Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съгласие за кризисна коалиция в Гърция и оставка на Папандреу

14 коментара
Съгласие за кризисна коалиция в Гърция и оставка на Папандреу

Гръцкият министър-председател Георгиеос Папандреу и лидерът на консервативната опозиция Андонис Самарас се споразумяха за ново коалиционно правителство, което да одобри спасителния финансов план преди организирането на нови избори, съобщиха от кабинета на президента късно в неделя.

Папандреу няма да ръководи новото правителство, новият премиер ще бъде обявен в понеделник, се казва в съобщението. През деня стана ясно, че Европейският съюз е дал 24 часа на Гърция, за да излезе с решение за кризисна коалиция на националното единство, която да одобри договорената сделка с еврозоната за 130 милиарда евро.

Лидерите на двете основни гръцки партии постигнаха споразумение след среща при президента Каролас Папуляс, но то остава непълно, тъй като тепърва трябва да се разберат кой ще е новият премиер, който ще ръководи Гърция в условията на тежка икономическа, политическа и социална криза, предаде Ройтерс.

В съобщението от кабинета на президента, разпространено малко преди полунощ, се казва, че Папандреу и Самарас ще продължат обсъжането на този въпрос в понеделник.

В съобщението освен това не се споменава колко дълго ще управлява преходното правителство преди да бъдат проведени предсрочни изброи.

Папандреу и Самарас бързат да постигнат споразумение преди срещата на финансовите министри от еврозоната в понеделник, за да покажат, че Гърция е сериозна в намерението си да направи необходимите стъпки, за да избегне банкрута.

Политически анализатори привестват споразумението, дошло в отговор на предупрежденията от ЕС, че Гърция може да остане извън еврозоната. Този позитивен ход бе наложен от обществото и необходимостта страната да остане в еврозоната, коментира социологът Костас Панагополус.

ЕС даде ясно да се разбере, че иска правителство на националното единство в Гърция, което да осигури консенсусна подкрепа за реформите и да върне доверието, след като в началото на седмицата Папандреу първо обяви, че ще прави референдум за финансовия спасителен пакет, но се после се отказа, след изключително негативната външна реакция.

Всичко трябва да бъде направено днес, иначе утре ще е ад, коментира в неделя депутат от управляващата партия ПАСОК по повод предстоящата среща на министрите от еврозоната.

По-рано еврокомисарят по валутно-финансовите въпроси Оли Рен заяви, че на срещата в понеделник ще настояват да чуят от гръцкия финансов министър Евангелос Венизелос какъв е планът за правителство на националното единство. По думите на Оли Рен съставянето на такова правителство е единственият убедителен начин, за да може Гърция да възвърне доверието към себе си.

Важно е всички основни политически сили в Гърция да поемат ангажименти по финансовата помощ. Трябва да имаме готовност за всички сценарии, дори за излизане на Гърция от еврозоната, предупреди Оли Рен.

Новата коалиция ще има три непосредствени задачи: да получи одобрение в парламента за спасителния финансов план, договорен с ЕС и МВФ; да приключи суаповата операция по облигациите; да прокара бюджета за 2012 г., в който са залегнали сериозни икономии.

Възможно е новото правителство да управлява само няколко месеца – твърде кратко време, за да бъдат реализирани реформите, за които настояват ЕС и МВФ и които биха направили гръцката икономика по-ефективна и конкурентна.

Преди тристранната среща при президента, гръцкото прравителство проведе извънредно заседание, на което Папандреу е дал да се разбере, че ще подаде оставка веднага, след като коалиционното правителство бъде формирано.

Високопоставен депутат от ПАСОК каза, че в новия кабинет трябва да влязат политици и технократи. "Папандреу иска днес да сложи край на блокажа. Той може да подаде оставка още днес", коментира правителствен източник по-рано в понеделник.

