Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнения за лобизъм около спорен проект за нова мегаболница край София

4 коментара
Стойчо Кацаров и Петко Салчев

Спорен проект за разкриването на поредната голяма частна болница в покрайнините на София стана повод ГЕРБ да заподозре президента Румен Радев, служебния здравен министър Стойчо Кацаров и управителя на НЗОК проф. Петко Салчев в прокарването на лобистки интереси. Внушенията бяха направени по време на парламентарно изслушване на управителя на НЗОК проф. Петко Салчев, който миналата година беше предложен и избран именно от ГЕРБ, но в четвъртък се оказа под прицела на бившите управляващи.

ГЕРБ, която в последните 10 години не спря нито едно инвестиционно намерение за разкриването на нова болница, в четвъртък зае ролята на защитник на обществения интерес и поиска обяснения защо скорострелно се разглежда инвестиционното намерение за новата болница.

Проектът

Проектът за нова болница в Казичене е на веригата "Сърце и Мозък", част от групата на производителя на лекарства "Чайкафарма" и дистрибутора "Търговска лига" – собственост на бизнесмена Тихомир Каменов. Инвестиционното намерение беше обявено през май тази година, като освен болницата в Казичене ще бъде изграден и завод за лекарства.

Предвижда се новата болница да е многопрофилна – с над 500 легла и 19 клиники, сред които по кардиохиургия, неврохирургия, медицинска онгология, акушерство и гиннекология, ортопедия, нуклеарна медицина и др. дейности. Както всяка друга болница, и тази ще кандидатства за договор и финансиране от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), като дейностите, които планира да разкрие, са сред най-високо платените.

Тук идва спорът трябва ли още една болница да се финансира с обществен ресурс, след като в София вече има десетки други болници, предлагащи същите дейности.

Същевременно медицинските кадри са дефицитни и понякога по 2 и дори 3 болници си "делят" едни и същи лекари, сестри, лаборанти и друг персонал, за да се домогнат до финансиране от НЗОК. Това води до обезкървяване и фрагментиране на съществуващите структури, а на пациентите се налага да обикалят различни болници, за да получат комплексно лечение.

Същевременно една от първите задачи на Кацаров като министър беше да предложи занижени изисквания за броя на лекарите и сестрите, необходими за да може една болница да работи с НЗОК. (повече по темата ТУК и ТУК).

Процедурата и закона

На този етап инвестиционното намерение е внесено в МЗ и е започнало неговото разглеждане по съответния ред. Използва се вратичка в закона, с която се иска разрешаване на нови дейности в София на вече съществуващата болница "Сърце и мозък" в Плевен. Същата процедура "Сърце и мозък" ползва и за разкриването на нова болница в Бургас. Така се заобикаля решение на МС и зелена светлина може да бъде дадена от министъра на здравеопазването. Дотук МЗ е изискало становище от НЗОК, Българския лекарски съюз и агенция "Медицински надзор", както изисква законът. НЗОК информира, че може да включи новата болница за финансиране от 2024 година. БЛС е дал положително становище за новата болница.

Оттук нататък топката е в МЗ и подопечната ѝ агенция "Медицински надзор", която трябва да се произнесе има ли нужда от нова болница на база анализ на съществуващите болници и медицински услуги в тях.

Законът оставя широко отворена вратата за одобрение на нови болници, защото приетата Национална здравна карта, която отчита потребностите от медицинска помощ в отделните региони на страната, така и не придоби задължителен характер.

Т.е. решението може и обикновено е субективно. Така през годините възникнаха десетки нови частни болници на места със спорна нужда, включително на "Сърце и мозък", но и на други инвеститори. Показателен пример в това отношение е разрешението, което кабинетът "Борисов" даде през 2019 година за нова частна болница в Габрово, въпреки съпротивата на НЗОК.

ГЕРБ срещу президента, Кацаров и шефа на НЗОК

В четвъртък обаче ГЕРБ използва спорните намерения на "Сърце и мозък", за да атакува президеннта, служебния здравен министър Стойчо Кацаров и управителя на НЗОК. Петко Салчев. Именно Салчев бе извикан на изслушване в парламента, въпреки че не той има решаващата дума дали да има такава болница или не.

Бившият здравен министър Костадин Ангелов обвини служебният здравен министър и НЗОК, че много бързат с процедурата по одобрение на новата болница и навърза и президента Румен Радев в подозренията за прокарване на лобистки интереси.

"На 21 май 2021, седмица след клетвата на служебното правителство в гербовата зала на президенството, в деловодството на президенството постъпва писмо от Търговска лига до президента Румен Радев. В писмото проф. Николай Димитров, медицински директор на болници "Сърце и мозък"- Бургас и Плевен информира президента, че Търговска лига разработва мащабен проект за създаване на нов медицински университет в Бургас с филиал в Плевен. В същото писмо Търговска лига иска среща с президента, за да го запознаят с проекта на нов медицински капацитет и искат от президента да подкрепи интегрирането на този стратегически според Търговска лига проект в плана за възстановяване и устойчивост. Молбата за среща е в началото на юни", заяви Ангелов.

