Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнителната "демокрация" на Путин

54 коментара
Съмнителната "демокрация" на Путин

Русия нанесе нов удар срещу демокрацията на 15 юни, когато 14 депутати от пет парламентарни групи в руската държавна Дума внесоха законови промени да се забрани всякаква публична политическа критика от физически лица и/или организации, включително антиправителствени протести. ТС това започва анализ, публикуван в броя от понеделник на вестник “Вашингтон таймс” и цитиран от БТА в сряда.

Това се случва непосредствено след съобщението за нови ограничения за чуждестранни петролни компании, направено от руския министър на природните ресурси Юрий Трутнев на Икономическия форум в Санкт Петербург на 13 юни. Тези нови ограничения ще подсилят контрола на Русия над нейните енергийни и други ресурси.

Правителството на Владимир Путин, укрепено от огромните доходи от продажба на петрол, изглежда решено да премахне и малкото демокрация, която Русия постигна от 1991 г. насам.

"Преходът бе от еднопартийна държава към еднопетролопроводна държава", казва Иван Кръстев, председател на УС и програмен директор на българския Център за либерални стратегии в София.

Дошло е време президентът Буш да погледне в душата на Путин, за да разбере руската версия на демокрацията.

"Демокрацията трябва да съответства на сегашната степен на развитие на Русия, на историята и традициите ни", заявява Путин. Но все по-рестриктивната руска вътрешна политика, контролът над медиите, растящата корупция и лошото прилагане на принципа за върховенството на закона поставят под въпрос демократичното развитие на Русия и ограничават напредъка на пазарната икономика в страната, продължава “Вашингтон таймс”.

"Въпреки че руската конституция утвърждава основните принципи на демокрацията, сегашната политика на Кремъл на практика ги подкопава", е заключението на вашингтонския изследователски институт “Фрийдъм хаус”,  в неговия доклад “Държави в преход 2006" от 13 юни т.г. Фактически нарастващото богатство на Русия от енергийните ѝ запаси не се използва за заздравяване на демократичните институции, а за подхранване на корупцията.

Руските фирми са дали 316 млрд. долара за подкупи от 2001 г. досега. Това е увеличение от 70% според доклад на руската неправителствена организация фондация “Индем” от 2005 г. А корупцията не се ограничава до бизнес средите -

руските граждани са принудени да дават подкупи, за да получат държавни услуги, които се водят безплатни. Искате ли да получите шофьорска книжка в обозримото бъдеще? Искате ли паспортът ви да е готов, преди да е излетял самолетът ви? Искате ли документ за сключване на брак? Плащайте си.

Путин наистина признава, че корупцията е основното препятствие пред икономическия растеж. В обръщението си за състоянието на нацията на 11 май т. г. той отбелязва: "Една от най-характерните черти на вътрешнополитическия ни живот е ниското доверие на гражданите към отделни правителствени институции и едрия бизнес". На 13 юни той доразви мисълта си: "Никога не сме спирали борбата си срещу корупцията. Възнамеряваме да я водим непрестанно и да я направим по-строга, ефикасна и последователна".

Според директора на Националния комитет за борба с корупцията Кирил Кабанов обаче "в Русия винаги са разкривани хора на ниско или средно равнище, но нито един от тези по върховете". За него неотдавнашните коментари на Путин и уволняването на някои правителствени служители с мотива, че са корумпирани, е "просто ПР-кампания и нищо повече".

Версията на Путин за демокрацията изглежда обхваща руското фирмено схващане що е свободен пазар. Да вземем международния конфликт за контрола над втория по големина руски мобилен оператор “ВимпелКом” между руската “Алфа Груп”, чиито активи надхвърлят 20 млрд. долара, и най-голямата норвежка телефонна компания “Теленор Ист Инвест”. Намиращата се в Москва “ВимпелКом” търгува на нюйоркската борса и изглежда не е подала годишни официални отчети до Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси на САЩ за периода от 1996 до 2000 г., като по този начин държи акционерите си в неведение. Проверките в комисията не дадоха резултати.

