Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съединените щати са изправени пред важно решение за Ирак

0 коментара

Скоро президентът Джордж Буш ще трябва да вземе решение от изключително значение за това дали да поиска нова резолюция на ООН, одобряваща започването на война срещу Ирак, или да предприеме такава без подобно гласуване. Критичната точка за Съединените щати вероятно ще настъпи малко след 27 януари, когато ръководителите на екипите на оръжейните инспектори на Обединените нации, проверяващи за ядрено, химическо и биологическо оръжие в Ирак, ще представят първия си пълен доклад за свършената работа. По всяка вероятност докладът ще повтори, че в изнесеното в иракския документ от 12 000 страници за неконвенционалните оръжия и индустриалните съоръжения за двойна употреба в страната, има сериозни пропуски. От друга страна досега инспекторите на ООН в Ирак не са успели да намерят истински доказателства за наличието на забранени военни програми.

Възникналата ядрена криза със Северна Корея също затрудни задачата на Буш. Вероятно за него стана по-трудно да отстоява позицията си за военни действия срещу Ирак.

Според Филис Бенис от Института за политически изследвания, либерален мозъчен тръст във Вашингтон, противопоставящ се на войната, шансовете за военна операция са били 90 на сто или повече преди няколко дни. Но сега те са спаднали до 75 на сто, смята тя.

В ООН огромно противоречие подкопава позицията на Буш, а именно това, че инспекторите не са открили нищо в Ирак. Междувременно севернокорейската криза създаде допълнителни трудности на американската администрация, коментира Бенис.

Мнозина в САЩ и по света им е трудно да разберат защо е необходимо да се нападне Ирак, който неотдавна допусна оръжейни инспектори на своя територия, докато продължават дипломатическите ходове със Северна Корея, изгонила инспекторите от страната.

В момент, когато американски и други войски бързо заемат позиции около Ирак и военните експерти твърдят, че февруари е идеалният месец за нападение, преди да започне горещото иракско лято, Буш ще попадне под натиска на някои от поддръжниците си от консервативните кръгове да сведе дипломатическите маневри до минимум и да започне войната почти без никакво забавяне.

Според Даниел Плетка, координатор на консервативния мозъчен тръст Американския институт за предприемчивост, не може САЩ да придвижат толкова войски и материали в района и да не започнат война. Ако целта ни е да убедим света в необходимостта за военни действия, то тази цел е непостижима, твърди тя.

"Ако тръгнеш от най-ниския общ знаменател в международната политика, никога не постигаш нещо", смята Даниел Плетка.

Други в американската администрация, между които най-значима личност е държавният секретар Колин Пауъл, могат да спорят, че си струва да се направи ново дипломатическо усилие, за да се осигури одобрението на ООН за предприемането на военни действия, даже ако това отнеме седмици.

Съгласно резолюция 1441 на Съвета за сигурност - последното единодушно гласуване за Ирак на 8 ноември миналата година, Съединените щати не са длъжни да прокарат друга резолюция преди да започнат война. Единственото им задължение е да се консултират с членовете на Съвета за сигурност преди да действат.

Има сериозни причини "за" и "против" приемането на нова резолюция. Една от тези, които влизат в графата "за", е ясното послание на американските избиратели, изразено в социологическите проучвания, че те силно подкрепят идеята ООН да одобри започването на война срещу Ирак, както и наличието на широка международна коалиция, ако има такава.

В проучване на Ен Би Си и Уолстрийт Джърнъл от миналия месец 55 на сто смятат, че Съединените щати трябва да воюват с подкрепата на Обединените нации, докато за 35 на сто тя не е необходима. 35 на сто са за нападение срещу Ирак без съюзниците, докато 54 на сто са на мнение, че е важно САЩ да имат съюзническа подкрепа.

"Ще бъде изключително рисковано за Буш да осъществи операцията сам или единствено с британците, въпреки че президентът изглежда подготвен да направи каквото е необходимо. Но администрацията на Джордж Буш все още не е представила убедително позицията си нито пред американския народ, нито пред световната общност за необходимостта от война", смята Джонатан Такър, бивш оръжеен инспектор на ООН в Ирак, който сега работи в Американския институт за мир.

Като минус във връзка с приемането на нова резолюция, одобряваща войната, се посочва, че нейното изготвяне ще трае седмици, ако въобще е възможно да бъде постигнато такова нещо. Франция, Русия, Китай и други страни-членки на Съвета за сигурност вече са изразили сериозните си съмнения по този въпрос, въпреки че френският президент Жак Ширак сега намеква за военна подкрепа. Резолюция 1441 бе приета след осемседмични трудни преговори.

Според Терънс Тейлър, директор на филиала във Вашингтон на базирания в Лондон Международен институт за стратегически проучвания, ако Вашингтон прецени, че ръцете му ще бъдат вързани, докато се опитва да прокара нова резолюция, то администрацията няма да се съгласи да чака.

Някои членове на Съвета за сигурност като Пакистан, Мексико и Германия, които не искат да антагонизират Вашингтон, може да предпочетат да избегнат гласуването. В тези страни има много силни обществени настроения против американско нападение срещу Ирак.

Патрик Клосън, експерт по Ирак в Института за близкоизточна политика във Вашингтон, смята, че администрацията на Буш може да има още време и да демонстрира по-голямо търпение, отколкото мнозина предполагат.

"Възможно е с войната да се почака до март или април", твърди той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.