Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сакскобурготски осъди България в Страсбург заради мораториума върху имотите си

31 коментара
снимка БГНЕС

Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок осъдиха България пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради мораториума върху техните имоти, наложен през 2009 година от парламента.

Съдът обяви дългоочакваното решение във вторник, с което не присъжда обезщетение на бившия цар и министър-председател. Единствено са присъдени 5000 евро заради направени разходи по делото.

През следващите шест месеца спорещите страни трябва да представят допълнителни аргументи по исканото от Сакскобургготски и Хробок обещетение от 2.05 милиона лева за пропуснати ползи от търговската експлоатация на горите.

Решението на съда е взето единодушно. България е намерена за виновна за нарушение на правото на собственост, защото мораториумът забрани търговска експлоатация на техните гори. Отделно съдът намира нарушение на правото на справедлив съдебен процес.

Действията на българските власти са били непропорционално тежки срещу двамата жалбоподатели, смята съдът.

Мерките спрямо тях са били извънредни, защото българската гора се опазва по друг ред, а не чрез парламентарен мораториум. Плюс това Сакскобургготски и Хробок не са можели да обжалват решението на парламента пред съда.

През следващите три месеца двамата жалбоподатели и държавата могат да атакуват решението пред Голямата камара на Европейския съд. Ако бъде направено такова искане, състав от петима съдии преценява дали делото заслужава допълнително разглеждане. В този случай Голямата камара ще разгледа делото и ще произнесе окончателно решение.

Сега българският парламент е длъжен да отмени наложения преди 12 години мораториум върху правата на царските наследници да се разпореждат с имотите си. Тази забрана бе наложена от ГЕРБ, "Синята коалиция" и "Атака" през 2009 година по предложение на лидера на РЗС Яне Янев

Историята с имотите

Историята с "царските имоти" започва след като България е обявена за република през 1946 г. На следващата година парламентът приема законодателни актове (Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд І и Борис ІІІ и на техните наследници (ДВ, бр. 305 от 1947 г.), с които държавата конфискува царските имоти и ги използва, е посочено в съобщението на съда.

Парламентът имаше възможност да реши въпроса с "царските имоти" още през 1998 година. Тогава с решение №12 Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и на техните наследници от 1947 г. Конституционните решения обаче нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който го е постановил, т.е. от парламента. Но стъпвайки на това решение на КС, Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок получиха именията.

Между 1999 г. и 2004 г. всички "царски" имотите, без ловната резиденция в Кричим, са върнати на царското семейство. Това става предимно в периода 2001- 2005 г., докато Симеон Сакскобургготски е премиер на България.

Съдебните дела

След идването на Бойко Борисов на власт през декември 2009-та, едно от първите решения, които взе новосформираното 41-во Народно събрание, беше да наложи мораториум върху правото на Сакскобургготски и сестра му да се разпореждат с имотите.

Съдебната битка за "царските имоти" започна през 2008 г., когато областният управител на Пловдив Тодор Петков (БСП) изненадващо отхвърли искането на Сакскобургготски и сестра му за възстановяване на собствеността върху резиденция "Кричим". Бившият премиер атакува отказа в съда. На три инстанции българският съд постанови, че решението на КС от 1998 г. не дава пряка възможност за връщането на "царските имоти". Казусът "Кричим" създаде правната основа, която зададе тона на делата за останалите имоти.

През 2011 г. тогавашният строителен министър Росен Плевнелиев, който в последствие стана президент, внесе първото дело за връщането на двореца във Врана, след което последваха и следващите дела. Засега държавата губи делото "Врана" на втора инстанция.

На две инстанции държавата спечели делото за "Царска Бистрица", но накрая Върховният касационен съд присъди двореца в Боровец на царя.

Дъpжaвaтa беше призната за собственик на "Kpичим", "Ситняково" и "Саръгьол" и нa бившeтo cтoпaнcтвo нa УБO ĸpaй "Bpaнa". Все още е висящо делото за 16 500 дка гори в Рила.

