Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната реформа отново е в ръцете на КС

48 коментара

Конституционният съд (КС) ще трябва втори път да обмисли и да отговори може ли обикновен парламент да промени мястото на прокуратурата и следствието с изменения в конституцията.

Съдът е сезиран от Пленума на Върховния касационен съд (ВКС), който е взел това решение вчера, съобщи в четвъртък председателят на ВКС Иван Григоров. По думите му, КС веднага е образувал дело по казуса.

Преди повече от година, по питане на главния прокурор Никола Филчев конституционните магистрати определиха Великото Народно събрание като единствен легитимен орган, който може да извади прокуратурата и следствието от съдебната система. Това на практика блокира съдебната реформа, защото с изключение на дясната опозиция никоя от останалите партии в парламента не възприе варианта предсрочни избори за ВНС.

Сега съдът е сезиран от ВКС с надеждата да се произнесе по противоположния начин и да даде възможност и на обикновен парламент да направи структурни промени в съдебната система, стана ясно от коментарите на Григоров.

В периода между първото решение на съда и сегашното сезиране, мандатът на част от членовете на КС изтече и те бяха подменени.

Според председателя на ВКС, за разлика от общото питане преди година, сега се задават пет конкретни въпроса, които са ключови за реформата на съдебната система.

ВКС задава пет конкретни въпроса

Петте въпроса започват с питането ще представлява ли промяна във формата на държавното управление, ако съдилищата се обявят за основен носител на съдебната власт и единствени осъществяват държавно правосъдие. В момента представители на тази власт са следствието, прокуратурата и съдът.

Второто ключово питане е за преструктурирането на прокуратурата и определянето, че правомощията ѝ в рамките на съдебната власт са свързани само с поддържане на обвинението пред съда.

Третият въпрос е за преструктурирането на следствието, като ВКС дава варианта трансформация на следователите в съдии по разследването, а не преминаването им към МВР, както се планира в приетия от кабинета проект за нов Наказателно процесуален кодекс (НПК).

Четвъртото питане е свързано с даването на право на парламента да наблюдава дейността на следствието и прокуратурата. То е формулирано като възможност в конституцията да се предвиди, че прокуратурата, следствието и МВР осъществяват единна държавна политика за борба с престъпността и дейността им в тази посока се наблюдава от Народното събрание.

Григоров отказа да конкретизира дали това значи, че представители на тези институции ще се обединяват в някакъв орган, който ще е под контрола на парламента с мотива, че така ще покаже неуважение към конституционните съдии, които трябва да вземат решение по питанията.

Последният въпрос на Пленума на ВКС касае формата на Висшия съдебен съвет, който осъществява административното ръководство в съдебната система. Въпросът на съдиите е ще има ли промяна във формата на държавното управление, ако в конституцията се промени структурата и начина на избиране на Висшия съдебен съвет, в който да влизат по право председателите на ВКС и на ВАС, ръководителя на прокуратурата и ръководителя на съдиите по разследването, като част от професионалната квота във ВСС. Останалата част от тази квота да се избира с мнозинство две трети от всички съдии. Същото мнозинство – от две трети, да се предвиди и при избирането на членовете на парламентарната квота в съвета, предлагат от ВКС.

Григоров се надява КС да се изкаже до есента

Пред медиите Иван Григоров изрази надежда Конституционният съд да се произнесе положително за реформата още през есента и така да започне работата по структурните промени в съдебната система, които трябва да предшестват процесуалните закони, като например нов НПК.

Конституционният съд вече има практика да дава различни тълкувания по един и същи казус. Шефът на ВКС смята, че формулираните от Пленума на съда въпроси са много конкретни за разлика от предишното сезиране на КС по темата и затова ще получат и различен отговор.

В края на октомври 2003 г. КС бе сезиран от главния прокурор Никола Филчев, който попита съдиите дали промяната на мястото и основните функции на конституционно установените органи - съд, следствие, прокуратура, Висш съдебен съвет и други, е промяна и на формата на държавното устройство. Според Конституцията, такава промяна може да се извършва само от Велико Народно събрание. Самото питане на Филчев дойде, след като се засилиха гласовете за необходимостта прокуратурата и следствието да бъдат извадени от съдебната власт и да се предвиди механизъм за контрол върху главния прокурор.

Пет месеца по-късно, през април м.г., с 9 на 2 гласа КС даде разширено тълкуване на понятието "форма на държавно управление", включвайки в нея съдебната власт и всички нейни органи, изброени в конституцията - съд, следствие и прокуратура, Висш съдебен съвет, Върховен касационен съд, Върховен административен съд, главен прокурор. Недопустимо е обикновен парламент да променя определените от конституцията организация, функции и статут на основните органи, които осъществяват държавното управление, както и в баланса между тях, решиха съдиите. В решението изрично се казваше и че обикновено НС не може да изважда извън съдебната власт прокуратурата и следствието или да променя мандата на висшите държавни органи.

