Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебни медици масово спират да правят експертизи от 16 май

14 коментара
Съдебни медици масово спират да правят експертизи от 16 май

Съдебните медици в поне седем от 28-те областни градове ще спрат да изготвят експертни заключения от 16 май, ако властта продължи да неглижира проблема с тоталната липса на финансиране в тази област, научи Mediapool. Това обаче не е окончателният брой на засегнатите области, тъй като все още не е ясно дали съдебните медици и от други места в страната няма да вземат същото решение. По данни на съдебния лекар от Бургас д-р Галина Милева, която в момента е депутат от ГЕРБ, в своеобразния протест засега ще се включат експертите от Варна, Стара Загора, Добрич, Плевен, Пловдив, Шумен и Габрово.

Въпреки писмото с препоръки за спешно осигуряване на средства, което националният омбудсман Константин Пенчев изпрати в края на април до премиера Бойко Борисов и парламентарния шеф Цецка Цачева, съдебните лекари все още не са започнали да получават хонорарите си за участие в експертизи, обясни в сряда пред Mediapool националният консултант по съдебна медицина доц. д-р Добринка Радойнова.

Единственият съдебен лекар в Габрово д-р Янко Колев коментира, че е обмислян и вариантът медиците въобще да преустановят работата си и да спрат да ходят на огледи и да извършват аутопсии. В крайна сметка колегите му са решили, че това ще рефлектира пряко върху близките на загиналите, които нямат никаква вина за ситуацията.

Парадоксалното в случая е, че неизплащането на хонорари е малка част от проблема, тъй като условията за работа на съдебните медици са повече от ненормални, няма средства за оборудване, обучение и дори за елементарни консумативи и инструменти. Създалата се нетърпима ситуация не е от вчера, а е резултат от последователна държавна политика на нерешаване на проблема със съдебните медици.

Както Mediapool писа в средата на март, общо 74-мата съдебни медици в страната са оставени да работят в пълна мизерия, при липса на реален контрол и какъвто и да е стимул. Нито съдебната власт, нито МВР, нито здравното министерство поемат ангажимент за тяхното нормално съществуване.

"Не искахме да стигаме до тук, но няма никаква чуваемост", коментира доц. Радойнова по повод ситуацията във Варна, където местната полиция и окръжна прокуратура отказват дори да разговарят със специалистите.

На 26 април общо деветимата съдебни медици и един химик в града са изпратили писма до шефа на ОДП Варна Димитър Димитров и до окръжния прокурор Владимир Чавдаров. Те уведомяват, че планират да преустановят участието си по разследвания, ако не започнат да получават поне дължимите им средства за това.

"Мислехме, че в мига, в който ги получат, веднага ще се свържат с нас, но нямаше никаква реакция. Напротив – изведнъж изчезнаха и спряха да комуникират с нас", изненадана е доц. Радойнова.

Тя подчертава, че целта на колегите ѝ не е да се конфронтират с някого, а просто да провокират някакво решение.

До момента изпълнителната власт не предлага никакво.

Писмото на омбудсмана Константин Пенчев до премиера Бойко Борисов и Народното събрание за статута на съдебната медицина, което бе изпратено на 26 април, все още няма отговор.

Премиерът "взел предвид" становището, но не е отговорил

От пресцентъра на правителството коментираха пред Mediapool, че премиерът е "взел предвид" становището на Пенчев, без да му отговаря. Въпреки че по закон институциите са задължени да представят план за изпълнението на неговите препоръки в 14-дневен срок, който вече изтече.

В писмото си Пенчев призова спешно да бъде осигурено целево финансиране за съдебната медицина, както и да бъде създадена структура "на национално ниво със съответни поделения в страната, което ще позволи централизирано управление и контрол на качеството на съдебномедицинските експертизи". Според идеята на Пенчев това трябва да бъде и звеното, което да управлява финансите, предвидени за тази специалност, и "непрекъснато" да финансира всички необходими обучения и семинари.

Ръководството на МВР наредило плащания, дирекциите не плащат

Недоумение буди и фактът, че полицията на много места в страната все още не е започнала да изплаща дължимите хонорари на експертите, въпреки че само преди седмица заместник-вътрешният министър Веселин Вучков обяви, че "МВР ще продължи да изплаща възнагражденията на съдебните лекари, когато извършената от тях експертиза е назначена от орган на МВР".

"Няма извинение и причина да не го правят", коментира в сряда Вучков пред Mediapool. По думите му шефът на ведомствената финансова дирекция Атанас Караначев вече е издал такова разпореждане до всички дирекции. Защо то обаче не се спазва, не е ясно.

По информация на съдебните медици Върховната касационна прокуратура (ВКП) е наскоро разпространила писмо до прокуратурите в страната, в което категорично е подчертано, че разходите за експертизи няма да се поемат от ВКП. Същата бе и позицията на заместник-здравния министър д-р Михаил Зортев, който в началото на април взе участие в кръгла маса по темата, организирана от омбудсмана.

Злополучният член 99а в ЗЛЗ отива към Параграф 22

Причина за това повсеместно бягство от отговорност е поправката в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), влязла в сила от началото на годината, според която "разходите за болнична помощ за извършване на съдебномедицински експертизи и свързания с тях медицински транспорт се заплащат със средства от бюджета на съдебната власт".

От парламента и изпълнителната власт вече заявиха готовност да премахнат скандалния текст и да върнат старото положение на принципа – който поръчва експертиза, той трябва да плати.

Въпросният член 99а от ЗЛЗ обаче все още не отменен, тъй като чака за съгласуване в правосъдното министерство, обясни д-р Галина Милева.

Окончателното му премахване обаче не е гаранция, че съдебните лекари ще си получат парите. Причината е, че институциите, поръчвали експертизи в периода, в който е действала разпоредбата на член 99а, досега не са поемали ангажимент, че ще се издължат на лекарите.

Още повече, че въпросният текст засяга единствено поемането на разходите за материали и транспорт по експертизите, а не хонорарите на лекарите. По тази причина съдебните медици са скептични, че промяната на ЗЛЗ изобщо ще окаже някакво положително влияние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кирчо
    #14
  2. лекар
    #13
  3. 1
    #12
  4. Кирчо
    #11
  5. до лекар
    #10
  6. ДОНОС
    #9
  7. Анкета
    #8
  8. лекар
    #7
  9. Петканов
    #6
  10. lili
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.