Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнения около мегаспасителния пакет тласнаха еврото надолу

14 коментара
Съмнения около мегаспасителния пакет тласнаха еврото надолу
Еврото и борсите тръгнаха надолу във вторник, ден след повишението, предизвикано от новината за всеобхватния пакет от 1 трилион долара за стабилизиране на еврозоната. Сега обаче оптимизмът отстъпи място на съмненията около структурните проблеми в еврозоната и как Гърция ще се ограничи бюджетния си дефицит, предаде Ройтерс.

В понеделник финансовите министри на ЕС, шефовете на централните банки и Международният валутен фонд одобриха извънреден пакет от кредитни гаранции в размер на 750 млрд. евро, който трябваше да всее "шок и ужас" на финансовите пазари, за да спрат те атаките спрямо еврото и по-слаби страни от еврозоната.

Ефектът подейства незабавно и еврото се повиши почти до 1.31 за долар. Във вторник сутринта обаче то загуби 0.8% от стойността си, като падна до 1.27. Твърди се, че проблемите са предизвикани от слаба ликвидност.

Понеделник беше ден на облекчение, сега сме обратно в реалността и хората гледат фактите. Гърция трябва да консолидира финансите си и еврото все още не е атрактивно, коментират анализатори.

Инвеститорите се съмняват дали гръцкото правителство ще успее да приложи строгите мерки за икономии, необходими за преструктуриране на публичните финанси. Другите проблеми страни са Испания и Португалия.

"Наред с Испания и Португалия, и Франция и Италия би трябвало да пестят повече", предупреди европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен пред вестник "Ханделсблат". Той отбелязва, че и италианските задължения са в големи размери, което налага активизиране на усилията по консолидацията на бюджета, същото се отнася и за Франция. Португалия и Испания предстои да представят в следващите дни предложения за саниране на бюджетите си, които след това ще бъдат обсъдени от еврогрупата.

МВФ от своя страна призова държавите от еврозоната да отстранят пропуските във финансовите си системи и да демонстрират по-добра бюджетна дисциплина. Гръцката криза е силен сигнал за отдавна съществуващите пропуски във финансовата архитектура на еврозоната, се заявява в разпространен доклад на МВФ за икономическото положение в Европа. За отстраняването на тези пропуски е необходимо същностно укрепване на финансовата дисциплина и въвеждането на нови механизми за борбата с кризи. По пътя към консолидацията от полза биха могли да бъдат наличните инструменти като процедурите по обявяване на дефицит и пакетите, насърчаващи стабилността и растежа, посочва МВФ.

Междувременно германското правителство одобри участието на страната в спасителния пакет за еврозоната. Министрите приеха законопроект за поемането на гаранции в рамките на европейския стабилизационен механизъм, като приносът на Германия ще е най-малко 123 млрд евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Джордж Маршал
    #15

    Не така, германци ! Не давайте пари без покритие на хора без производство и отговорност !

  2. БанкерЪ
    #14

    Съмненията са основателни. Най-правилната мярка е да спре печатането на пари ! Колкото произведеш, толкова ще харчиш, просто и ясно като "Дал Колю, взел Колю" !

  3. tt
    #13

    Протестантския морализъм на неовеберианците срещуразхайтените южняци.:)

  4. Kotaraka
    #12

    http://jessescrossroadscafe.blogspot.com/2010/04/policy-failure-if-stock-market-crashes.html

  5. Old timer
    #11

    Не е 1 трилион, а 1 билион. САЩ не използват милиард, по неизвестна и за тях причина и скачат направо от милион на билион!Копирате Америка, до безсъзнание и то само това, което не е за копиране.Дерзайте!

  6. Old timer
    #9

    от каменния век.

  7. Old timer
    #8

    Днес проблемът днес не е Европа, а Китай, където инфлацията расте и правителтвото ще се принуди на намали растежа!Но това са "тънкости". Трилионът е дебелащина.

  8. Kotaraka
    #7

    1 trilion e 1000 billion (miliarda).Citiranata suma ne e greshka.

  9. Kotaraka
    #6

    http://www.nytimes.com/2010/05/12/business/global/12assess.html?src=mv

  10. AA
    #5

    "Pribiram se u doma, vlizam v spalniata i gledam - jena mi v legloto s drug muj. I kato me obhvana edno samnenie.....".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.