Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 20 000 румънци искат да заминат на работа във Великобритания

7 коментара
Румънският посланик в Лондон Йон Жинга

Едва 20 000 румънци искат да заминат за Великобритания след отварянето на границите в края на тази година, показва проучване, осъществено в Румъния и цитирано от британския вестник "Телеграф".

Данните, събрани от водеща агенция за политически проучвания в Румъния, са първите официални цифри за вероятния ефект върху Великобритания на премахването на ограниченията на британския трудов пазар 31 декември, посочва изданието.

Британски министри признаха, че има прогнози за очаквания брой на имигрантите, но отказаха да ги разкрият, след като правителството силно подцени броя на поляците, които дойдоха в Обединеното кралство след отварянето на границите през 2004 г.

Доклад на британското външно министерство за ефекта от премахването на ограниченията на пазара на труда се очаква да бъде публикуван през следващите няколко седмици..

Сондаж на Центъра за проучвания и изследвания "Инфополитик" в Румъния показва, че седем процента от живеещите в страната искат да заминат на работа в Европейския съюз. От тях осем процента искат да работят във Великобритания през следващите шест месеца.

Като се има предвид, че около четири милиона души са в трудоспособна възраст, това означава, че около 22 000 души биха дошли да работят в Обединеното кралство, отбелязва британският всекидневник.

Румънското правителство представя тези цифри като доказателство за неоснователността на страховете от възможна вълна от имигранти във Великобритания след премахването на ограниченията в края на тази година.

Румънският посланик в Лондон Йон Жинга заяви неотдавна, че "Обединеното кралство не е предпочитана дестинация за румънците, търсещи работа", напомня "Телеграф". Той прогнозира, че броят на румънците, които биха потърсили работа във Великобритания, ще бъде между 15 000 и 20 000 души.

"Истинската полза от премахването на ограниченията ще бъде за тези, които вече живеят във Великобритания, защото те вече няма да бъдат третирани като европейци втора класа и няма да бъдат обект на дискриминация", подчертава дипломатът.

Тези данни обаче се оспорват от "Мигрейшън Уоч", организация, водеща антиимигрантска кампания, която прогнозира, че около 50 000 души годишно ще пристигат в Обединеното кралство през следващите пет години след премахването на трудовите ограничения за румънци и българи. Сър Андрю Грийн, представител на организацията, предупреждава: "Не вярвайте. Тези изчисления напълно пропускат присъствието на два милиона румънци в Испания и Италия, където има високи нива на безработица".

"Има значителен риск те да решат да се преместят в страни от Северна Европа като Германия, Обединеното кралство или Холандия следващата година", допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    До 5: задавам ти въпрос като човек нито ляв нито десен.
    Още първият икономист Адам Смит е писал, че пазарът може да се развива само при постоянно нарастване на търсенето. А интимната цел на глобализацията беше в увеличаване на пазарите. Само че ресурсите на земята, като обработваема земя, енергоресурси, вода, метали и даже кислород са ограничени. Защо не се каже на хората простичко, че рязко подобрение на хала им е невъзможно. И че ако не искаме да завършим като динозаврите ще трябва потреблението

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. Анонимен
    #5

    Аз критикувам съвременния капитализъм не от левичарски или палячовско-атакаджийски, а от ДЯСНОКОНСЕРВАТИВНИ позиции на базата на задълбочени занимания с модерния капитализъм. Факт е, че англосаксасонските страни са се деиндустраилизирали и имат един абсолютно хипертрофиран финансов сектор, който вече служи не на реалната икономика, а на самия себе си. Англосаксонците вече не инвестират, а само консумират, и то на КРЕДИТ. Колапсът на съвременната западна цивилизация ще бъде причинен от финансовия сектор.

  4. Анонимен
    #4

    2, "прогнилата" британска икономика, която уж произвежда "само услуги", има водещи технологични производства в авиационния, аерокосмическия, химическия, фармацевтичния, ИТ, корабостроителния, оръжейния, транспортния и т. н. сектори. Освен това, страната е и водещ световен финансов център. Омръзна ми да чета мненията на неграмотни атакаджийчета и провинциални левичарчета, с манталитет на ориенталски ман.гасари и обща култура колкото на шимпанзе в лондонския зоопарк.

  5. Анонимен
    #3

    Номер две е абсолютно прав, Англия е пред колапс, а анегличаните много надценяват атрактивността на страната си.

  6. Анонимен
    #2

    Няма особена логика в това твърдение, че българите ще наводнят Великобритания. Британската икономика е прогнила и в следващите години това ще става все по-ясно. Наскоро кредитните агенции намалиха кредитния рейтинг на Великобритания, като това, в държава, в която се произвеждат единствено услуги ще е от огромно значение.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.