Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 15% от българите се определят като леви

22 коментара
Тридесет на сто от българите се самоопределят като десни, 15% като леви, а 49% като центристи. Това показва изследване на агенция "АССА-М" за обществените нагласи в края на третата година от членството на България в ЕС, поръчано от евродепутата от ПЕС (БСП) Илияна Йотова.

При представянето на данните в понеделник социологът Михаил Мирчев повтори изнесеното предишния ден на пленума на БСП, че доверието към ГЕРБ спада. За четирите месеца управление ГЕРБ са загубили 7% от гласоподавателите, които през лятото са били 38%.

"Партия ГЕРБ е минала върховата си точка, тръгнала е в обратна насока", констатира Михаил Мирчев, който традиционно работи с червената централа.

Само преди седмица изследване на "Алфа рисърч" регистрира спад на доверието към правителството и парламента, но продължаващо доверие към премиера Бойко Борисов. В началото на ноември проучване на МБМД установи, че премиерът остава с най-висок рейтинг в страната, а 78% от анкетираните са убедени, че няма нужда от предсрочни избори.

Според проучването на "АССА-М" подкрепата за БСП е паднала само с 1% за същия период от време до 11%.

"БСП се намира в положението от 1997 г. Вероятно рейтингът на БСП няма да падне под 11%, ако не се разцепи на няколко партии", коментира Мирчев.

За ДПС и за "Атака" биха гласували по 5%, ако изборите са през декември, като няма промяна в данните през последните месеци. Подкрепата за СДС и ДСБ бележи лек спад – 3% за ДСБ до 2.8% и от 1.6% до 1.5% за СДС.

За РЗС биха гласували 1.6% с 0.4 пункта по-малко от преди четири месеца.

37% са посочили, че не биха гласували, като само преди четири месеца този процент е бил 30.

В изследването "Обществени нагласи в края на третата година от членството на България в Европейския съюз” са анкетирани 1180 души на възраст между 18 и 60 години.

Над 30% не се чувстват европейци

31% от анкетираните са са посочили, че не се чувстват европейци, а 43%, че се чувстват европейци, но в малка степен. 26% от анкетираните са посочили, че в голяма степен се чувстват европейци.

Най-много от българите асоциират "страна в ЕС" с висок жизнен стандарт – 21%, с ред и сигурност – 17, със законност – 11. С демокрация, права и свобода ЕС свързват – 7%, а със свободното пътуване – 11%.

На първо място сред негативните неща, с които се свързва страна в ЕС е престъпността, проституцията, трафика и наркотиците – 11% от анкетираните.

Следва скъпотията – 5%, като това е с 6 пункта по-малко в сравнение с аналогично изследване през миналата година.

Според 23% от анкетираните те и семействата им са имали полза от ЕС, което представлява ръст със 7 % спрямо миналата година. 15% от анкетираните казват, че членството на България в ЕС им е донесло вреда. 39 % са посочили, че еврочленството не им е донесло нито вреда, нито полза, а 7% - и полза, и вреда.

Според 30% от анкетираните по-скоро губим от членството на България в ЕС , а 13% са категорични, че губим. 44% смятат, че по-скоро печелим, а 13% че печелим. В перспектива до 10 години обаче анкетираните, че ще започнем повече да печелим от членството в ЕС.

Близо 90% от българите усещат кризата

Според 4% от анкетираните в България на практика няма финансова и икономическа криза, а 8% са посочили, че "не е тежка криза – само така се говори". Според 56% кризата е наистина тежка и ни връща много години назад, а според 32% наистина има криза, но не е тежка.

Според 59% от анкетираните кризата засяга всички в обществото и бизнеса, а според 32% само обикновените хора. 9% са на мнение, че кризата засяга едрия и дребния бизнес.

51% от анкетираните са на мнение, че техни близки няма да се върнат от чужбина въпреки кризата, а 6% са на противното мнение. Останалите не са отговорили.

Като цяло анкетираните са на мнение, че работата в друга страна от ЕС е по-добра в сравнение с работа в България. 7% от анкетираните са посочили, че са работили нещо временно извън България.

11% от анкетираните са на мнение, че в България е нормално човек да работи за някоя "мутренска" организация. Според 13% е нормално, ако си принуден, а според 11% не е нормално, но е неизбежно. Според 19% не е нормално, а според 46% не само, че не е нормално, но е срамно.

76% от анкетираните не са пътували в чужбина през 2009 година, като за сравнение през 2008 година този процент е 71.

Под 10% крайни песимисти за България и бъдещето си

Твърди оптимисти за бъдещето на България са 12 % от анкетираните, а 50% са посочили, че са "общо взето оптимисти". 31% са общо взето песимист, а 8% са крайните песимисти.

Едва 10% от анкетираните са посочили, че са спокойни за своето бъдеще, а 36% са в графата "общо взето рядко се тревожа". 46% се тревожат, а 8% много се страхуват за бъдещето си.

54% от анкетираните са посочили, че по-скоро успяват в живота, а 30% - по-скоро не успяват. 9% са категорични, че успяват, а 7%, че не се справят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. въпрос
    #24

    Колкото и да ми е неприятно, ще го кажаперефразирайки стар виц - "Геният на нацията скочи с пожарогасителя". Общо взето това е синтезиран изказ на коментара "България няма никакви шансове в ЕС".

  2. Aчмонек
    #23

    Да бе!!! Костов мен не ме е питал!

  3. Machiavelli
    #22

    Kak e vuzmozhno da ima tolkova mnogo debili v BG !!!

  4. червен педал
    #21

    ...

  5. ск
    #19

    да си пише фамилията,защото ми омръзна от тези стари комунистически номера да си слагат вместо фамилия бащиното име,или пък нещо каквото им падне.От стотина години са ми едни конспиратори...

  6. една червена
    #18

    - в прекрасна махла живеем всички и никакъв напън да се очовечаваме !! Какъв светъл идеал за живот и съществуване - 65 години едно и също...

  7. Дядо
    #17

    А това е от толкова голяма полза за управляващата, този път с "Б" отбора си, БКП.Коректният въпрос е:Комунист ли сте или антикомунист!Защото и Гоце и "Дучето" са комунисти (дори не - "бивши")

  8. АлЛилов
    #16

    към твърдия ни електорат - ЖИВИ СМЕ, ПАК ЩЕ СИ ГЛАСУВАМЕ ! А това тъпо изследване и дума не отронва за основното - до колко сме станали европейска страна... Няма начин да станем скоро с толкова много червени традиции със 65-годишна история !

  9. Вик
    #15

    Може да си ляв и да си почтен, но не може да си почтен и да си симпатизант на БСП и Гоце. Или ако все пак е така, то очевадно си абсолютен кретен.

  10. Да!
    #14

    до колко може да бъде почтен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.