Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната власт с рекорден бюджет, но срещу реформи

2 коментара
Лозан Панов, Христо Иванов и Владислав Горанов, сн. БГНЕС

Съдебната власт ще получи рекорден бюджет от 518 млн. лева за 2016 година, но само срещу реформи, които включват закриване на твърде слабо натоварените съдилища. Това стана ясно от думите на правосъдния министър Христо Иванов след заседанието на Министерския съвет в петък, на което бе приет проектът за държавен бюджет. В последния момент финансовият министър Владислав Горанов се е съгласил да отпусне с 45 милиона лева повече за съдебната власт. Така годишният бюджет на системата ще се увеличи с почти 10% над първоначалния план.

Решението от петък бележи пълен обрат в отношенията между изпълнителна и съдебната власт. Диалогът между тях премина през серия тежки скандали. Пикът им бе в началото на седмица, когато финансовият министър излезе с идеята политиците да определят колко да взимат съдиите, прокурорите и следователите. Само три дни по-късно Горанов се отказа от предложението си, след като бе заплашен от всеобща стачка на съдии, прокурори и следователи.

"Това ще е бюджет на реформата, защото през последните дни във Висшия съдебен съвет (ВСС) председателят на Върховния касационен съд (ВКС) предложи няколко мерки за преструктуриране на управлението на ресурсите на съдебната власт, т.е. имаме класическа формула "Пари срещу реформи", коментира правосъдният министър Христо Иванов новия по-висок бюджет на съдебната система.

Шефът на ВКС Лозан Панов наистина бе един от малкото разумни гласове в съдебната система във врявата около увеличените без покритие заплати на магистратите. На 17 септември ВСС реши да вдигне с 12% възнагражденията в цялата система, въпреки че пари за тяхното поддържане имаше само до края на тази година. ВСС реално спазваше закона, защото заплатите не бяха актуализирани три години и се беше натрупало изоставане от средната заплата в бюджетния сектор.

Въпреки това Владислав Горанов твърдо отказваше до днес да финансира това увеличение с аргумента, че магистратите и без него взимат твърде много. Сега новият бюджет от 518 милиона лева ще позволи на съдебната власт да запази придобивката си и през следващата година.

По време на тежките преговори Лозан Панов обеща да направи всичко възможно за прокарване на отдавна затлачени реформи във ВСС. Те включват закриване на множество по-малки съдилища, които са с твърде ниска натовареност. Това включва почти всички останали военни съдилища и прокуратури, множество районни съдилища в малките градове и двете специализирани наказателни съдилища в София. Те бяха създадени по време на предишното управление на ГЕРБ със задачата да смачкат организираната престъпност, но планът очевидно вече се оценява като провален.

Районните съдии в София и Малко Търново получават едни и същи заплати, но тези в София получават всеки месец по 82 нови дела, а тези в Малко Търново по 9. Правосъдният министър Христо Иванов подкрепи законното искане на магистратите за увеличение на заплатите, но също настоя за реформи.

"Увеличението на бюджета на съдебната власт означава кредит, който трябва да бъде реализиран в рамките на тази година, като се преструктурира както човешкият, така и финансовият ресурс на системата, да има повече прозрачност и по-голяма отчетност, за да може този бюджет да бъде защитим", каза Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. Борис
    #1

    Описаната в статията случка е скандална в светлината на стремежа ни за премахване на механизма за наблюдение и проверка на ЕС. Ясно е, че след като правосъдният и финансовият министри редят бюджета на съдилищата, то съдебната власт е финансово зависима от изпълнителната. Когато съдебната власт (съдилищата) започнат сами да си определят бюджетите, тогава ще се изпълни едно от условията за нейната независимост. Засега, както се вижда от описаната в статията случка, "незвисимата съдебна власт" у нас

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.