Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съединените щати не планират война срещу Сирия, смятат наблюдатели

0 коментара

Засилващите се американски предупреждения срещу Сирия заради евентуално притежавани химически оръжия и помощ за Ирак целят преди всичко да накарат Дамаск да оттегли подкрепата си за антиизраелските въоръжени групировки. Стратегията може да се окаже успешна, смятат дипломати и наблюдатели.

Те са на мнение, че няма риск след края на войната в Ирак Вашингтон да предприеме военни действия срещу Сирия, но очакват икономическият и дипломатическият натиск срещу сирийския президент Башар Асад да се засили максимално и да го накара да смени курса.

"Американският натиск срещу Сирия ще се съсредоточи върху това да се спре подкрепата за антиизраелските терористични групи, особено палестинските Хамас и Ислямски джихад и Хизбула в Ливан", смята Гари Сеймър от лондонския Международен институт за стратегически изследвания.

Като се има предвид, че Сирия е обградена от американски войски и американски съюзници, а чрез спирането на евтиния иракски петрол и търговията с Ирак се засилва и икономическият натиск, Асад може да се съобрази, макар публично да продължи с предизвикателните си изказвания. Това ще отговаря на обявената по-широка цел на Джордж У. Буш - да промени Близкия изток, да разбие въоръжените групи и да накара Израел и палестинците да тръгнат към мира.

Арабски дипломат, запознат със сирийската гледна точка, тълкува по подобен начин почти ежедневните американски словесни атаки.

"Основната цел на Съединените щати е да накарат Сирия да се отдръпне от палестинските групи за съпротива. Това е заговор в полза на Израел, който има добри приятели сред тази администрация", обяснява дипломатът.

Съединените щати и Великобритания, съюзници в иракската война, подхождат различно към Дамаск. Лондон настоява за диалог, а Вашингтон предпочита заплахите. Британският премиер Тони Блеър, който има лични връзки с получилия диплома във Великобритания Башар Асад, разговаря с него по телефона в петък.

Западни дипломати смятат, че външният натиск може да помогне на младия сирийски президент да отстрани "Старата гвардия" от сътрудници на баща си Хафез Асад, починал през 2000 г., които досега потъпкват боязливите опити за реформи.

"Ако сирийците се уплашат, че Америка, изпаднала в еуфория след войната в Ирак, ще вземе тях на мушката си, това е хубаво, за да си направят разумни изводи", обяснява един от дипломатите.

Британският външен министър Джак Стро каза, че има доказателства, че Сирия през последните месеци е сътрудничила с иракския президент Саддам Хюсеин. "Много е важно Сирия да разбере, че след като режимът на Саддам Хюсеин падна, в Ирак има нова реалност", посочи той.

Според арабския дипломат Сирия може да е разбрала посланието. "Дамаск няма навика да провокира война и няма лесно да бъде въвлечен във военни действия, но това не означава, че ще се откаже от арабската кауза, за да угоди на тази или онази администрация", казва той.

В неделя Буш заяви, че според Вашингтон Сирия притежава химически оръжия, и настоя тя да откаже убежище на членове на предишното иракско ръководство. Според министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд Дамаск "прави много неприятни грешки, много грешни преценки", включително с решението си да позволи на сирийски доброволци да се бият на страната на Ирак и с предполагаемата доставка на уреди за нощно виждане и оръжия за Багдад.

Но според дипломати и наблюдатели реалният приоритет на САЩ и Израел е да спрат подкрепата на Сирия за Хизбула и палестинските въоръжени групи, които саботират американските усилия за мир. "Съединените щати знаят за сирийската програма за химическо въоръжаване от много години, но досега това не е било причина за тревога", смята Сеймър, който по времето на президента Бил Клинтън бе съветник по оръжията за масово унищожение на Белия дом.

Официално Сирия отрича да притежава химически оръжия и припомня за тайната израелска ядрена програма. Подобно на Израел, тя не е страна по Международната конвенция за забрана на разработването, производството, натрупването и употребата на химическо оръжие и за неговото унищожаване, така че юридически не е обвързана по никакъв начин.

Според Сеймър Израел не се тревожи толкова заради възможността Сирия да има химически или биологически оръжия, които смята, че ще се използват само при отбрана и то като крайно средство, а заради предполагаемите опити на Иран и Ирак да разработят ядрено оръжие.

Вчера в интервю за в. Маарив министърът на отбраната Шаул Мофаз изложи израелските искания към Сирия. На първо място искаме да се отстрани заплахата от Хизбула в Южен Ливан, обясни той. Ежедневните атаки на групировката срещу израелските войски в буферната зона, окупирана от 1978 г., доведе до изтеглянето им през 2000 г.

Израел от дълго време обвинява Сирия, че посредничи при прехвърлянето на иранско оръжие, включително ракети земя-земя с далечен обсег на действие, за Хизбула. Според Мофаз Израел настоява да бъдат демонтирани ракетите, които могат да достигнат израелска територия, както и за "прекратяване на иранската помощ за Хизбула чрез сирийските пристанища". Освен това Сирия трябва повече да не позволява на Хамас и Ислямски джихад да държат централите в Дамаск. Според сирийското ръководство това са само политически офиси, а страната не предоставя оперативна помощ нито на Хизбула, нито на палестинските организации.

Според израелския аналитик Еран Лехрман от Центъра за стратегически изследвания в Тел Авив Асад трябва да бъде по-умерен в думите си, подобно на баща си.

"Няма съмнение, че Башар Асад бе изненадан неприятно заради прибързаното си решение да играе ролята на непокорния панарабски лидер", смята Лехрман.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.