Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдийката, отказала регистрация на СДС, кандидатства за върховен магистрат

59 коментара
Съдийката, отказала регистрация на СДС, кандидатства за върховен магистрат
Съдия Димана Йосифова от фирменото отделение на Софийския градски съд (СГС), която през април първа отказа да регистрира новото ръководство на СДС, начело с Мартин Димитров, сега се е кандидатирала за повишение във Върховния касационен съд.

Междувременно стана ясно, че документите ѝ са приети като редовни от Висшия съдебен съвет (ВСС), предстои ѝ атестация. Най-вероятно повишението ѝ ще се гласува през септември.

Решението на съдия Йосифова от април постави началото на тежък политически скандал, който ескалира, когато Синята коалиция бе принудена да се регистрира за евроизборите, без да се вписва името на СДС.

Тогава съдийката за пореден път привлече негативно обществено внимание върху себе си. Медиите писаха, че тя е близка на председателя на СГС Светлин Михайлов, припомниха се и някои предишни случаи, когато името ѝ е било свързвано с компрометиращи информации.

Сам по себе си отказът да се впише промяна в ръководството на една партия, в никакъв случай не е нещо необичайно. Но мотивите на съдия Йосифова бяха оценени като скандални. В решението си тя се впуска да коментира устава на партията, регистриран преди това, оценява го като недемократичен, а неговите разпоредби "не дават на съда основание да приеме, че това е устройствен акт на партия със сериозни политически амбиции”.

Факт е, че Върховният касационен съд отмени решението ѝ с унищожителни мотиви – съдийката не е направила задълбочена преценка на доказателствата, но не е поискала и нови, а е била длъжна по закон да стори това, щом е смятала, че представеното е недостатъчно. На този състав на СГС не му е било работа да оценява устава на СДС, след като същият устав вече е бил вписан от друг състав, каза още ВКС.

Съдиите от ВКС обаче дадоха нова сила на скандала, защото, след като отмениха решението на съдия Йосифова, върнаха делото отново в СГС – друг състав да реши въпроса, макар че в Закона за политическите партии изрично пише, че решението на върховните съдии в случая трябва да е окончателно.

Предстоящата атестация на съдия Йосифова и казусът с повишаването ѝ ще стане

поредният тест за кадровата политика на ВСС.

Според ръководството на СГС тя е отличен професионалист, но през февруари 2006 г. името ѝ бе споменато в официален доклад на прокуратурата за разследваните магистрати за корупция.

Следовател от НСлС дори поставя въпроса за сваляне на имунитета ѝ през 2004 г., но после той е отстранен от разследването, а новите двама следователи приемат, че няма данни Йосифова да е извършила престъпление. В архива на ВСС има множество жалби и сигнали по хода на това дело от немския гражданин с български произход Константин Мавродийски. През 2003 г. Мавродийски е брутално ограбен, благодарение на решение на СГС, с което той и синът му са извадени от фирмата "Роял Център” ООД, в която имат 50 % дял. А в активите на фирмата е апетитен имот от 4384 кв. м. на бул. "България” в столицата, който светкавично е продаден от новия едноличен собственик за нищожна цена, дори под данъчната оценка.

Става въпрос за

"класическа” кражба на фирма,

при която изключването на баща и син Мавродийски – съответно управител и съдружник, е извършено от другия съдружник на общо събрание, за което те не знаят.

Решението на СГС за вписване на промените във фирмата е на съдия Йосифова. На нея са ѝ били представени не една, а 7 нотариални покани до Мавродийски, съзнателно изпращани в продължение на няколко месеца на стария адрес на фирмата, при положение, че според устава на дружеството известяването за събрание трябва да се прави до адреса им в Германия.

Нещо повече, на всички нотариални покани при щемпела на нотариуса е вписано: "На посочения адрес няма такава фирма и такова лице.” С други думи, двамата не са валидно уведомени. Съдия Йосифова не забелязва тези детайли и в седемте покани.

Съвсем "случайно” публикацията в „Държавен вестник” се забавя, защото също така "случайно” съобщението за нея е изпратено, без да е приложен текстът за публикуване. Мавродийски губят правото да обжалват.

Делото се следи от немското посолство у нас, немският посланик няколко пъти сигнализира и предишния, и настоящия главен прокурор. Прокуратурата го включи в делата с особена значимост. В крайна сметка всички бяха оправдани – нотариусът и помощник-нотарусът, а след това - и съдружникът, осъществил машинацията.