За приемане на важни решения уставът на “ВимпелКом” изисква мнозинство от осем гласа в деветчленния управителен съвет - обичайна руска фирмена предпазна мярка срещу враждебни изкупувания. От 2004 г. обаче “Алфа” се опитва да анулира това правило на свръхмнозинството или да придобие контрол над фирмата по друг начин.

През юни 2005 г. руският Върховен съд се произнесе против “Алфа”. Все пак на 26 май т. г. “Алфа Телеком” поиска пълномощни за участие на годишното акционерно събрание на “ВимпелКом” на 23 юни с твърдението, че “Теленор” ощетява акционерите. “Теленор” отхвърли това твърдение.

Явната непрозрачност на “ВимпелКом” изглежда е от полза за глобалните амбиции на “Алфа Груп”, които пък удобно съвпадат с дневния ред на Путин.

В отговор на зачестилите критики към Русия, че все повече потъпква личните и корпоративни права, контролира медиите, ограничава неправителствените организации и че расте корупцията в страната, както и за да парира възраженията на САЩ срещу влизането ѝ в Световната търговска организация (СЗО), Русия прие нови закони за спазване на правилата на СЗО.

Все пак, допускането на Русия в СЗО в момент, когато корупцията ѝ е по-голяма от онази по съветско време, ще позволи на руските фирми - много от които пряко или косвено се контролират от държавата - да използват огромните си финансови ресурси за корумпиране на световни фирми, за да направят себе си и Русия по-богати, като същевременно спъват все повече развитието на демокрацията.

Както се изразява бившият директор на ЦРУ Джеймс Улси, "Путин върна нещата назад - може би не чак до Иван Грозни, но да речем до Николай Втори в някой от лошите му моменти".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко
    #55

    Руска демокрация НЯМА. Никога не е имало и няма да има. Русия е ВЕЧНОТО СВЕТОВНО ЗЛО!

  2. reakzioner
    #54

    Prazna ti e glavi4kata!

  3. просто
    #53

    демократичния "Патриотичен акт", приет в САЩ.В Русия проектът е само внесен, а в САЩ е приет и действащ.

  4. Nemeca
    #52

    .. крадеца вика дръжте крадеца.. че за каква демокрация ми говорят щатите въобще? затвори в които се държат хора без основание.. започване на войни без основание.. ако бях на мястото на щатите щях да си мълча като гледам какъв съм осран отвякъде.. а радко ти батенце вземи прочети малко книжки и недей да слушаш само семките в тиквената ти глава

  5. нормален
    #51

    Нормалният човек в Раша е рядкост. Редовият рушнак по душа е шовинистичен колхозиран и алкохолизиран крепостник, който дава, псувайки на ум, силиците си за не-редовия подобен рушнак. Имаше един виц за Бай Ганьо който избрал "най-лекото" наказание, но се наложило да изтърпи и другите все по-тежки наказания. Оргиналният виц изглежда е съчиняван от рушнак за рушнаци.

  6. orm
    #50

    Тръгнал Луцифер да критикува Азраел.:P

  7. изследовател
    #49

    Много точно казано! Напълно съм съгласен!

  8. reakzioner
    #48

    I tvoiata glavi4ka e prazna!

  9. Bratushko
    #47

    Omryzna mi ot typungeri, koito se opitvat da izkarat Rusia i USA ednakvi. Ne mogat da bydat sypostaveni nito kato politicheski, nito kato ikonomicheski sistemi, kamo li kato technologichni dostijenia. Za priliki v jivota na horata v dvete strani da ne govorim... Rusia e unikalna krystoska mejdu slaviansko skodoumie i aziatska tirania. Tia e tipichna kontinentalna srednovekovna imperia - s ogromen dvortsov aparat, lipsa na vsiakakva individualna svoboda i hilava ikonomika. Tazi imperia e arogantna,

  10. reakzioner
    #46

    e napravil dve "smislovi" konstruktii kakto sledva: Demokarzia=Dobro, Nedemokarzia=Zlo (sic!)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.