Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сагата на всемогъщия клан Фухимори в Перу

0 коментара
Кейко Фухимори, сн. БГНЕС
Бащата е в затвора за престъпления срещу човечеството, лелите и чичовците избягаха от правосъдието. А дъщерята Кейко Фухимори? Тя е фаворит за втория тур на президентските избори в Перу, който ще се състои в неделя.
 
Съставен от потомци на японски имигранти, кланът Фухимори стана известен при президентството на Алберто Фухимори (1990-2000 г.), който днес на 77-годишна възраст излежава присъда от 25 години затвор за корупция и престъпления срещу човечеството.
 
По време на своите два мандата Алберто Фухимори, когото жителите на Перу наричат Ел Чино (Китаеца), водеше безпощадна война срещу маоистите от движението Сендеро луминосо. Перу беше също така сцена на многобройни нарушения на правата на човека, като например принудителните стерилизации за контрол над раждаемостта.
 
Както в най-добрите латиноамерикански телевизионни сериали, шуробаджанащината, предателствата и страстите са част от сагата Фухимори.
 
Да започнем от майката на Кейко - Сусана Хигучи, също е от японски произход, която в средата на 90-те години разкри машинациите на семейството на съпруга си. Това ѝ струваше мъчения от тайните служби, ръководени по онова време от Владимиро Монтесинос, дясната ръка на президента, когото тя разобличи през 2001 г. пред Националния конгрес. 
 
По онова време бившият силен човек на Перу разпусна парламента и отмени конституцията с подкрепата на армията, тъй като не разполагаше с мнозинство. След този "автопреврат" на 5 април 1992 г. той прие нова конституция, написана по негова поръчка, преди да бъде преизбран за президент през 1995 г.
 
Кейко Фухимори, по онова време на 19 години, трябваше да замени майка си като първа дама след бурния развод на родителите си.
 
"Оттогава тя си остана най-прочутата перуанска политическа фигура", подчертава Мария Луиса Пуиг, анализатор по Латинска Америка в мозъчния тръст Юрейша груп.
 
Въпреки че Сусана Хигучи се появи по време на кандидат-президентската кампания, за да подкрепи дъщеря си, нейните отношения с фаворитката в допитванията до общественото мнение не са особено добри. Кейко неотдавна заяви, че обвиненията на майка ѝ срещу баща ѝ са "митове".
 
Сянката на Алберто Фухимори, който е болен и стар, продължава да тегне върху местната политика и върху 41-годишната му дъщеря, която може да стане първата жена президент на Перу.
"За много хора в провинцията Кейко въплъщава надеждата, която другите партии не успяха да донесат. Фухимори - това е стабилността, силната власт, изходът от кризата", подчертава Исабел Тосен, преподавател в университета на Бордо и специалистка по Перу.
 
На баща ѝ се приписва края на Сендеро луминосо, припомня още Тосен. През 1993 г. след неговата победа срещу комунистическия бунт, постигната благодарение на милициите на Ескадроните на смъртта и след арестуването на водача на този бунт Абимаел Гусман, американското списание "Тайм" определи Фухимори за южноамериканската личност на годината.
 
Но мнозина се страхуват, че Кейко, ако дойде в Каса Писаро (седалището на правителството), ще реабилитира баща си и ще позволи на клана Фухимори да върне позициите си в Перу.
"Когато Фухимори беше на власт, това не му попречи да краде от нас, всички жителите на Перу, милиарди, нито да убива онези, които не мислеха като него", припомни в понеделник Вероника Мендоса, депутатката от левицата, останала на трето място на първия тур на президентските избори. После тя призова да се гласува срещу Кейко, за да се препречи пътят на фухиморизма.
 
По-малкият брат на Алберто Фухимори - Сантяго, също е много активен в политиката, редом до племенниците си Кейко и малкия ѝ брат Кенджи.
 
Последният, славещ се като разглезеното дете, което имаше навика да развежда приятелите си с армейски хеликоптери по времето, когато баща му беше на власт, влезе в политиката през 2011 г. като депутат. Кенджи никога не е крил амбициите си. Той иска един ден да седне в президентското кресло, както самият той заяви между двата тура на президентските избори, предизвиквайки известен смут у сестра си.
Трима от чичовците и лелите на Кейко - Хуана, Роса и Педро Фухимори - избягаха от страната, защото са издирвани от правосъдието за незаконно обогатяване и участие в престъпно сдружение. През президентството на Алберто те бяха заподозрени, че са отклонили японски дарения, предназначени за бедните в Перу. 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.