Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдия да разследва главния прокурор: Какво предвиждат промените

15 коментара
Главният прокурор Иван Гешев и министърът на правосъдието Надежда Йорданова. Снимка БГНЕС

Наказателен съдия да може да разследва главния прокурор. Това предлага правосъдното министерство с пакет промени в няколко закона, съобщи ресорният министър Надежда Йорданова. По този начин се прави опит да се реши проблемът с недосегаемостта на шефа на държавното обвинение.

България от години е критикувана по този въпрос от редица европейски институции и е била осъждана. Така ГЕРБ бяха принудени да се заемат с належащата реформа и през 2020 г. стигнаха до идеята разследването да се възлага на специален прокурор, който практически да бъде избиран главния. Предложението бе отхвърлено от Конституционния съд. Самият главен прокурор Иван Гешев пък постоянно обяснява, че не е недосегаем и дори не е началник на редовите прокурори. Има и решение на КС, според което той може да бъде разследван от всеки редови обвинител – нещо, което никога не се е случвало и няма как да се случи при съществуващите правила в прокуратурата.

Временни правомощия

Със законопроекта на Надежда Йорданова се предлага разследващият съдия да получава временни правомощия да разследва главния прокурор. Този съдия ще се назначава с решение на Висшия съдебен съвет (ВСС), който избира и шефа на държавното обвинение. Съдията трябва да е от наказателно отделение и да работи на ниво над районен съд. Магистратите ще се избират на случаен принцип от списък, изготвен от наказателната колегия на Върховния касационен съд и ще се назначават от прокурорската колегия на ВСС.

Доказателствата ще се събират от разследващи полицаи. Те така или иначе водят огромния брой досъдебни производства под ръководство на прокурор. Следователите са подчинени на прокурорите по места, които пък отговарят пред главния.

Един съдия ще може да разследва главния прокурор максимум две години. След този срок ще бъде определян друг магистрат. През първите шест месеца разследващият може да образува дела за повече от едно престъпления. Отказите да бъде разследван главният прокурор ще могат да се обжалват пред съда.

Наред с това е предвидена и процедура за отстраняване на шефа на държавното обвинение. Тази процедура ще минава през ВСС и ще започва по искане на специално назначения магистрат.

Очакваме яростна съпротива

Механизъм за контрол върху главния прокурор е едно от изискванията България да получи средствата по Плана за възстановяване от ЕК, припомни министър Йорданова. Тя коментира, че независимо дали ще има нов парламент, промените трябва да бъдат приети.

"Ако не стане действащо право, няма да бъдат получени следващите плащания", заяви тя.

Зам.-министърът Емил Дечев пък коментира, че със законопроекта се прави важна първа крачка и се спират общите приказки по темата.

"Очакваме яростна съпротива, ще ни обвинят в противоконституционност", заяви той.

По думите му авторите са се опитали да направят максималното в "тясното пространство", което им дава конституцията.

Съдебен контрол

Министерството предлага и друга промяна – да се въведе възможност за обжалване на прокурорките откази да се разследват престъпления. В момента подобен отказ може да се протестира само пред прокурор от по-висока инстанция. Често тази процедура се оказва безсмислена, защото висшестоящият прокурор потвърждава решението на колегата си.

В проекта се предлага след окончателното решение на втория прокурор да може да се обжалва и пред съд. Такава възможност ще има само за т.нар. тежки престъпления, които се наказват с поне 5 години затвор.

Без публикуване на СРС-та

Наблюдаващият прокурор да не може да разрешава публикуване на данни от специални разузнавателни средства (СРС), предвижда друга промяна в НПК. Сега в закона пише, че информация по производството може да се даде с неговия подпис. Тази възможност често се използва за публикуване на уж секретни данни. Преди години бяха пуснати записи, в които се чуваше гласът на президента Румен Радев. По време на антиправителствени протести през 2020 г. бе публикувано СРС, в който бизнесменът Васил Божко обсъжда уличните вълнения, а намекът бе, че той е техният организатор.

Публикуването на данните бе едно от основанията, на което Йорданова поиска ВСС да отстрани Гешев от поста му. Съветът първо отложи решението си в продължение на месеци, а след това отхвърли предложението.

