Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебният съвет прочете само похвали в доклада на ЕК

Соня Найденова: “Бихме казали: “Който не работи, не греши”, но би било неразумно”

9 коментара
Соня Найденова, сн. БГНЕС

Който не работи, той не греши, това беше “неразумният” коментар на Висшия съдебен съвет за разсипващия доклад на Европейската комисия за неговата работа. Представляващият съвета негов член Соня Найденова за зае с нелеката задача да реагира на политическия документ. Тя се опита да изкара на преден план несъществуващи позитивни оценки на Брюксел и не отговори на въпроса за евентуална оставка на органа.

Найденова отчете от името на своите колеги напредък по работата със случайното разпределение на делата, дисциплинарната практика на ВСС, съдебната карта, електронното правосъдие, прозрачност при кадруването и други. Все области, за които критиките на ЕК са особено остри.

В отговор на въпрос на Mediapool дали ВСС ще си подаде оставката и дали съветът е чел един и същи текст на доклада като всички останали, Найденова каза: “Това е само първоначален прочит. Анализът ще продължи. Мисля, че сме чели едно и също нещо.” Тя не коментира и почти директното заключение на Брюксел, че ВСС вече не носи никакво доверие.

“Бих искала да го кажа, но не го казвам, защото надали ще се приеме като разумен аргумент от нашите външни партньори: Който не работи, не греши”, обясни Найденова.

В доклада се отбелязва още, че ВСС ще избере в четвъртък новия председател на Върховния касационен съд с компрометираната система за електронно гласуване. В отговор на въпрос на Mediapool дали още утре съветът ще се съобрази с една от критиките на Брюксел и ще гласува с бюлетини за шеф на ВКС, Найденова каза: “Ами ще разберете утре. Не мога да говоря за бъдещи събития.”

Най-общият коментар на съвета за доклада бе, че той дава “обективен прочит на състоянието не само на съдебната система, но и да държавата”. ВСС оценява документа като полезен за всички власти.

“ВСС приема отправените препоръки, що се отнася до неговите отговорности. Несъмнено, че има още много какво да се желае от нашата работа, но вярваме, че заедно с останалите власти бихме могли да постигнем по-голям напредък до следващия доклад”, каза Найденова от името на ВСС.

Според тълкуването на съвета проблемът на ВСС бил, че в условията на политическа нестабилност съдебната власт е работила непрекъснато, та затова е станала обект на “по-засилени препоръки”.

ВСС е успял да прочете “първоначално” в доклада похвали за взети “важни управленски мерки” като напредък по работата със съдебната карта и случайното разпределение на делата, напредък за решаване на проблема с натовареността на магистратите, по-ясни процедури за дисциплинарните наказания.

В доклада обаче пише, че ВСС не е успял да свърши нищо докрай. В него има критика, че ВСС е игнорирал въпроса със случайното разпределение на дела, както и че дисциплинарната практика продължава да бъде противоречива, защото не стъпва върху обективен анализ. Дава се пример със съмнителната законност на уволнението на члена на ВСС Камен Ситнилски.

Отделно Соня Найденова отбеляза, че европейските партньори на България са “забелязали важен напредък” с приемането на комуникационната стратегия на съдебната власт и по-прозрачния избор на шеф на ВКС. На този фон в доклада на Брюксел се казва директно, че ВСС продължава да кадрува непрозрачно.

Соня Найденова дори даде пример, че двамата кандидати за ВКС Павлина Панова и Лозан Панов са участвали в телевизионен дебат. Не стана ясно каква е заслугата на ВСС за това.

“Изразяваме надеждата си, че този доклад няма да се използва за задълбочаване на противоречията, а да се използва за постигане на съгласие за по-реален напредък на нашата страна”, допълни Соня Найденова.

През последния месец много от членовете на ВСС виждат някакъв политически заговор, който цели да им вземе постовете. С този аргумент се отбиват и критиките към тяхната дейност.

“В работата си сме показали, че няма да правим компромис с магистрати, за чиято почтеност има съмнения, особено, когато има съмнения за това”, декларира още Соня Найденова, въпреки множеството доказателства в обратното.

В доклада на Брюксел ВСС е посочен като отговорен за съдийските бунтове в София, за игнориране на проблемите със случайното разпределение на делата и по конкретно с делото “КТБ”. Посочва се и скандалът с “гнилите ябълки”, поставен на вниманието на широката публика от френския посланик Ксавие дьо Кабан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivoto
    #9

    Първо си махнете розовите очила, с които четете! Второ - който работи греши, но се вижда и какво е свършил по време на работата.

  2. nikolaustirol
    #8

    Длъжността "съдия" трябва да бъде изборна с пряк избор и мандат от 5 години. След изтичането на мандата изпълнявалия длъжността носи гражданска отговорност за извършената от него работа. Както всеки един от нас. По време на мандата има имунитет за да се гарантира неговата независимост. Същото важи и за прокурорите. Така ще се спре и корупцията. Ако един съдия си върши работата добре ще бъде преизбран. Ако е като днешните съдии ще се изправи самия той пред съд. Тази система се прилага в много държави. Дори в САЩ.

  3. Диана
    #7

    В лудницата хората са психично болни и това оправдава поведението им. На тия дебелооки и дебелокожи, оядени, нагушени, корумпирани и престъпни "магистрати" повече им прилягат раираните костюмчета на затвора...А дано, ама надали! Но пък трябва да опитаме - с граждански натиск и издирване на свестни политици на възлови позиции - всеки почтен българин - Диоген!

  4. Milev
    #6

    Наглост. Тези всички са за раирани пижами в лудницата.

  5. Авакум Захов
    #5

    “В работата си сме показали, че няма да правим компромис с магистрати, за чиято почтеност има съмнения, особено, когато има съмнения за това”, декларира още Соня Найденова, въпреки множеството доказателства в обратното. "за чиято почтеност има съмнения, особено, когато има съмнения за това" с абсурдността на тази реплика Найденова надмина легендарния Джоузеф Хелър с неговата "Параграф 22"

  6. Боряна Пирьова
    #4

    Членовете на ВСС са абсолютно безочливи и никакви критики, колкото и справедливи да са, не възприемат. "Ние сме велики и недосегаеми", какво ги интересува, че не се ползват с никакво доверие.

  7. boby1945
    #3

    Всеки вижда това което му отърва, както обикновено..... А и няма нужда да се нагнетява напрежение щото днешното ОНС състоящо се от една по големичка Снежанка и седем джуджета коалиции много не може да направи....

  8. Майтапчия
    #2

    Тогава да почваме да празнуваме! И догодина пак ще ни похвалят, и по-догодина....

  9. В и К
    #1

    Ти го плюеш, то вика, че дъжд вали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.