Политиците са доволни от инициативата на ВКС

"Без да сме част от политическата система, с това питане подаваме ръка на политическите сили в осъществяването на съдебната реформа, защото така нещата ще се изяснят", коментира днес Иван Григоров.

Депутатите да мислят за финансирането на законите, преди да ги приемат

Преди да се приемат нови закони, те да бъдат финансово обезпечавани. С тази препоръка се обърна към депутатите членът на Висшия съдебен съвет Радка Петрова с мотива, че регулярно това не се взема предвид от законотворците, което води до неефективност и нереализуемост на законите.  Ефективност и добри закони ще има и когато взаимно обвързани нормативни актове започнат да се приемат в пакет, за да се изпипват нещата до край, подчерта още Петрова.

Юристката настоя при приемането на даден законопроект да се оповестяват имената на хората, изготвили текстовете, както и мотивите за всяка законова промяна. Така, според Петрова, ще има декларирана морална отговорност и обосновка на обществената нужда от подобен акт.

Съдия Нели Куцкова, председател на Съюза на съдиите, определи хода на ВКС като разумен и спестяващ време на следващото управление. Решението на КС от 2003 г. много пречи на съдебната реформа и това се признава от всички политически сили. Ако следващото мнозинство приеме промени в съдебната система, винаги съществува риск впоследствие КС да ги отмени, и отново да се стигне до казуса свикване на Велико Народно събрание. Затова внесеното питане от ВКС е предизборен подарък за всички политически сили, коментира съдия Куцкова.

Същото мнение заеха и представители на политическите сили, които днес заедно с Григоров участваха на семинар "Инициатива за укрепване на съдебната система на България", на който представиха своите виждания относно законодателните приоритети в съдебната реформа. Те определиха инициативата на ВКС като начин да се отблокира пътя към осъществяване на необходимата съдебна реформа и даване на "зелена светлина" на бъдещия 40-и парламент.

Александър Арабаджиев от БСП определи питането на ВКС като “партньорски акт”, но не обвърза приемането на нов НПК, който е ангажимент на България към ЕС, с произнасянето на Конституционния съд.

Според Филип Димитров от СДС, с вчерашното сезиране на КС се печели време, защото със сигурност и депутатите от 40-я парламента са щели да се обърнат към съда, но едва след неговото конституиране.

Очакваше се след ротацията в състава на КС съдът да бъде сезиран от сегашното управляващо мнозинство, за да получи карт бланш за структурни промени в съдебната система, но НДСВ така и не го направи.

Положително отношение към действията на ВКС изразиха и Елиана Масева от ДСБ, както и Николай Божилов от БНС.

На семинара не присъстваха представители на сегашния управляващ Либерален алианс от НДСВ, ДПС и Новото време, въпреки че бяха поканени.

Десните и БСП единодушни за излизането на прокуратурата от съдебната власт

По време на дискусията различните политическите сили изразиха почти идентична позиция по отношение на прокуратурата, която според тях трябва да излезе от съдебната власт и да мине или към изпълнителната, или да е самостоятелна, но под контрола на парламента.

Преобладаващо бе и мнението, че главният прокурор трябва да се избира от Народното събрание. Според ДСБ трябва да се въведе възможност за предсрочна смяна на главния прокурор чрез правото на парламента да му гласува вот на недоверие.

От името на ДСБ, Елиана Масева настоя за въвеждане на нови дефиниции на противообществените прояви в Наказателния кодекс и разделяне на понятията "простъпки" от "престъпления". С мнението ѝ подкрепи и Александър Арабаджиев от БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Боян, до Sergio
    #56

    Абе ти уж “нямаше нищо против масонството”, ама успя все пак да изброиш греховете им: “жадували за скрита, задкулисна власт, движели политиката и парите, давали насоките на водената политика, сменяли правителства и правели държавни преврати, преразпределяли ресурси, суровини, територии, налагали обществени порядки, ако щеме и социални революции, решавали зад гърба на народите тяхната съдба”. Общо взето все кофти неща, в които обаче бихме могли съвсем спокойно да обвиним и много “явни” правителства

  2. Перо
    #55

    Брато, съжалявам, че влязох в спор с теб, ама много ти и е ниско нивото.Дреме ми на сайдера дали ме пращаш в колхоз или в някоя ферма в Канзас, и къде виждаш сърпа и чука в мен - ти ако искаш си го заври ...Както разбирам, българските юристи са тъпи, пък ти си най-умен. Че къде е тръгнал човек така учен като теб ( и с тъй липсващо чувство за мярка) да дискутира в някакво си тъпо форумче. Пази си умните мисли, да не изчезнат, че за народа загуба велика. Ама това с чувството за демокрация ме уби! Демокрацията е увожение към правилата и толерантност, няма нищо общо с твоето революционно самосъзнание.

