Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдии от Варна се оплакаха от "безпрецедентен натиск" от шефа си

За разлика от бунта в Софийския градски съд този път ВСС реагира светкавично и започна проверка

0 коментара
Съдии от Варна се оплакаха от "безпрецедентен натиск" от шефа си

Десет съдии от Административен съд - Варна се оплакаха от безпрецедентен натиск, оказван им от председателя на съда Тинка Косева. Тяхното отворено писмо е адресирано в очакване на реакция до Висшия съдебен съвет (ВСС), министъра на правосъдието, председателя на Върховния административен съд, Съюза на съдиите в България и Европейската комисия.

Магистратите искат да бъде извършена пълна и обективна проверка за методите и средствата на управление, прилагани от ръководството на техния съд. Те определят тези методи като "безпрецедентен и недопустим натиск върху съдии".

От писмото става ясно, че напрежението в съда е ескалирало преди седмица. За 23 януари в институцията е било планирано провеждането на Общо събрание на съдиите при дневен ред, определен от председателя на съда Тинка Косева. Ден по-рано на Общо събрание магистратите от Второ отделение на съда са гласували предложения за изменение и допълнение на въпросния дневния ред.

Предложението на второ отделение е било подписано от 11 от общо 12 съдии, в това число и от зам.-председателя на съда и ръководител на отделението Даниела Недева. От писмото не се разбира какви са били предложенията на магистратите, но става ясно, че те не са се харесали на шефката Тинка Косева.

На 22 януари Косева заявила по телефона на Даниела Недева да уведоми всичките 12 съдии от отделението, че разпорежданията ѝ са задължителни и, ако те искат промяна на дневния ред, до един ще бъдат натоварени на 100% с данъчни дела. Това става, въпреки че съдиите от отделението са специализирани в съвсем различна правна материя.

"Това е безпрецедентен натиск върху свободната воля на съдиите и формирането на независима преценка по въпроси, които законът е предоставил на тяхната компетентност", казват магистратите в своето писмо. Те напомнят, че актуализираната Стратегия за съдебна реформа залага много на самоуправлението на съдилищата.

"В пълен противовес на принципите на тази стратегия е осъщественият върху съдиите от Второто отделение натиск", казват магистратите.

От писмото се разбира, че председателят на съда не е присъствал на Общото събрание на 23 януари и то е било водено от зам.-шефката Евгения Баева. Съдиите все пак са поставили въпроса с "данъчните дела" от телефонния разговор. В резултат на това събранието е било отложено, без да бъдат обсъдени въпросите от дневния ред.

Съдиите разказват, че този случай не е изолиран, а е възприет като траен стил на управление от страна на председателя Тинка Косева. Те дават и още един пример.

На 7 март 2014 г. се провело извънредно Общо събрание на съдиите, на което тогавашният заместник-председател Мария Йотова подкрепила становище на съдиите от ръководеното от нея Първо отделение. Това мнение е било различно от мнението на председателя на съда. В писмото отново не е описано за какво става дума. След този случай Тинка Косева освободила Мария Йотова като зам.-шеф на съда. През юни 2014 година, по нейно предложение, ВСС назначил Евгения Баева.

"Не се съмняваме, че това наше действие на протест, което като независими български магистрати дължим както на себе си, така и на гражданското общество, което все още има вяра в нас, ще бъде правилно възприето и отговорно оценено, както и че ще бъдат предприети мерки за преустановяването на такъв натиск върху независимостта на български съдии занапред. Смеем да се надяваме и че ще получим необходимата институционална подкрепа в борбата си с това явление", се казва в писмото.

Междувременно от правосъдното министерство съобщиха, че министър Христо Иванов ще предложи писмото на съдиите да бъде включено в дневния ред на заседанието на ВСС на 5 февруари. Правосъдният министър ще съдейства и за изслушването от ВСС на съдиите, подписали сигнала, както и на всички ангажирани страни.

"Министерството на правосъдието напомня, че целта на стратегията е превръщането на съдийското самоуправление в ефективно средство за ограничаване възможностите за административни форми на влияние върху независимостта на съда и повишаване на отговорността и ефикасността на администрирането на съдилищата", коментират от министерството.

Този случай показва ясно, че в съдийската гилдия има нова енергия за промяна. В момента ръководството на Софийския градски съд е проверявано след бунта на магистратите в столицата.

ВСС реагира светкавично

За разлика от софийския случай този път Висшия съдебен съвет (ВСС) реагира светкавично. От пресцентъра на институцията съобщиха, че Комисията по професионална етика и превенция на корупцията е образувала преписка във връзка с постъпилия в съвета сигнал от съдии от Административния съд - Варна.

Председателят на Върховния административен съд от своя страна е възложил проверка по случая, като резултатите от нея се очакват в началото на следващата седмица.

Сигналът ще бъде разгледан на редовното заседание на Етичната комисия следващата седмица, добавят от ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.