Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Садр приветства испанското решение за бързо изтегляне от Ирак

0 коментара

Радикалният ислямски водач Моктада Садр приветства испанското решение за изтегляне на испанските войски от Ирак "във възможно най-кратък срок", като в същото време САЩ не изключват и други съюзници да преосмислят престоя на войските си там, предаде Си Ен Ен.

Говорителят на Садр шейх Каис Хазали обяви в понеделник, че силите, верни на шиитския религиозен водач, ще прекратят военните действия срещу испанските сили. Това стана ден след като испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро обяви в неделя, че изтегля 1300-та войници от Ирак.

Испания е първата страна от основните съюзници на САЩ, която обяви изтеглянето на войските си. В същото време американският граждански администратор в Ирак каза, че иракските сили за сигурност няма да могат сами да защитават страната след 30 юни, когато окупационните сили предадат властта на иракското правителство.

Ал Садр също така призова народите от останалите държави в коалицията да окажат натиск върху правителствата да последват испанския пример и да приберат войниците си от Ирак, каза говорителят Фауд Търфи.

Милициите на Садр влязоха във въоръжен конфликт със силите на коалицията заради спирането на техния вестник и ареста на един от заместниците му във връзка с убийството на негов съперник - също шиитски духовник.

Коалицията има заповед да задържи или убие Садр, който е издирван от иракските власти по обвинение за същото убийство, но има опасения, че силовото решаване на въпроса ще предизвика нови насилия.

Няколко партии, сред които и ирански, се опитват да преговарят със Садр. Водачът на шиитската група за преговори в Наджаф, Абделкарим Анзи обяви, че преговарящите се опитват да "вдъхнат живот" на преговорите с американските власти. Той обвини както иракските, така и американските преговарящи за забавянето на преговорите, но добави, че "позициите се сближават".

Други съюзници могат да последват Испания

Испанският военен контингент е разположен край свещения град Наджаф, където привържениците на Садр започнаха бунта си преди 2 седмици. Испанците са част от полската многонационална бригада, базирана в южен Ирак.

На фона на продължаващото насилие в Ирак, Вашингтон е подготвен за вероятността и други страни от коалицията да последват Испания и да изтеглят войските си от Ирак.

Преди Мадрид да обяви решението си, че смята да прибере войниците си максимално бързо, съветничката на президента Буш по националната сигурност Кондълиза Райс заяви пред телевизия Ей Би Си:"Ние знаем, че има и други, които се готвят да оценят вижданията си за риска".

"Имаме 34 държави със свои сили в Ирак. Смятам, че ще настъпят някои промени", каза тя.

Американците очакваха решението за изтегляне на испанските войници. Тяхното отсъствие едва ли ще се усети от военна гледна, но последствията са преди всичко политически.

Според някои медийни публикации Португалия може бързо да последва Испания, а вече е известно, че Казахстан няма да поднови контингента си в Ирак след като приключат задълженията на сегашния.

Нямало изгледи ООН да поеме контрола в Ирак

В предишните си изявления Сапатеро твърдеше, че ще прибере войниците от Ирак на 30 юни, ако дотогава ООН не поеме политическия и военен контрол в страната.

Американският президент Джордж Буш изрази пред испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро съжаление за решението да бъдат изтеглени испанските войници от Ирак. Говорителят на Белия дом Скот Маклелън уточни, че Сапатеро се обадил на Буш по телефона, за да обсъдят изтеглянето на испанския контингент. Американският президент заявил, че изтеглянето трябва да стане по координиран начин, за да не бъдат изложени на риск другите войници от коалицията, предаде Ройтерс. Буш подчертал, че Испания трябва внимателно да обмисли всички свои следващи стъпки, за да не се давана фалшива утеха на терористите или на враговете на свободата в Ирак.