После, името на съдия Йосифова изскочи и по някои други аналогични случаи. Последният - от миналата година, когато прокуратурата започна разследване на схема за

кражба на 21 дка общински имоти в парк "Възраждане",

които, без да са излизали от капитала на общинското дружество-собственик, изведнъж се оказват притежание на частна фирма, а оттам – на офшорка, регистрирана на Сейшелските острови.

Общинският имот е присвоен с поредица нарушения на съдии от фирменото отделение на СГС и на съдия по вписванията, обяви Софийската районна прокуратура, окачестви тези деяния като престъпления по служба по чл. 282 от НК и препрати делото на Софийската градска прокуратура по компетентност.

Един от тези съдии е Димана Йо­сифова, която е регистрира­ла увеличението на капитала на частната фирма чрез апорт на общински имот, за който няма доказателства, че е сменил собственика си. Съдията по вписванията пък в нарушение на ГПК вписал апорта. Всички тези незаконни дей­ствия са послужили после за издаване на нотариален акт на частниците.

За това дело повече не се чу.

През 2007 г. в статия на в. "Дневник” името на съдийката излезе покрай друг случай на кражба на фирма. Тогава собствениците на "Анaмар дивелъпмънт" се оплакаха, че фирмата им е отнета с фалшиви документи, след като в търговския регистър в СГС от Димана Йосифова е

вписано нелегитимно ръководство на дружеството.

Покрай скандала с регистрацията на СДС в медиите бе припомнен и друг случай: през 2005 г. Йосифова регистрира Партията за възход и равенство на издирвания от МВР за неплатени данъци и неустойки по приватизационни договори Бедри Шефик. Учредителното събрание на партията е проведено в Истанбул, а предоставените документи са на турски и не са легализирани.

Така или иначе срещу съдия Йосифова до днес не е било предявявано никакво обвинение. Но пък в момента на прицел са критериите на ВСС при осъществяване на кадровата му политика. В някои случаи членовете на съвета се оказаха най-неосведомените хора в държавата, те така и не научават подробности от професионалното битие дори на магистратите, които назначават на престижни постове в системата.

Сигурно са останали неосведомени и за скандала с регистрацията на СДС и за подозренията, които той лепна на съда в политически давления. Иначе няма как да се обясни, че засега никой не отваря дума за проверка. А това не е хубаво, от кадровиците на Темида нищо не бива да се крие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сима
    #61

    Комунистите унищожиха всичко нормално. Ние живуркаме в една абсурдна страна.

  2. певец
    #60

    Дилберо,кажи ми как се сади пиперо

  3. МУНЧО
    #58

    ТАКА Е - ИЗПЪЛНЯВАШ "МРЪСНАТА ПОЛИТИЧЕСКА ПОРЪЧКА"- ОТ ОПРЕДЕЛЕНАТА ПАРТИЯ И ЕСТЕСТВЕНО ТЕ ИЗМЪКВАТ НА ПО-ВИСОК ПОСТ, ЗА ДА СТАНЕШ ОЩЕ ПО-НЕДОСЕГАЕМ. ТАКИВА СА СИЦИЛИАНСКИТЕ ПРАВИЛА В БЪЛГАРИЯ. СЪД ЗА ТАКИВА СЪДИИ !

  4. neutralen
    #57

    Е ПРОСТО ВУЛГАРНА КРАДЛА.

  5. az
    #56

    Zashto ne se proveri imotnoto sustojanie na tasi sudijka i familiata i, puk i na vsi4ki drugi kato nea. Nima e mnogo slojno tova i kak taka go pravjat v ostanalite strani ot EC, a samo u nas danu4ni i prokuratura si zatvarjat o4ite?

  6. Алекс
    #55

    към партията-майка, нали трябва да й се отблагодарят.

  7. коментатор
    #54

    не работи за себе си... с действията си те насърчават извънсъдебните способи на правораздаване, наречени още "саморазправа".това е най-малкото недемократично!

  8. craghack
    #53

    ако не всички далавери с имоти на територията на Столична община, то поне в голямата част от тях. Само като я види човек и му светва, че не е на едната съдийска заплата.

  9. MI5
    #52

    При всичко това, известно за тази съдийка, е учудващо и скандално въобще, че все още работи като такава. В една нормална, даже не идеална, а среднокорумпирана съдебна власт и съответната й държава, тя нямаше да може да е съдия. А тук дори се говори за повишение! И това е висшият съдебен съвет, избран от тройната коалиция - добре е да се помни.

  10. К.К.
    #51

    ..за да разбереш какъв си: "Българският съд и българската прокуратура са на светлинни години пред т.нар. демократично законодателство. Българският съд и българската прокуратура са супердемократични и суперобективни", заяви Коце Маца при завръщането си, цитиран от SportLine.bg.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.