  3. ABC
    #54

    Къде другарю тръгнал си ти с чука? Стои си в колхоза, явно нищо не си рабрал, а може би това е невъзможен за теб процес. Не всички магистрати са избираеми, а само техните ръководители по адм.деления. Твоето скудоумие не ти позволява да разбереш какви са критериите за избор на магистрати. Честността отдавна не е такова качество, а дори европейците не контактуват с българските си колеги магистрати. Високите оценки за бълг. магистрати се дават от самите тях; обикновено тези на другите хора (вкл.външни

  4. Sergio
    #53

    никой няма нищо против масонството,доколкото би било нормална,легитимна обществена структура-но самия факт,че е тайна организация,със символи,знаци и пр.променя перспективата и говори за конспирация..а в основата ва всичко стои жажадата за скрита,задкулисна власт,която движи политиката и парите,която дава насоките на водената политика,сменя правителства и прави държавни преврати, преразпределя ресурси,суровини,територии,налага обществени порядки,ако щете и социални революции,опитва се да решава зад гърба на народите тяхната съдба,бъдеще,че дори и генома на планетата..тук нямам в предвид клуба на Билдербергите..

  5. KGB
    #52

    Имаш право да се съмняваш във всичко и това право никой не е в състояние да ти го отнеме.Както писах,въпросът за световното масонство иска много време за диалог.Аз се ограничавам с малко данни,понеже и нямам право да пиша повече от определен брой букви/символи/.При желание от твоя страна мога да ти дам един ел.адрес,на който можеш да ми пишеш.За твоя сигурност си направи ел.адрес в "abv.bg",като попълниш просто някакви данни,но не истинските!Аз имах тази глупост преди две години да си напиша истинският

  6. Боян, до KGB
    #51

    Бях заспал по едно време, събуждам се и гледам тъкмо си отговорил. Това дето спомена за извън форума може да ми пратиш до abv.bg адреса, потребителското име е stan4o11. Иначе, така и не ми стана ясно какво толкова са ти направили масоните, че си се фиксирал така върху тях. За мен поне тия техни “тайни, знаци, ритуали, сбирки, ложи, поклонения пред статуи, свастики” въобще не са основание да ги мразя, такива тайни общества по света дал господ (усмивка), и година не би ни стигнала само да ги изброим.

  7. Перо
    #50

    Ти не мислиш, ти преписваш и преразказваш. Как било в напредналата Америка. това също е някаква идеологема. казваш ли си молитвата вечер пред американското знаме?Иначе - в България има 4000 магистрати(съдии, прокурори и следователи) - по какви критерии лично ти ще гласуваш за тях. Ще им прочетеш делата - на всеки от тях? Или само на тези от твоя избирателен район. И ще ги разбереш може би, ще ги оцениш - кои са добре решени и кои -не. А може би ще се ориентираш по външния им вид? С идеята, че туй,

  8. Боян Неверни
    #49

    Ммдаа, както и предполагах в плен си на някоя от многото теории за световна конспирация: “Масонството напълно отрича Бог и води борба срещу него. Масонството е общочовешко зло!” От това научавам, че масоните не вярвали в Бог (подобно на атеистите, материалистите, комунистите и много други), интересно тогава защо им е да “водят борба срещу него”. Така де, ако наистина това за тях е просто една дума изпразнена от съдържание, що им е тогава да се “борят” с нея, да се сражават с вятърни мелници? Не ми

  9. ABC
    #48

    Нещо ми подсказваше, че някак си не си си на мястото като говориш за съдебна реформа. Виж като подхванеш селскостопанската тема - какъв плам, каква компетентност, каква стройна мисъл. Съдебната реформа не е за твоя хардуер, процесорът ти е от времето на прабаба ми. Не искам да се впускам в спорове относно англо-саксонското и континенталното право и тяхното приложение. Прочие в Англия съдиите не са избираеми (само съвсем малка част от ръководителите на някои прокурорски колегии), макар че може и да

  10. KGB
    #47

    Извинявайте за общото писание до двама ви."Sergio" е явно запознат с масонството,което за огромна жалост се разпростря бързо в последните години и в нашата държава.Без да се спирам на "работата" на тези зидари в световен мащаб,искам само да фиксирам една от многото български личности,заемащи различни държавни /и недържавни/ постове - министъра на държавната администрация,който дори сам се похвали,че е масон от 33-та степен.А е всеизвестно,че масонството е най-големия враг на религията,каквато и да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.