още

"Разпоредих да се направи всичко необходимо за завръщането на испанските войски, разположени в Ирак, в най- кратко време и при възможно най-големи гаранции за сигурността", каза Сапатеро в неделя в изявление, излъчвано по националната телевизия. Ден преди това Сапатеро пое управлението на Испания от предишния премиер Хосе Мария Аснар, който беше категоричен съюзник на Вашингтон.

Новият испански външен министър Мигел Анхел Моратинос каза, че е разговарял с американски, британски, полски, германски и арабски представители, както и с пратеника на ООН в Ирак Лакдар Брахими преди правителството му да обяви решението си за изтеглянето на войските в неделя.

"Не мога да скрия, че имаше известно разочарование от страна на държавния секретар (на САЩ) Колин Пауъл", цитира Ройтерс думите на Моратинос пред радио Кадена Сер.

"Но той ми каза, че разбира политическите причини за това решение и че желае да поддържа най-добри отношения с мен и с цялото испанско правителство", добави министърът.

Тази седмица той ще пътува за Вашингтон, където ще се срещне с Колин Пауъл и с Кондълиза Райс. Моратинос каза, че решението е взето след като станало ясно, че няма изгледи за приемане на резолюция на ООН, която да отговори на изискванията на неговото правителство.

"Ние се консултирахме с други представители на ООН ...и с други съюзници. Това, което всички те казаха, че е много трудно за ООН да поеме пълната политическа отговорност и военното ръководство в Ирак след предаването на властта на иракското правителство на 30 юни", каза Моратинос пред в. Ел Паис.

Той добавя, че решението няма да засегне двустранните отношения между Испания и САЩ и че испанското правителство ще изпълни ангажиментите, поети на последната донорска конференция за Ирак и ще помага за възстановяването на страната.

"Не си измиваме ръцете", казва още министърът пред Ел Паис, цитиран от АП.

Кореспондентът на Би Би Си в Мадрид отбелязва, че според военни източници изтеглянето ще отнеме един или два месеца заради ангажиментите към операцията.

Да изпратят контингента в Афганистан, предлага сенатор Уорнър

Председателят на сентаската комисия по въоръжените сили заяви във Вашингтон, че Сапатеро е "захвърлил оръжието" преди да види какви стъпки ще предприемат САЩ и ООН в идните седмици.

"Аз мисля, че Ал Каида няма да изтълкува грешно това и се надявам, че то е временно и испанците ще се върнат", каза сенатор Джон Уорнър пред Си Ен Ен.

"Ако те нямат желание да стоят в Ирак, те могат да докажат, че все още са с нас във войната срещу тероризма, като изпратят тези испански войски в Афганистан. Ние се нуждаем от тяхната помощ там", каза той.

Бремър: Иракските сили не могат да се справят сами

Американският граждански администратор в Ирак Пол Бремър обаче предупреди, че са необходими войски, за да гарантират сигурността в страната. Той каза, че иракските сили за сигурност няма да са в състояние да гарантират страната срещу бунтовниците към момента, когато ръководените от САЩ коалиционни сили предадат властта на иракско правителство на 30 юни.

Говорителят на Белия дом Кен Лисаус заяви, че САЩ очакват Испания да "изпълни своето решение по координиран и отговорен начин".

Социалистическата партия на Сапатеро спечели парламентарните избори в Испания само три дни след бомбените атентати в Мадрид на 11 март, където 192 души загинаха и над 1800 бяха ранени. За атентатите бяха обвинени ислямски терористи, а Ал Каида заплаши Испания публично заради подкрепата ѝ към водената от САЩ коалиция в Ирак.

Решението на министър-председателя Хосе Луис Сапатеро да изтегли испанските войски от Ирак прави Испания по-уязвима на терористични атаки, заяви генералният секретар на испанската Народна партия и водач на дясната опозиция Мариано Рахой, цитиран от АФП.

Според Рахой Испания дава лош пример в борбата срещу тероризма и се превръща в неблагонадежден съюзник за международните си партньори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.