Междувременно Андонис Самарас, председател на основната опозиционна партия Нова демокрация, призова за незабавна оставка на министър-председателя и даде знак, че е готов за разговори с управляващите социалисти за формиране на коалиционно правителство. Преди това позицията му беше, няма да участва в правителство на консенсуса и ще продължи да настоява за предсрочни избори.

"Фактът, че Папандреу не отстъпва, блокира всяко възможно решение", коментира той.

Очите на цяла Европа са насочени към Гърция, тъй като допълнителната финансова дестабилизацията на страната и евентуалният ѝ банкрут биха довели до кошмарни последици за еврозоната, за Европа и глобалната икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Последното Българско въстание до 1876 г е въстането на Карпош през 1686 г. Значи близо 200 г не сме въставали. Априлското въстание е траяло от 18 април до 23 май 1876 г Сиреч малко пошвче от месец. Въстанието на гърците трае от 1821 г до Освобождението им през 1829 г. Гърците, колкото и да не ни се харесва са имали чувство за единение и една Мегали Идея. Само непомерната им лакомия им попречва да не осъществят за малко след 1-та Св.Война възстановяването на Византия. За съжаление имали сме силни пълководци, но винаги политици мижитурки, които не могат да стигнат и малкия пръст на Венизелос и Никола Пашич.

  2. Анонимен
    #13

    На гръцките политици им е по-лесно. Гръцкият народ е реактивен и ръководителите му винаги могат да кажат на европейските си колеги: Вие искате това, но нашите хора не са съгласни. Българите си траят, затова българските политици са с вързани ръце. Бъларските политици грешат, като се радват на пасивността и покорността на българите.

  3. Анонимен
    #12

    Очевидно думата "Референдум" предизвиква кошмари у европейските политици. Бият се в гърдите, че са демократи и че се борят за демокрация, но не искат да чуват за референдуми. А хитрите гърци знаят с какво да плашат. Първанов не проведе нито един референдум. И Плевнелиев няма да проведе.

  4. Анонимен
    #11

    Европейци да излъжат гърци. Как става това.

  5. Анонимен
    #10

    НАТО като свърши с Либиа да почва бонбардировки на Гърция!

  6. Анонимен
    #9

    Поуката от това по-долу е, че ако не прозвеждаш в достатъчни количеств стоки и то със търсено качество никакви заявки за правилна политическа ориентировка няма да ти помогнат.

  7. Анонимен
    #8

    Капитан Михалис:За да престанат да дрънкат глупости некои по-прости другари/господа по-долу си позволявам да пействам нещо белким им просветне:
    "нещата са простички.
    1 евро и в Германия и в Гърция е 1 евро. То е в обращение и в двете страни, независимо дали става въпрос за размяна на Опел и Мерцедес между Ханс и Гюнтер, маслини и портокали между Янис и Петрос, или Опел срещу маслини между Ханс и Янис. И какво става :
    -
    Опела на Ханс струва 10 000 евро, а маслините на Янис само 1000. Янис взима на

  8. Анонимен
    #7

    Гърците са хитреци! В името на народа си политиците им играят истински играта! Хем опростени дългове, хем пари за народа им. Брюкселци се изплашиха от пуснатия фитил, че ще има референдум, а ония си изиграха козовете по гръцки, както винаги са били. Нашите политици има какво да учат от тях. Но защо им е да си напрягат мозъците - та нали никой от тях никога не е броил стотинките си в джоба, за да види дали ще има пари поне за хляб - защо им е да се замислят за този глупав народ!

  9. Анонимен
    #6

    БРАВО, това са държавници !!!! В името на страната и заради опростяването на над 100 милиарда евро !!!! Подарени !!! на Гърция. Браво !!!!

  10. Анонимен
    #5

    Е, Генерале, онези бяха мъжки времена, докато сегашните са политкоректни и феминистки. Днес военните правят паради, а не преврати, а политиците са клоуни. Да се надяваме, че след големия крънч дето иде, пак ще се появят мъже с характер на публични длъжности.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.