Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебният инспекторат не иска да се занимава с жалбите за бавно правосъдие

ВСС протестира срещу лишаването си от кадрови бонус

7 коментара
Съдебният инспекторат не иска да се занимава с жалбите за бавно правосъдие

Шефът на съдебния инспекторат Ана Караиванова се противопостави на предложението ръководената от нея институция да се занимава с процедурите по обезщетяване на жертвите на бавното правораздаване, стана ясно в четвъртък по време на заседание на Висшия съдебен съвет. Правосъдният министър Диана Ковачева заяви, че се е изненадала от реакцията на главния инспектор, защото Караиванова е участвала в обсъждането на промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), но е изразила официалната си позиция едва след представянето на законопроекта в понеделник.

По време на дискусията по темата във ВСС Караиванова заяви, че първите четири години от създаването на инспектората са били особено тежки заради множеството проверки и новото задължение би затруднило допълнително работата му. Институцията е съставена от един главен и десет редови инспектори, които трябва да проверяват работата на над 3500 магистрати.

Проектът за промени в ЗСВ създава революционна процедура за изплащане на обезщетения без да се минава през съда. Новият ред ще позволи на гражданите да изпращат жалби до инспектората, а институцията ще преценява чия е вината за забавянето на делото. След това органът ще предлага на жалбоподателя споразумение за изплащане на обезщетение до 10 000 лева. Идеята е да се намалят делата за бавно правосъдие срещу България пред Европейския съд в Страсбург. В момента те са над 600, а държавата е заплашена да плати над 5 милиона евро само по тях.

Членовете на ВСС не протестираха срещу натоварването на инспектората с нови задължения, но за сметка на това надигнаха вой срещу "дискриминационното" предложение да бъдат лишени от кариерен бонус след края на мандата си. Въвеждането на кадровите "бонуси" бяха лансирани основно от главния съдебен инспектор и от члена на ВСС Георги Шопов. Те настояваха още през февруари да се създаде процедура за трудоустрояване на бившите инспектори и членове на съвета. Идеята е след приключването на мандата им, членовете на тези два органа да се върнат в съдебната система автоматично на по-високи позиции без да се явяват на конкурс.

Правосъдното министерство се вслуша в предложението им и го вкара в законопроекта, но изключи от правилото сегашните състави на ВСС и инспектората. Очаквано това доведе до протести от Ана Караиванова и представителя на съдебния съвет Анелия Мингова. С уточнението, че те не са магистрати и тези правила не ги засягат, двете обявиха, че по този начин изпълнителната власт дискриминира сегашните състави на институциите.

Министър Диана Ковачева изрази разочарованието си, че ВСС не коментира по-важните теми като създаването на по-прозрачни процедури за избор на членове на управленските органи на съдебната власт. Тя обясни на недоволните в съвета и инспектората, че правилата за повишаване ще важат за следващите им състави, защото те ще бъдат избирани чрез много по-тежки и прозрачни процедури от досегашните.

"Идеята ни бе да поощрим магистратите да се кандидатират за членове на ВСС", каза Ковачева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    смърф софийски Делата проточени над законноустановеният срок могат сериозно да нарушат правораздаването,в предвид промените гласувани в Народното събрание,което неминуемо води до дела във Франция

  2. Анонимен
    #6

    Ами като не иска да си ходи в къщи Караиванова. Тя без това отдавна е за пенсия.Нали подопечните на Инспектората съдии забавят делата.Кой да ги гледа при това положение? Това е неизпълнеие на задължението им, което следва да се провери точно от Инспектората. Нали точно той следваше да проверява причините за забава на делата и да предлага за наказание виновните съдии.

  3. Анонимен
    #5

    Като че ли в България никой не иска да работи,но страстно желае да получава заплата и най-възможно голяма!Такова нещо го няма никъде,затова и халът на страната е такъв!И тук става дума за Инспекторат на съдебната система,а по-надолу си представете какво е!Във всяко отношение границите са прекрачени,това е резултатът от деморализацията на нацията!

  4. Анонимен
    #4

    От тази работа явно, не може да си цуцат мангизи друго обяснение нямам.

  5. Анонимен
    #3

    Като лаик, който плаща данъци за всекакви хрумки на всички (в по-голямата си част - кьораво и сакато), които "управляват" страната ни по системата "ден да мине, друг да дойде, имам предложение за още по-революционна процедура: Да закрият ОТВСЯКЪДЕ СВ и страната ни да се управлява от Цветан Цветанов (демек МВР-то). Така нема да има нужда от некви си магистрати, камо ли те да бъдат поощрявани да стават членове на съчинен от тях ВСС. По този начин Цв Цв ще може да премахне бавното правосъдие и, поемайки всичко в свои ръце, вече заслужено да повиши заплатите (на своята армия, естествено)

  6. Анонимен
    #2

    Нагъл,по-нагъл,най-нагъл,БГ юрист

  7. Анонимен
    #1

    Aма Анчето като неще да бачка да си отива в заслужен отдих-то па бива кръшкане бива ама пък чак толкова....поне нещо да беше свършила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.