Той съобщи, че след това на 31 май 2021 година в МЗ постъпва заявление от МБАЛ "Сърце и Мозък" за новата болница в Казичене. На 21 юли МЗ стартира законовата процедура по разглеждане на проекта и изпраща писмо на НЗОК на 22 юли за даване на становище. За един работен ден е извършена оценка за бюджетното въздействие и на 26 юли управителят на НЗОК отговаря, че може да предвиди финансирането за 2024 година.

В залата пред депутатите управителят на НЗОК Петко Салчев обясни, че касата е изпълнила законовата процедура и е дала исканото становище, но решението дали болницата да се финансира с обществен ресурс е на МЗ. Освен от НЗОК, становище по закон се иска и от Лекарския съюз, който е дал положително становище за новата болница. Салчев обяви също, че през 2020 година са поискани от МЗ 30 становища за разширяване на дейността на съществуващи болници, а през тази година са 21. Освен това Салчев съобщи, че на "Сърце и мозък" са издавани няколко разрешения - 2020 година от министър Костадин Ангелов и 2019 година от министър Ананиев – по същия начин за втори адрес в Бургас. "Така че процедурата и тогава, и сега е една и съща". Салчев отхвърли и каквито и да било връзки с "Търговска лига": "Единствената ми пресечна точка с Търговска лига е когато спечелих дело срещу тях". Коментарът му е по повод съмнения за близост между него и другата водеща фигура в "Чайкафарма" редом до Каменов - Тони Веков, който е и декан на факултета по "Фармация" в Медицинския университет в Плевен, където Салчев преподава и са писали книги в съавторство.

Здравният министър отбягва темата

Здравният министър Стойчо Кацаров засега отбягва темата, като преди ден пред Нова телевизия обяви, че не е запознат с казуса. В действителност кореспонденцията между МЗ и НЗОК по казуса се движи от заместника му Тома Томов. Малко вероятно е Кацаров да не е запознат, обаче, още повече, че забележка по темата миналия петък на съвещание със служебния кабинет направи и президентът Радев. Тогава Радев каза, че не само, че не трябва да се работи за нови болници, но "дори не трябва да се мисли в тази посока" и МЗ трябва да се концентрира в управлението на Covid-кризата. Кацаров не дойде на изслушването на Салчев в парламента.

Дойната крава НЗОК

Темата предизвика вял дебат в НС. Депутатът от БСП Георги Михайлов обвини ГЕРБ, че едва след слизането си от властта са се оказали защитници на правилна теза. Според него големият проблем е, че "НЗОК се е превърнала в дойна крава, която се точи десетилетие по най-безобразен начин". Той посочи, че в момента няма по-сигурен бизнес от този, защото в началото на годината болниците получават гарантиран приход от НЗОК. По думите му това трябва да спре и болниците не трябва да са търговски дружества.

Хасан Адемов (ДПС) припомни, че Салчев е предложен за шеф на НЗОК от ГЕРБ и попита. на какво се дължи атаката към него, след като даденото от него становище е според законовата процедура. Адемов попита и дали тази атака не се дължи на действията на Кацаров и Салчев, визирайки проверките в болниците и смяната на болнични директори.

"Атаките срещу вас започнаха, когато вие започнахте да проявявате характер. Вие бяхте избран да бъдете послушен и когато вече не сте послушен започват атаките срещу вас", каза Адемов. По думите му основният водещ критерий е търсенето и предлагането. "Няма значение колко са болниците, а дали предлагат качествена услуга и дали ще бъдат търсени", посочи той. По думите му ако нямат търсене, болници ще се самозакриват, а причината това да не се случва сега е, че работят със спуснати бюджети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #4

    Съмнението е нещо ужасно. Разяжда, мъчи, дълбае. Но злоупотребите около Педиатрията в България не предизвикват никакви съмнения. Уви, там е доказано достатъчно много. И просто трябва един хубав... чук. За всичко гнило в българското здравеопазване.

  2. полк. Дрангов
    #3

    Фелдшера Стойчо Мерзавцев!

  3. rusonefil
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това е така,виж бройката малко пресилена, но като цяло си прав. Само, дето казваш половината истина. Кой е собственик на новите частни болници? Деца и протежета на Политбюро и цеката които ни докараха тия, на които ти служиш. Който казва само част от истината, той лъже.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    СБ казва-50 болници стигат на малка България. Само частните са над 400. Акционер в новата болница е застраховател-измамник, Турция пропищя от него! Частни болници плащат поне 100 лв на линейки за докаран пациент!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.