоляване на този негативизъм според вас?

Следващите избори ще бъдат пробен камък. Избирателят заслужава ясна, прозрачна и отговорна кампания, която да му изясни какво могат да направят политическите партии за страната си в границите на реално осъществимото. Това е аксиома за всички политици, разбира се. Тук, в България, това е още по-важно, тъй като демократичният процес продължава. Политиците носят голяма отговорност особено по време на избори. Изключително важно е колкото може повече хора да гласуват  на 25 юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ива
    #10

    Кои са най-големите предизвикателства за България до 2007 според вас?Трябва да се направи необходимото в областта на съдебната реформа. Съществуващите вече закони все още не се прилагат достатъчно на практика. В голяма степен липсва надзор и контрол. Борбата с (международната) организирана престъпност заслужава по-голямо внимание. Сивата икономика също трябва да изчезне с течение на времето. Корупцията, особено корупцията на едро, е срамно петно за обществото. Необходимо е добре да се осъзнае,

  2. трики
    #6

    Промяната на съдебната система е от значение не само за приемането на страната в ЕС, но преди всичко е необходима на българските граждани.

  3. Daniela
    #5

    Intervuto e interesno i pouchitelno za vsichki bulgari. Triabva da se oburne specialno vnimanie na poslednoto izrechenie. Neka si pomognem sami, za da ni pomogne i Gospod. Neka nai-setne da se nauchim da si kazvame mnenieto i da pravim svoia izbor, kogato imame tazi vuzmojnost, a ne sled tova, kogato drugi sa izbirali vmesto nas da sipem negativizmi i da se oplakvame ot tezi koito ni rukovodiat. Ako sami ne napravim izbora si, drugi shte go napraviat vmesto nas, zatova "Za Boga hora GLASUVAITE"

  4. Cherepa
    #4

    Необходимо е добре да се осъзнае, че трябва да се сложи край на незаконното забогатяване.Псевдобизнесмена от ДС и крупен мошеник другарят Васил Божков – Черепа си е направил коледен подарък и вече е собственик на самолет "Чалънджър CL 601". Според информация в Интернет такива самолети, произведени през 1999 г., се продават за малко под 9 млн. евро. Максималните места са 16, но има варианти за по-малко седалки, на мястото на които може да се поръчат баня, легло и други екстри.Васил Божков ще си направи

  5. И. Иванов, Швеция
    #3

    Иван Иванов,Упсала, ШвецияХоландският посланик дава чистосърдечен отговор от своя опит на родена и живяла в Холандия и опознала България защо холандците живеят добре, а българите зле - защото холандците са направили държавата си действително правова държава, а българите не са. Това е пределно ясна истина и на всеки просветен дългогодишен български емигрант. И безценният съвет на холандския посланик е - очовечете законоопазващата ви система не единствено за да влезете в ЕС, а за да заживеете добре."Диалог"

  6. ВУТЕ
    #2

    БЪЛГАРИ, ДА СПРЕМ ЗЛОТО!

  7. Kvartalen pijanica
    #1

    "Съдебната реформа е от значение преди всичко за българите"Da ma, da ti eba maikata, sa koi li drug, sa holandcite mose bi...no skoro i vie holandcite ste sasarbate nadrobenite komunisticeski laina v BG samo da vlesem v EU...ste rasberete kvo e BG Mutra...togava ste vi doide povece akala i ste vi istine usmivkata...kaputi oransevi...deto 55 godini ni ostavihte na Kom. i mutrite da ni ebat...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.