Не прокурори, а учени правни науки

Министерството предлага и промени в начин, по който се избират членовете на прокурорската колегия във ВСС от парламентарната квота. В момента е записано, че те могат да са прокурори, както и един следовател. С новите текстове се предлага да учени по правни науки, адвокати и други юристи.

На практика това означава, че колегията няма да се попълва с представители от прокуратурата. От години главният прокурор има доминиращо влияние в съвета. Партиите обикновено избират магистрати, които гласуват според неговата воля.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванчо Гешев трябва да бъде отстранен, но ВВС са назначени от ГЕРБ и затова го крепят. Трудно е да се повярва, че някой ще го разследва, когато Гешев има свои хора навсякъде.

  2. Мюнхен
    #14
    Отговор на коментар #13

    Нищо не разбираш,или познанията ти са като на някой, учил ПУЦ. Става дума за българския правен ред,а не другаде, нали тук ще правят "реформа". Без изменение на основния закон, нищо не може да се направи, другарю

  3. Мислимотор
    #13
    Отговор на коментар #6

    Прокурорският надзор над всичко в републиката явно е увредил някои глави по реда на децимацията или все пък спроти снижения надзор от страна на кората на главния мозък в тях. Конкретно и накратко: В момента разследванията са под надзора на прокуратурата. Невинаги е било така. Нито е така в повечето цивилизован свят. И никъде там нямат прокуратура с такава иерархична структура и власт над следствието в добавка. Затуй пък там съдът наблюдава следствието за законност и постигане на разкриваемост. Guadmoing, Staatsanwaltschaft München :)

  4. Мислимотор
    #12

    Обжалването пред съда на отказа за образуване на досъдебно производство след втория отказ на висшестоящ прокурор (такъв отказ е правило, с редки изключения) би било огромен напредък в правораздаването. Чудя се досегашната уредба не е ли директно противоконституционна? Къде в Конституцията пише, че България е прокурорска държава? Самите полицейски разследвания се ръководят от прокуратурата, при което с устни нареждания или с така наречените "указания на прокурор". Гешев също свежда до прокурорите "указания". Нещо като султанските фермани. Така де, нали прокуратурата е на Доган, оня със сараите в руския анклав Росенец.

  5. Любо от Далеч
    #11

    ПОЗОР !!! Реформите в България зависят от благоволението на Г-н Главния Прокурор.

  6. бай Сандю
    #10

    Много отдавна е измислино как съдебната, законодателната и изпълнителната власти взаимно се контролират. Вместо отново да копират Русия, да бяха погледнали американската конституция.

  7. SILENCE
    #9

    Махайте я най-сетне таА бандитска длъжност, БЕ! КакОФ тогаджия, какЪви 5 лева, БЕ бойкикиевци?!

  8. Мнение
    #8
    Отговор на коментар #6

    Че кво те учудва. Кога тук правителство бе е газило конституцията. Той Киро стана министър без да има право, та некъв закон нема са претупат. Закона с който закриха спец съдилищата КС го обяви за противоконституционен в частта за преместването на съдиите и прокурорите. Та хич не се учудвай, че пак искат да нарушат конституцията. Те не могат да дишат иначе.

  9. Мнение
    #7

    Интересна логика. Надка просто сама си плаче за конституционен съд да я разпори. Значи прокурорите и адвокатите били страни в процеса, равнопоставени, ама прокурор не може да участва в прокурорската колегия, а адвокат може. Кво правим ако прокурор е в лоши отношения с адвокат, примерно спечелил важно за адвоката дело, и адвоката стане член на колегията и кариерното израстване на прокурора зависи от него? Що това не важи за парламентарната квота в съдийската колегия. Кво пречи там да не се излъчват

  10. Мюнхен
    #6

    Този законопроект е противоконституционен.Не може на съдия да се възлагат разследващи функции, съдията правораздава! Също има конфликт на правни норми- тези в решението на КС и новия"законопроект". Тогава се прилага по-висшата норма, а именно тази, създадена отКС.Много слаб министър

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.