Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебните кадровици не били разделени на лобита

Решенията на съвета показват чувство на безнаказаност, смята Калин Калпакчиев

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Настоящият състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) не разделен на лобита. Такова мнение изрази представляващата съвета Соня Найденова в четвъртък пред БНТ.

"Не виждам лобита във Висшия съдебен съвет. Тези твърдения са по-скоро резултат от това, че обществото обича да разделя", коментира тя по повод последния скандален конкурс, проведен от колегите ѝ преди седмица, когато кандидатът за председател на Софийския апелативен съд (САС) Нели Куцкова не събра подкрепа за избора си, въпреки е никой не изказа отрицателно мнение за нея.

Това бе третия пореден провален опит на съвета да избере ръководител на третия по големина съд в страната, след като предишния му шеф Веселин Пенгезов бе отстранен заради повдигнато му обвинение.

По думите на Найденова при наличието на изискване за тайно гласуване няма как да се обясни на обществото защо Нели Куцкова не беше избрана за председател на САС при положение, че получи подкрепата на всички членове на съвета, изказали се по време на изборната процедура.

"Не мисля, че има натиск над някой от членовете на ВСС, или не ми се иска да има натиск. Повечето от нас сме правораздавали, така че натискът е нещо, което изначално не трябва да присъства", добави още представляващият съдебния съвет.

Тя не отговори конкретно дали след поредната загуба на доверие съветът може да се саморазпусне. По повод залегналото в съдебната реформа разделяне на ВСС на две колегии, Найденова посочи, че по света моделите са различни и няма един, за който да се каже, че работи най-добре.

"Иска ми се случилото се да не се забрави и да послужи като повод за дебат във ВСС за това как вземаме решения – кадрови и по дисциплинарни производства, защото решението по заседанието от 30-и април бележи само един следващ етап от низходящата градация от дейността на висшите съдебни съвети", коментира междувременно колегата ѝ в съвета Калин Калпакчиев в четвъртък пред БНР.

По думите му постоянно действащият ВСС трайно започва да проявява привидност и клишираност в кадровите си решения.

"Близко е до ума човек да си помисли, че сцената, която се разигра на 30-и април, може би е била предварително обмислена. Или този, който е режисирал как да се случи, как да протече заседанието, не е дообмислил детайлите, или вече до такава степен липсва чувство за мяра, за уважение дори към достойнството на съдиите, на самите членове на съвета, че се действа с чувство за безнаказаност", добави Калпакчиев.

Той добави още, че би било добре в предстоящата съдебна реформа да се помисли за вариант за периодичен отчет на членовете на ВСС, избирани от съответните квоти.

"Освен съдиите, които са ни избрали, представляваме и собствените си виждания, убеждения, разбирания за това как трябва да се администрира съдебната власт. Но е факт, че начинът, по който се избираше досега съдебната квота, не създава достатъчна гаранция за това, че излъчените представители действително ще поемат някакви ценностни ангажименти и ще имат последователност на поведението си вътре във ВСС", аргументира се Калин Калпакчиев.

Само преди седмица Соня Найденова коментира по повод казуса с Куцкова, че от доста време работата на ВСС, по една или друга причина, губи своята легитимност.

"Това, което отличи неуспешният избор в четвъртък (30 април) от други неуспешни избори, беше, че не можахме да дадем обяснения защо кандидатът, който беше единствен и беше похвален от изказвания на немалко членове на ВСС, на практика не получи необходимата подкрепа", заяви Соня Найденова след скандалното заседание на съвета миналия четвъртък.

"Нямам нищо против да не бъда избрана, защото това е работа на Съвета. Никой не е длъжен да ме харесва, но това, че десет души са се изказали в моя подкрепа, а хора, които, както казаха сега, са гласували в моя подкрепа, без да се изкажат, сочи за едно лицемерие. И ми е много мъчно, защото след като сме в тази система, ние трябва да имаме достойнството и да си поемем негативите, да си казваме истината в очите. Подобно поведение за мене е крайно оскърбително към системата, към съдиите от Софийския апелативен съд, към обществото като цяло. Крайно съм разочарована заради лицемерието, не затова, защото не съм станала началник", пък бе реакцията тогава на самата Куцкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #2

    "Не виждам лобита във Висшия съдебен съвет...." Ами, как да вижда - те, всичките "независими" магистрати са с превръзки на очите - като Темида.Точно тези превръзки, които им пречат да видят мръсотиите на престъпниците, които им пълнят гушите...

  2. monitorqe137
    #1

    Разбира се, не е разделен на лобита - те са единни в опазване на своя корупционнен кръг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.