Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдии от Софийския градски съд поискаха оставките на своите шефове

Ръководството отказа, защото винаги "съвестно" си е гледало работата

16 коментара
Председателят на Софийския градски съд Владимира Янева (в ляво) и зам.-председателят на СГС и шеф на Наказателното отделение съдия Петя Крънчева. Сн. БГНЕС

Общо 15 съдии от Софийския градски съд (СГС) проявиха рядко срещана смелост и поискаха публично оставките на своите ръководители. Конкретен повод е мътният казус, огласен от френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан за фалита на две френски дъщерни компании и присвояването им от български фирми с помощта на СГС и по-конкретно на съдия-докладчика Румяна Ченалова. Този скандал допълнително задълбочи огромните съмнения, че разпределението на делата в СГС се манипулира . Малко по-късно ръководството на съда отказа да си подаде оставката с водещ аргумент, че винаги си е вършило работата "съвестно" и "стриктно е спазвало" закона.

"Апелираме ръководството на съда да се оттегли, защото нямаме доверие в действията му и сме обезпокоени, че авторитетът на Софийски градски съд, в който работим, ще се срине непоправимо", се казва в писмото на съдиите до Висшия съдебен съвет (ВСС).

Магистратите смятат, че ВСС трябва най-сетне да поеме своята отговорност и да извърши задълбочена проверка на ръководството на съда.

"Изострянето на общественото внимание върху този случай (с Румяна Ченалова – бел. ред.), както и реакцията на различни институции показаха, че сме изправени не пред изолирано събитие, а пред системен проблем (в градския съд- бел.ред.). Считаме, че този проблем е следствие на бездействието, което ВСС проявяваше, както по отношение на предходни случаи, касаещи други дела и поставящи въпроси за системата за случайно разпределение на делата", се казва в писмото, разпространено в сряда.

Според съдиите ВСС носи цялата отговорност за поредицата от скандали, защото кадровият орган така и не си е направил труда да провери как всъщност се ръководи градският съд. Поводи за това имаше много. ВСС нямаше реакция на данните, че Румяна Ченалова антидатира дела, нямаше реакция спрямо ръководството на съда и след скандала с разпределението на делото "КТБ".

Сегашният шеф на СГС Владимира Янева пое поста през 2011 г. въпреки компрометираща информация за конфликт на интереси в работата ѝ. Тогава разследване на Mediapool показа, че тя е била съдия по едно от делата за източването "Софийски имоти" и не си е направила отвод, въпреки че е участвала в сделките на баща си по покупка на два имота от дружеството. Действията на Янева показваха, че тя бави неоправдано делото срещу бившите началници на "Софийски имоти".

След избухването на скандала Янева, която е семейната приятелка на Цветан Цветанов, отново отказваше да се оттегли, но след продължителен обществен натиск най-накрая си направи отвод по конкретното дело. Тогавашният ВСС не намери някаква вина в поведението ѝ. Сега скандалите около Софийския градски съд отново ескалират точно преди поредния годишен доклад на Европейската комисия за България.

В своето писмо съдиите напомнят, че нееднократно са поставяли въпроса за управлението на СГС.

"Ръководство на съда не изразяваше по адекватен начин позиция, когато под съмнение в общественото пространство се поставяха неговите действия или развитието на конкретни дела", се казва в тяхното писмо. Те заявяват, че скандалите около съда минират усилията на всички съдии да си вършат почтено и качествено своята работа.

"За да им се противопоставим ефективно, явно не е достатъчно само неучастието ни в такива. Редовите съдии практически не са овластени с механизъм за предотвратяването на подобни процеси. Висшият съдебен съвет следва да стори това", се настоява в писмото.

По-късно през деня ръководството на градския съд категорично отхвърли възможността да си подаде оставката. Посочени бяха две твърдения за това. Първото е, че ръководството винаги е изпълнявало работата си “добросъвестно и спазвайки стриктно закона”. Проверката на случайното разпределение на делата в съда показа, че това не е точно така.

Второто твърдение на ръководството е, че подаването на оставки в този момент би било абдикация. Причината е, че градският съд се проверява от съдебния инспекторат покрай последните скандали.

“Ключовата роля на Софийски градски съд, свързана с работата му и абдикирането на ръководството в този момент от нея, ще доведе до хаос в цялата съдебна система”, се казва в позицията на ръководството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Manolov
    #16

    След като и на самите съдии от СГС им стана НАЙ-ПОСЛЕ ясно,че при тях мирише неприятно,да видим дали ВСС ще се опита да изживее катарзис и да си поизмие лицето,или ще избяга езуитски по тъча! А за моя "радост",установих,че и тука специалиста по всичко - Боби,пак се е изходил на метеното!

  2. Гошо мъдреца
    #15

    В българския съд отдавна няма правосъдие от това боледува и се тресе цялата държава. Нашите съдилища повече приличат на печатници за пари отколкото на правораздавателни органи, за голямо съжаление е цялата тяхна конструкция. Не реформи, а е нужна правова революция в България.

  3. Анонимент
    #14

    Вън всички стари чанти. И без това натрупаха повече отколкото могат да управляват. Някъде пишеше, че Цветан Василев е държал на хранилка 200 магистрата. Все пак пет мвилиарда са много пари. Американците за един милиард пратиха ракета на Марс. А ние - изкопахме пет дупки в морето.

  4. Майтапчия
    #13
  5. морски
    #12

    отврат!!! крадлива и корумпирана пасмина са нашите магистрати.не само ръководството на съда ,а всички съдии да подадът оставка и на тяхно място да бъдат назначени нови съдии.само така ще се махнат гнилите ябълки!!!

  6. ирис
    #11

    Все някога трябва да се почне с изриването на мършата.Н1ма държава без правосъдие

  7. Alan Smithee
    #10

    По-добре късно, отколкото никога. И все пак, колко бавно загрява българският реотан! И това са юристи, каймакът на обществените науки. Колко време трябваше да мине, за да се сетят, че от корупцията на началниците ще изпатят и обикновените им колеги, а не само широката общественост. Дори у Кафка пердашат несносните служители на съда http://chitanka.info/text/22719/5#textstart

  8. Майтапчия
    #9

    Един виц за разтуха: За да се реши правилно едно дело ищецът дал 10 000 лева. Обаче ответникът не бил вчерашен и дал 12 000 лева. Понеже съдията бил неподкупен и много справедлив, взел че върнал разликата от 2000 лева. Това е само виц.

  9. Майтапчия
    #8

    Абсолютно сте прави! В това отношение СГС е първенец, макар че и САпС - гражданска колегия не отстъпва. Борбата с недоказуемите негативни явления прилича на битката с алкохолизма - чрез пиене

  10. Бивши комунисти НЯМА!
    #7

    Като ги гледам на снимката се вижда, че искат и за тях да идват дела да печелят пара, че само до някои достигали. Сблъсквал съм се със съдебната система и се убедих, че делата задължително се плащат подкупи без значение дали си с доказателства или не. Така е прието.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.