Sega ЕСПЧ отчита, че българският съд се е справили убедително и добросъвестно с решаването на делата за царските имоти "Ситняково" и "Саръгьол", които бяха върнати на държавата, след като реституцията им отказана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Приморски
    #31
    Отговор на коментар #29

    Мисля че има как да ги накарат да плащат от джобовете си.Ако бъдат осъдени за корупция и укривателство и им бъдат конфискувани всички средства и имоти от едно нормално и необвързано правителство

  2. Приморски
    #30

    По–правилното заглавие би било: СЪДЪТ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА В СТРАСБУРГ ОСЪДИ БЪЛГАРИЯ ОПИТАЙТЕ СЕ ДА НЕ БЪДЕТЕ ТОЛКОВА ПРИСТРАСТНИ

  3. Филка Русофилка
    #29

    Пoздpaвлeния нa aдв. Eкимджиeв, чe e нaтpил в Eвpoпeйcкия cъд зa пpaвaтa нa чoвeкa нocoвeтe нa цapeбopcкитe кoмунoиди в НC зa paзбoйничecкoтo им caнкюлoтcкo peшeниe дa зaбpaнят нa бългapин, пoд фopмaтa нa „мopaтopиум“, дa пoлзвa имoтитe cи 11-12 гoдини. Жaлкo, чe нямa кaк, aкo Цapят нe ce oткaжe oт oбeзщeтeниe, дa ги нaкapaт дa гo плaщaт oт джoбoвeтe cи. Пoмня кaк, cлeд кaтo му взexa „Кpичим“, Дянкoв ce xвaлeшe, чe xoдeл тaм c жeнaтa и дeцaтa, зa дa ядaт oт цapcкитe чинии – 45 гoдини пpивилeгия нa кoмуниcтичecкaтa нoмeнклaтуpa и чeнгecapиaтa ѝ (в суматохата не успели да ги oткpaднaт). :)

  4. Приморски
    #28
    Отговор на коментар #8

    И ние ти повярвахме СтефчоТа нали дядо ти и баба ти бяха отечественофронтовци и викаха "смърт на фашистите", когато съдеха регентите, министрите, народните представители и цвета на нацията 1945.

  5. Приморски
    #27
    Отговор на коментар #21

    Вие пропускате най-главното. Това е съд за правата на човека, където заседават 20 от най-добрите юристи на Европа. 5000 е само обезщетението за съдебните разноски на ищеца. След представянето на допълнително изисканите докумнти обезщетението за този незаконен мораториум наложен преди 12 години по време на първото правителство на ГЕРБ ще е няколко милиона. СТАВА ВЪПРОС ЗА ЕЛЕМЕНТАРНИ ЧОВЕШКИ ПРАВА И ДЕМОКРАТИЧНИ ПРИНЦИПИ. Навални например осъди руската държава за това че е получил неправомерна присъда

  6. Никола
    #26
    Отговор на коментар #12

    Царя да не е сляп или инвалид та трябва твоя велик и легендарен Любен Гоцев „разузнавач на високо ниво и агент под прикритие“, а както аз го познавам доста ординерна личноес, да го води за ръка и да му покаже къде е бащин дом. Това е смехотворно. Истината е че след големият им провал, десетки нечистоплътни чекисти търсеха начин и се надпреварваха по поръчение на ДС да установят връзка с Царя естествено с непочтенни намерения, но той реши да се завърне едва когато почувства че има вече установена

  7. Никола
    #25
    Отговор на коментар #19

    Много вярно, но пропускаш че Костов ги е търпял и не ги е пратил на прокуратурата по взаимна спогодба след като неговите деяния са десетки пъти по сериозни от тези на другите гарвани. Той затова и не подписа конвенцията на OECD за да не може никой да им проследи далаверите, взятките, рушветите, изнуденото, комисионните...

  8. Никола
    #24
    Отговор на коментар #20

    Не можеш или по-скоро няма смисъл да "очерниш" някой който е вече силно черен. Явно Прокопиев не е имал право да извади всичките мръсни ризи на въпросното лице, след като московските са още в гардероба, вече 20 години.

  9. Никола
    #23
    Отговор на коментар #18

    По-скоро ти си опортюниста и търсиш двойни стандарти. Тук имаме случай на флагрантно нарушение на човешки права в една бананова република, което видимо изобщо не ти е направило впечатление. И добре че го има този съд. Той е точно за такива набързо излюпени балкански и московлийски политици-бандюги със и без пагони. И за какви обещания нареждаш? Като вадиш от контекста и цитираш погрешно, можеш да импонираш само на тук пребиваващите полезни папагали и кремльовските служби.Той да не е комсомолец Царя

  10. Николай Николай Тодоров
    #22

    Тоест, "търговската експлоатация на техните гори" вече е разрешена и предстои сеч. Тъй наречения цар, баща му и дядо му са били полезни единствено на себе си. Изключително цинична и алчна фамилия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.