Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната реформа се затрупва в бумаги

41 коментара
Съдебната реформа се затрупва в бумаги

Новият министър на правосъдието Миглена Тачева показа желание за изключително висока административна активност при решаването на ключовите проблеми на съдебната реформа в България. В четвъртък тя представи проекта за екшън-план за справяне с дефектите в магистратурата на кръгла маса с участието на неправителствени организации и магистрати. Документът трябва да бъде одобрен от правителството до края на септември, а в началото на октомври да се внесе и в Европейската комисия.

В програмата на правосъдното ведомство изобилства от предложения за изготвяне на нови стратегии, програми, анализи, тарифи, работни групи и организиране на конференции. Общият брой на мерките, които Министерството на правосъдието (МП) и Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да приемат до края на 2008 година, е около 80. Половината от тях са нормативни документи, които засягат предимно административното функциониране на органите на съдебната власт.

Така например в мерките за борба с корупцията е записано, че МП и ВСС трябва да организират “обществена кампания за популяризиране на Етичните кодекси на магистратите сред гражданите”. В същото време според екшън-плана предвижда да се увеличат “обхванатите” от обучението по антикорупция и етика магистрати. Те трябва да достигнат 20 процента или 800 души от всички заети в съдебната система.

След като тези две мерки бъдат изпълнени, МП предлага да се направи кръгла маса за обсъждане на етичните кодекси и дисциплинарните производства срещу магистрати. Предвижда се и специално заседание на ВСС по тази тема. Когато и това бъде изпълнено, ще бъде издаден и сборник с дисциплинарните практики по етичните кодекси.

В програмата на Тачева се предвиждат още създаване на аналитични групи за постоянен мониторинг на новите Наказателно-процесуален, Административно-процесуален и Гражданско-процесуален кодекс. Иска се яснота при финансирането и работата на Инспектората към ВСС за пет години напред. МП ще работи и по написването на стратегия за съдебната реформа в периода 2008 - 2013 година.

Мерките бяха подложени на критика от конституционния съдия Владислав Славов. Той поиска ясен срок за въвеждане в действие на Единната информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП) и отбеляза липсата на такъв в екшън-плана. Системата се прави вече 11-та година, но още не е влязла в действие.

Според съдия Славов има среди в прокуратурата и МВР, които са срещу въвеждането на тази система, защото тя ще разкрие истинските числа за тяхната работа. В отговор на неговите думи Тачева заяви, че група специалисти вече са започнали анализ на действащите софтуери в съдебната система. След това ще има доклад и естествено – конференция.

Министърът изрази надежда, че ако мерките бъдат изпълнени, от юни 2008 година да бъде премахнат мониторинга на ЕК върху България по глава 24 “Правосъдие и вътрешен ред”.

ВСС бюджетира “екзотично

Миглена Тачева отговори в четвъртък на критиките на магистратурата, че новият Закон за съдебната власт се намесва на ръба на конституцията в независимостта на съдебната власт чрез изготвянето на бюджет от нейното ведомство. Според нея ВСС е неспособен да изготвя добри финансови рамки за работата на съдебната власт.

За да се засили тази способност, министърът предложи да се създаде спецзвено към бюджетната комисия на съвета. То трябва да подпомага неговата работа.

Министърът отчете някои предложения на ВСС за бюджета като “екзотични”. Като пример бе дадено бюджетното перо, от което трябва да дойдат средства за закупуване на 850 лаптопа за прокуратурата.

Според Тачева изпълнението на бюджета на съдебната власт трябва да се отчита на три месеца, а не както досега - на шест месеца и една година.

По време на дискусията около екшън-плана някои от неправителствените организации посочиха като проблем в системата заключването на тоалетните в някои съдилища в страната.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. леко учуден
    #43

    с липсващите документи та се нарича това "затрупване с бумаги". най - вероятно е по - добре напр. да не се издадат от министерството докъментите към ГПК , за да може след това малоумния журналист да напише, че "празноти" . "спъват", "абсурдна ситуация" "да липсват основни" и всякакви други глупави изрази , които са му на шорткът.

  2. No comment
    #42

    "...предложения за изготвяне на нови стратегии, програми, анализи, тарифи, работни групи и организиране на конференции..."

  3. 17
    #41

    върши, но явно не знае (дори не предполага), че най-дългият път на едно дело е от едната канцелария до съседната...17

  4. Алигатор в кочина
    #40

    Когато корупцията е навсякъде,тя не се вижда.Блатото BG е цялото в корупция.Корупция се казва нашият обществено-политически строй.Щом Доган е на върха,така ще.

  5. Mimi
    #39

    17 години се прави съдебна реформа, но никой до сега не се сети да реформира администрацията на органите на съдебната власт - т.е. съдебните служители, защото там е бъкано от полуграмотни приближени връзкари на магистрати, а за да могат да бъдат назначавани ВСС приема абсурдни изисквания за заемане на длъжността според личността която ще я заема. Никой до сега не се заинтересува, колко служители от работещите в съдебната система са с висше образование и има ли изобщо такива ?1В последно време започнаха

  6. Баба Яга
    #38

    тя ли е нарекла плана си екшън или авторът на статията. Ако е тя, звучи несериозно. Трябва да извика Жорш Ганчев да помага.А ако си мисли, че с планове ще справи с дефектите на магистратурата става още по-смешно.Този набор от документи е задължителен за всяко бюджетно ведомство по закона за финансовото управление и контрол и някои други нормативни документи.Всички го правят, но тя вдига някаква невероятна патардия, за да си помисли някой, че е много активна и сериозно се е захванала с гнилоча, наречен

  7. съдията
    #37

    Министър Тачева май ще е поредния Бат Бойко в пола - така медиите почват да надуват фанфари около нейните празнодумства. И никой не споменава нито дума, че същата госпожа беше заместник министър на същото министерство по времето на предходния министър Антон Станков - който се провали не само като министър, но и скандално като съдия. За провала на съдебната реформа по времето на министър Антон Станков, чийто заместник беше тогава Тачева, Тачева не поема никаква отговорност, макар, че за този провал

  8. гражданин
    #36

    в БГ на много места се разчита на етиката. Включително и в правосъдието.Липсват ясни правила.Което означава, че държавата е абдикирала от своите задължения.Лайняната държава БГ на Гоце, Доган, Мухобойко и Симеон.

  9. Карина
    #35

    то с тоя на Сергейчо, що стана.

  10. Карина
    #34

    проблем на съдебната система. Браво, умници милички. Иначе пак е падне голямо писане.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.