Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнителни машинации, брутален натиск, цинизъм и страх

0 коментара

Това е място, на което никога не искаш да се върнеш обратно, след като си излязъл оттам. С тези думи бивш репортер описва нюзрума на "Нюз ъв дъ Уърлд" (News of the World) по времето, когато Ребека Брукс – невероятно амбициозната червенокоса главна редакторка, ръководеше най-продавания неделен таблоид във Великобритания от 2000 до 2003 г.

Журналистите, работили във вестника през този период, разказват за сработената машина от съмнителни похвати за събиране на информация; за репортери, поставени под невероятен натиск да доставят екслузивни истории, придобити независимо по какъв начин; за атмосфера на страх, цинизъм, черен хумор и жестока вътрешна конкуренция.

Бивши репортери от закрития вече таблоид разказват това пред агенция Ройтерс, която посвещава специален репортаж по темата, след като Ребека Брукс бе арестувана в неделя, а преди това подаде оставка като изпълнителен директор на "Нюз интернешънъл", британския филиал на медийната империя на Рупърт Мърдок. Ройтерс е конукретна агенция на Дау Джонс, американската агенция за финансови новини, която "Нюз корпорейшън" придоби през 2007 г. заедно с "Уолстрийт джърнал".

През цялото време трябваше да контактуваме с професионални престъпници, те бяха нашит източници, споделя друг репортер от вестника, работил и за "Сън", ежедневния таблоид на Мърдок във Великобритания.

168-годишният в. "Нюз ъв дъ Уърлд" издаде последния си брой на 10 юли и бе закрит след шокиращи разкрития за хакерско проникване в гласовата поща на хиляди хора, включително политици, полицаи, членове на кралската фамилия, роднини на загинали войници и пр.

Брукс бе арестувана по подозрения за подслушване на телефони и корупция. Тя твърди, че нито е знаела, нито е давала разрешение за хакерските атаки. След като в. "Гардиън" разкри, че е бил подслушван мобилния телефон на отвлечено и убито момиче, Рупърт Мърдок поднесе извинения на семейството.

Четирима бивши служители на "Нюз ъв дъ Уърлд" свидетелстват пред Ройтерс, че опроверженията на Брукс са просто несъстоятелни. Те казват, че основните редактори на вестника, които са определяли кои новини и как да се отразят, редовно са били под натиска на Брукс да осигуряват топ репортажи. По същия начин е продължила работата и при приемника ѝ Анди Коулсън, който подаде оставка заради скандал с подслушвания през 2007 г. и стана говорител на министър-председателя Дейвид Камерън.

Редакторите влизаха при тях и бяха на кръстосан разпит по два часа всеки ден, твърди бивш репортер, който е прекарал 7 години във вестника.

Методите на работа на "Нюз ъв дъ Уърлд" за пръв път бяха поставени под съмнение, когато писа за травма на коляното на принц Уилям през 2005 г. и възникнаха опасения, че е прихваната гласовата поща на негови сътрудници. Кралското семейство се оплака в полицията. Повече от година след това редакторът, отговарящ за кралската фамилия Клайв Гудман и частният детектив Глен Мълкеър бяха осъдени на 6 месеца затвор за конспиративен пробив в телефонни съобщения.

Коулсън, който по това време е главен редактор, незабавно подава оставка, макар че, също като Брукс, многократно отрича да е знаел за подслушването. Доскоро вестникът продължаваше да настоява, че единствено Гудман е виновният.

Според бившите служители на вестника това е трудно да се повярва, не само поради процедурата, по която става подготовката и одобрението на публикациите, но и защото бюджетът е бил толкова стриктно контролиран, че разходите за такива услуги няма как да минат незабелязано.

Нито Брукс, нито Коулсън са открити да коментират разкритията, а единственият коментар от вестника пред Ройтерс е: Има множество гледни точки от бивши служители и ние няма да реагираме на всеки един от тях.

През 2000 г., когато 31-годишната Ребека Брукс става главен редактор, задачата ѝ е била да засили фокуса върху живота на знаменитостите и върху шоубизнеса, като публикува сензационни разкрития за политици, които вземат нелегална дрога или футболисти със смъкнати гащета.

