Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 14% от фирмите у нас вярват, че ще се възстановят от кризата

Една пета от бизнеса смята, че мерките на кабинета няма да помогнат на икономиката

6 коментара
Само 14% от фирмите у нас вярват, че ще се възстановят от кризата

Едва 14 процента от българските фирми вярват че ще могат да се възстановят след кризата, породена от ограниченията заради коронавируса, повечето от компаниите -  61 на сто, очакват да оцелеят, но да влошат финансовото си състояние. Най-вероятна 6 % от дружествата ще спрат дейност, а 3% смятат да задържат бизнеса си до края на годината, за да ползват помощта от държавата. Само 4 процента виждат пазарни възможности в кризата и прогнозират по-.добри резултати след кая ѝ.

Това сочат резултатите от онлайн проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) за  въздействието на пандемията и оценката на мерките, предприети от правителството в икономическата сфера. То е направено между 23 и 27 април сред над 200 компании, браншови организации и регионални палати, съобщиха от пресцентъра на работодателската организация в понеделник.

Бизнесът не е единодушен в оценката си за икономическите мерки, които до момента са анонсирани от правителството и това личи в разнопосочните мнения.

За 40 % от участвалите в анкетата са нужни допълнителни мерки. Според 25% от анкетираните, мерките са балансирани, на фона на възможностите на бюджета и размера на икономиката на страната ни. Около 20% смятат, че мерките са прекомерни или ги определят като напразно разходвани средства, без реален ефект върху икономиката. Част от компаниите считат, че мерките са закъснели и са представени постфактум. Има изразени мнения, че е необходим фокус към най-пострадалите сектори у нас, като например туризма, посочват от БТПП.

От финансовите инструменти, които правителството представи, компаниите определят като най-полезна мярката за необезпечени кредити за осигуряване на ликвидност на малки и средни предприятия до 300 000 лв. Това е мнението на 34% от анкетираните.

Безлихвените кредити за лицата в неплатен отпуск и самоосигуряващите се също са определени като важна мярка за преодоляване на кризата. В анкетата фирмите отбелязват, че за някои от схемите лихвените нива до 10% са прекалено високи, а достъпът до средствата е изключително сложен.

Сред предложенията на членовете на палатата са създаването на регистър, в който да бъдат обявявани кредитите, които са взети, чрез инструментите за справяне с Covid-19, за да се ограничи кредитирането на свързани лица и фирми и да има проследимост на средствата.

Необходимостта от съвместни решения на ниво ЕС, а не всяка държава да се изолира в справянето с проблемите, вследствие от коронавируса, се посочва като важно условие за икономическото възстановяване на страните. Гарантираното придвижване на стоки, суровини и капитали, както и поетапно облекчаване на мерките са сред водещите приоритети отбелязани от членовете на БТПП. Сериозна част от тях – 38%  смятат, че политиките трябва да са насочени към стимулиране на вътрешния пазар и вътрешното търсене в рамките на страната, сочи още допитването след бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #3

    Ще изтънее разбира се. България няма нефт и газ, като матушката.

  2. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ах, българинът обичал да мрънка. Да, в нормалните държави кризите действат оптимизиращо. Такава ли е България обаче? Хайде да видим, коя друга държава в ЕС има ЕДИННА СТАВКА ОТ 20% ДДС. Нямало такава? Колко странно. ☺ България била на опашката. Защо ли? Българите ли са тъпи или ... ? Между другото оптимизацията обхваща и политическата сфера. От друга страна нещата в СВЕТА ескалираха доста. Та неминуемо ще стане ясно кое е било правилно и кое ... не толкова. ☺

  3. mediaman
    #4

    Мисля, че голямо значение има кой пита, кого пита и кой чете. Хубавото на кризите е, че действат прочистващо на пазара и този, който не може да управлява бизнес си отив в къщи. Който може да управлява - печели от кризата. А че българинът обича да мрънка - е факт световно известен.

  4. Kruger
    #3
    Отговор на коментар #2

    Тя и държавната хранилка ще изтънее, защото се пълни точно от онези, на които с лека ръка беше съсипан или ударен бизнеса, а не от цоцащите от нея. Никой да не се заблуждава, че лежането и некадърността ще са безплатни.

  5. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    Сигурно на държавна хранилка нещата не изглеждат толкова зле. Но защо не опитате да го кажете на тези, чийто живот се срина? Тези, които бяха изоставени с презрение. Досещате ли се как ще Ви отговорят? И не чакайте дълго. Това все още са прогнози. Но когато започнат процедурите по несъстоятелност, ще бъдат реалност.

  6. jivka65
    #1

    Песимизъм...Много се надявам да бъдат опровергани и малко по малко всичко да почне да се възстановява и в някакъв момент да си бъде както преди. Ясно, че няма да е веднага, но все пак, нека бъдем малко по-оптимистично настроени за бъдещето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.