Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната власт спира да си “чисти ръцете“

6 коментара

Висшият съдебен съвет (ВСС) спря единодушно в сряда започнатата преди почти две години акция “чисти ръце“ в магистратурата. Членовете на най-висшия административен орган на съдебната власт гласуваха без дебат предложението на Цони Цонев (бивш зам.-ръководител на Върховна административна прокуратура) за отмяна на старото решение на ВСС, което даде начало на операцията по изчистване на имиджа на съдебната власт.

Акция “Чисти ръце“ започна по инициатива на бившия шеф на Върховния касационен съд Иван Григоров. Тя бе подкрепена и от настоящия главен прокурор Борис Велчев и шефа на Върховния административен съд Константин Пенчев. Идеята бе членовете на ВСС, както и ръководните кадри в съдебната система, да попълват декларации за своето имотно и финансово състояние, както и да декларират, че не участват във фирми. Документите трябваше да се публикуват в Интернет след съгласието на техните автори.

Демонстрираната откритост имаше за цел да убеди най-вече Европейската комисия, че българската съдебна система има воля да се справи с корупцията. Тогава Брюксел бе съсредоточил своята критика основно върху българската магистратура. ЕК бе научила и за предприемаческия дух на роднините на прокурорите Николай Ганчев и Христо Манчев, които вдигаха хотели и вилни селища край Велинград и по морето.

Още през ноември 2006 г. Иван Григоров заяви, че акцията е претърпяла провал, защото от 65 висши магистрати, които трябваше да подадат декларации – 13 не бяха подали. Сред тях бяха четирима членове на ВСС. В този списък попадна и името на Николай Ганчев.

В доклада на Цони Цонев е записано, че при установяване на разминаване между декларираното и същинското имотно състояние на конкретен магистрат, не може да бъде търсена дисциплинарна отговорност. Причината е, че принципите на акция “Чисти ръце“, приети от стария ВСС, не могат да бъдат класифицирани като основание за търсене на дисциплинарна отговорност по новия Закон за съдебната власт.

“В етичните кодекси на съдии, прокурори и следователи съществува разнобой и смесване на етични правила, служебни задължения, морални норми, правила за преодоляване на конфликти на интереси. Невъзможно е санкционирането като нарушение невярното деклариране, което изобщо не е предвидено в тези етични правила“, се казва в доклада на Цони Цонев.

След като отмениха “Чисти ръце“ членовете на ВСС гласуваха начало на процедурата по създаване на Етичен кодекс на магистрата, който би трябвало да каже какво е морално и какво не в съдебната система.

Магистратурата така и не подаде втори път декларации по “Чисти ръце“. Именно засичането на информация трябваше да установи дали някои хора не са станали неприлично богати от едногодишната си работа в системата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 800 godini
    #7

    V darjavata na chervenite prostaci tova e normalno

  2. Дон Капоне от ТИМ
    #6

    облечените бизнесмени са доволни от сътрудничеството си с правосъдието.

  3. A.V.
    #5

    ако си внасяме следователи и съдебни състави за всеки отделен процес, а тази сбирщина да бъде освободена, за да се занимава спокойно със строителство на хотели. Едва ли, обаче ще има пари за това, ако секне корупционния поток.

  4. Вили
    #4

    какъвто подписаха и 24 часа, труд-овете и останалите като тях вестникарски боклуци и които още от следващия ден започнаха да си бършат ръцете с него. В пропаднала държава, каквато е нашата, всичо е скапано.Не може едно да е лошо , а в друга сфера да е добро. Или всичко е добре или нищо, както е при нас.

  5. Гражданин
    #2

    Позорно решение, но от друга страна и полезно: закривайки акцията "чисти ръце", магистратите си признаха, че са с "мръсни съвести".

  6. Кралевски
    #1

    Чудно ми е защо са тези възмущения от решенито на ВСС.Каква е ползата от тази акция,която се базира на доброволни начала и не може да се търси отговорност.Трябва декларирането на притежаваното имущество за магистратите да е задължетелно и за нарушенията на закона да носят отговорност.Почти всички злини в нашето общество се дължат на корумпираните магистрати.Примери хиледи.Но никои не взема мерки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.