Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдии от цялата страна протестират за независимо правосъдие

Тази кампания не е за по-високи заплати, а за кауза. Разковничето е разпределението на квотите във ВСС, заявиха магистрати

1 коментар
Съдии от цялата страна протестират за независимо правосъдие

Инициативата на Съюза на съдиите в България (ССБ) техни колеги в цялата страна да излязат на улицата, за да обясняват на гражданите необходимостта от реална съдебна реформа продължава да събира подкрепа и в сряда.

Това е третата подобна проява на съдиите, недоволни от окончателно приетите конституционни промени, които ограничават независимостта на съда. Началото на символичните протести започна миналата седмица, когато съдии в тоги начело с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов излязоха пред Съдебната палата.

На следващия символичен протест съдиите, които носеха на реверите си везни – знака на справедливостта.

В сряда съдиите отново бяха в тоги и със знака на Темида, но в работна среда.

Сред градовете, в които бяха организирани дни на отворените врати и разговори с гражданите за необходимостта от ефективна съдебна реформа бяха Габрово, Враца, Нови Благоевград, Русе, Луковит, Търговище, Нови пазар, Севлиево и други.

"Политическите протекции в съдебната система не са явни. Те не могат да бъдат доказани. Дори да имаме съмнения, дори помежду си да говорим, не би било сериозно да застанем пред вас и да предполагаме", коментира съдията от Окръжен съд Габрово Благовеста Костова пред Дарик радио.

Тя споделя мнението на протестиращите срещу орязаните конституционни промени, че "гласуваните от народните представители изменения не гарантират независимостта на съда".

"По тази причина ние изразяваме нашата съпричастност към Управителния съвет на Съюза на съдиите да заявим пред всички вас, че не само вие като част от обществото, а ние също желаем реална реформа", заяви още съдия Костова.

"Виждате, че донякъде се постига компромис. На второ четене обаче квотата на съдиите беше увеличена с един човек, който се избира от квотата на парламента. Така съдиите и парламента вече избират по шестима от членовете, а останалите двама са председателите на върховните съдилища", коментира Павел Неделчев, председателят на Районния съд в Габрово.

Според него не може се разчита само на морала на хората вътре в системата, а самата система трябва да има механизми, с които да се изчиства.

"От тази гледна точка разпределението на квотите е важно, за да се гарантира независимост на съдебната система. Членовете на ВСС решават кой юрист да стане магистрат, кой и кога да израсне кариерно. Затова искаме съдиите да бъдат избирани от съдии", коментираха още магистратите.

Решението на въпроса засяга цялото общество, подчерта председателят на Районния съд в Севлиево съдия Павел Неделчев пред БНР: "Ние не подемаме тази кампания, защото искаме по-високи заплати . Ние излизаме с една кауза, с един принципен въпрос, който по някакъв начин трябва да бъде решен колкото по-рано, толкова по-добре за всички нас, за цялото общество. Това не е само наш проблем."


Разковничето на проблема е разпределението на квотите във Висшия съдебен съвет, защото те решават съдбата на съдиите, коментира съдия Диана Василева, която е с 30-годишен стаж в системата: "Колегите от региона ни подкрепят, но аз питам защо те не дойдоха в залата."

Съдии от Враца пък се събраха в сряда вечерта пред Съдебната палата в града, за да изразят мнението си за действията на депутатите по линия на съдебната реформа. Те също изразиха мнение, че петата поправка в основния закон "поставя съда в положение на зависимости".

"Ние нямаме политически искания, а отстояваме независимостта на съдебната власт, която е прокламирана в Конституцията на републиката. За да правораздава съдът справедливост, той трябва да бъде независим. Това е основният апел, който всеки един от нас иска да отправи към обществото с молба това общество да ни разбере правилно", обясниха част от врачанските съдии пред Дарик радио.


Те са подготвили отворено писмо, в което ще изложат позициите си и което ще бъде подписано от всички магистрати, които споделят тезата за независимостта на съдебната система . Очаква се писмото да бъде разпространено в четвъртък.

В една от съдебните зали във втори съд в Съдебната палата в София дойдоха граждани, недоволни от съдебната система. Очаквано те поискаха да питат съдиите защо делата им са решени по един или друг начин и защо се бавят с години. Съдиите отклониха разговорите им по конкретни казуси, но се съгласиха, че съдебната система не винаги работи добре и обясниха, че това е свързано с конструкцията на органа, който решава кой да става съдия, кой да бъде административен ръководител или кой да бъде наказан или поощрен, предаде БНР.

Съдиите повториха, че съдебната система трябва да се реформира първо през кадровия орган и след това надолу по системата. Според столичните съдии обаче тази Конституционна реформа не гарантира реформата във Висшия съдебен съвет, затова усилията трябва да продължат и чрез подобни прояви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    "Съдиите отклониха разговорите им по конкретни казуси, но се съгласиха, че съдебната система не винаги работи добре и обясниха, че това е свързано с конструкцията на органа, който решава кой да става съдия, кой да бъде административен ръководител или кой да бъде наказан или поощрен, предаде БНР." ================================================================ Какво общо има кариерното израстване с отсъждането на определена присъда.Чак толкова наивни ли им изглеждаме нормалните хора,че магистратите се подиграват с нас,като отговарят така?И да,не говорят за пари,защото правителството им вдигна заплатите новогодишно.А и искам да знам,пак ще има ли 13 и 14 заплата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.