По това време натискът да се намират ексклузивни истории е толкова интензивен, че съмнителният начин на доставянето им въобще не е поставян под въпрос. Те бяха "централа на опасния бизнес", не съм сигурен дали хората са разбирали, че това беше незаконно, разказва бившият служител със 7 години стаж във вестника.

Отношението към репортерите е било хладно, докато не докажат, че са окончателно покварени, за да им имат доверие в редакцията.

Там не можеш да кажеш: "Струва ми се, че вършим нещо неетично." Това ще те направи за смях, казват бившите служители.

Те нямат представа по какъв начин на редакцията се предоставят поверителни данни.

"Беше пълна мистерия как се появяват на бюрото ти. Ти не знаеш и не питаш", разказва бивш служител и допълва: "Всяка седмица, разпечатка мобилния телефон на някого, от стационарен телефон, понякога дори медицинското досие. Това бе толкова обичайно, че не се обръщаше внимание."

Пети бивш служител на вестника разказва, че репортерите са били под "невероятен, феноменален натиск", третирани грубо от шефовете им, които им крещят обиди в лицето." Журналистите бяха тероризирани в случай на провал. Ако те редовно не намираха истории, бяха заплашвани с уволнение. Те бяха в безпощадна конкуренция", твърди неназованият служител.

Тъй като "Нюз ъв дъ Уърлд" излиза в неделя, там нещата са били държани в много по-голяма тайна, отколкото в ежедневника "Сън". В "Сън" се е знаело кой върху какво работи, докато в "Нюз ъв дъ Уърлд" никой не е знаел за какво пишат колегите му.

"Пращат те да свършиш работа и не ти казват за какво става дума. Нещо като:"Ще отидеш да се срещнеш с мъж. Не питай за името му и каквото и да правиш, не го нервирай. Само вземи изявление и си тръгни", спомня си репортер, който е отговарял за общите новини.

Идеалната ситуация беше да се хабиш шест месеца, след което да ти разрешат да работиш още шест месеца. Всяка минута, прекарана там, усещаш, че работодателят ти те мрази, споделя бивш служител.

Чарлз Бегли, бивш репортер във вестника, е давал гласност за бруталните методи в редакцията. Той каза, че стигнал до срив, когато три часа след терористичните атентати на 11 септември 2001 г. срещу кулите близнаци в Ню Йорк, му било наредено да се яви в редакцията, облечен като Хари Потър, дадена му, за да помогне на таблоида да извлече полза от масовата зараза по книгите за момчето магьосник.

В този момент ние работихме с презумпцията, че над 50 000 души са били убити, разказва репортерът, според записи на негов разговор със зам.-главен редактор, публикувани през 2002 г. в "Дейли телеграф".

Ето какво правим - излизаме и рушим живота на другите хора, обобщава репортерът.

Един от бившите служители, който говори пред Ройтерс, си спомня как в един период на всеки журналист от "Нюз ъв дъ Уърлд" е било разпоредено да кандидатства за участие в "Биг Брадър", като така вестникът е разчитал, че ще има скрит човек в "къщата", който да изнася информация.

Противно на масовите представи, че таблоидът е хвърлял огромни пари, за да получава новини и истории от граждани, бившите служители разказват, че това съвсем не е било така и по принцип бюджетът е бил много стриктно контролиран.

Подслушването на гласовата поща или придобиване на разпечатка от телефонните обаждания са се считали за мярка, която да спести пари. Вместо да се пращат репортери да стоят и да чакат дълго на някое място, за да изловят двойка в любовна афера, например, прослушването на гласовата поща дава възможност да се уточнят времето и мястото на рандевуто, да се спести време на репортера и пари на вестника.

Когато ползите от подобни практики стават очевидни, те се прилагат все повече и повече. Бивш репортер от таблоида си спомня, че колега за пръв път му показал как да прослушва гласовите съобщения от мобилните телефони на други хора още през 1990-те години.

Бивши служители на вестника разказват и за "мачо" културата, която доминира изданието. Ребека Брукс не е променила нищо. Тя е псувала наравно с мъжете в редакцията, отбивала да пие с тях в пъба, била агресивна и се отнасяла заплашително дори към останалите редактори, на свой ред ужасявали подчинените си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.