България е предприела действия по стартиране на съдебно производство пред търговския съд в Холандия за ликвидация на проектната компания "Транс Болкан Пайплайн Б. В." (ТБП), създадена за изграждане на петролопровода "Бургас-Александруполис" през българска и гръцка територия, от който обаче страната ни се отказа и парламентът денонсира още през март 2012 г. сключеното пет години по-рано междуправителствено споразумение с Русия и Гърция за реализацията на проекта.
Това стана ясно от решение на правителството, взето в сряда, за наливане на нови 38 хил. лв. в българското дружество "Проектна компания нефтопровод Бургас - Александруполис БГ", което държи в ТБП 24.5 на сто от капитала. Мажоритарният пакет от 51 на сто се държи от консорциум от руските държавни компании "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт", а останалият дял е на гръцки консорциум между "Хелпе-Траки” с 23.5% и гръцката държава с 1%.
След отказа преди повече от три години да участва в проекта, тъй като икономическите ползи от него са спорни, България е предприела необходимите фактически и юридически действия за напускането на ТБП като съдружник и ликвидацията на международната проектна компания, която е регистрирана в Амстердам. Руската страна обаче продължава да се надява, че ще убеди страната ни да възкреси нефтения проект. Последно темата бе обсъждана по време на разговор на министрите на енергетиката на България и Русия Теменужка Петкова и Александър Новак на енергиен форум в Санкт Петербург този юни. Гърция също не се отказва от проекта, който ще осигури товари на танкерите ѝ.
Така българската компания, която е собственост на финансовото министерство, е изпратила предложение до останалите акционери в ТБП да вземат съвместно решение за доброволна ликвидация на международната проектна компания. След като получила откази, София е предприела действия по ликвидация на общата компания пред Търговската колегия на Апелативния съд в Амстердам, Холандия. Отделно са предприети действия за образуване на производство в холандски съд за ликвидация на ТБП.
Докато траят тези процедури обаче страната ни ще трябва да продължи да спазва стриктно задълженията си като акционер на проектната компания, чието управление в момента е възложено на външно мениджърско холандско дружество с минимизирани годишни разходи. Плащанията за външното управление стават с годишни вноски от страна на акционерите, съобразно дяловото им участие, и именно за това е необходимо наливането на още средства в българската фирма.
Осигуряването на парите ще стане чрез издаване на акции за 38 000 лв, които отново ще са собственост на държавата чрез Министерството на финансите.
Българският акционер в ТБП трябва да обезпечи очакваното искане за премийни вноски в капитала на компанията до края на 2015 г., за да се ограничат възможни неблагоприятни развития на делото за съдебната ликвидация на международната компания.
С постановление на Министерския съвет ще се осигурят необходимите средства за обезпечаване на задължението за финансиране на дейността на управляващото дружество през 2016 г., посочва се още в съобщението на правителствената пресслужба.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
КЪРЖЕЛИ И ПИЯВИЦИ те това са руснаците и гръцките мързеланковци
КГБ и гърците все се надяват, че Гоци с ниЗкото чело от село Сирищник и бандата му ще се върнат на власт и отново ще ни продадат за трийсет сребърника... Опазил ни Господ!