Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само БСП не подкрепи Красимир Влахов за конституционен съдия

Кандидатът не се възползва от поканата да критикува законите на ГЕРБ

0 коментара
Красимир Влахов, снимка БГНЕС

В условия на пълна липса на конкуренция, върховният съдия Красимир Влахов бе подкрепен за член на Конституционния съд от всички партии в парламента без БСП. В сряда правната комисия проведе изслушване на кандидата и гласува проекта за подкрепа на номинацията му. Общо 12 депутата бяха "за", "против" нямаше, а четиримата депутати от БСП се "въздържаха". Вотът трябва да бъде повторен и в пленарната зала на Народното събрание.

Изявата на съдия Влахов пред правната комисия беше предшествана от изслушването му от парламентарните групи на ДПС и "Воля" по-рано в сряда. След това двете партии очаквано гласуваха в негова полза.

Така единствената опозиция по време на изслушването се оказаха социалистите. БСП обаче се постави сама в странна ситуация, защото не успя да издигне своя кандидатура. Янаки Стоилов отказа предложението да бъде издигнат с аргумент, че изборът на Влахов е предначертан. След това БСП обяви, че няма да издигне кандидат.

Красимир Влахов бе номиниран от ГЕРБ преди две седмици, а малко след това получи подкрепата и на "Обединените патриоти", което направи избирането му сигурно.

Крум Зарков (БСП) направи две изказвания пред правната комисия, с които призна качествата и авторитета на Красимир Влахов, но критикува "предначертания" му избор и политическата протекция на управляващите. В крайна сметка не се разбра защо БСП гласува срещу Влахов, след като признава неговите достойнства.

Благодаря за зачитането

Красимир Влахов е граждански съдия във Върховния касационен съд. Допреди половин година той бе председател на Гражданската колегия на ВКС и зам.-председател на целия съд. Той напусна позицията след разваляне на отношенията му с шефа на ВКС Лозан Панов, който поиска оставката му, а рокадата приключи с тежък скандал между двамата. Темата за проблемите във ВКС не бе засегната по време на изслушването в парламента. В изложението си Влахов благодари на депутатите, които са го издигнали. Той определи акта на номинирането му като "символичен за отношението между властите".

"Това е акт на зачитане на съдебната власт, към която принадлежа, от страна на законодателната", коментира Влахов. По време на десетминутното си изложение съдията каза, че през 27-те години на своето съществуване Конституционният съд се е превърнал "не само в гарант на конституцията, но и в гарант на демократичния преход".

Единственият натиск върху кандидата бе оказан от Крум Зарков. Депутатът отбеляза, но без да задава конкретен въпрос, че чувството за предначертаност на избора на Влахов в КС се е отразило и на външните наблюдатели. Зарков припомни, че само една неправителствена организация е задала въпроси към съдията.

"Няма никакво значение дали кандидатите отговарят достойно на въпросите или не. Влахов е уважавана кандидатура и той не заслужава подобно представяне (без конкуренция)", обясни Зарков.

Красимир Влахов му отговори: "По подразбиране това, което зависи от мен, е, когато ме поканят, да кажа "да" или "не". След това да се опитам да се представя възможно най-добре. Всичко друго е извън моите възможности и воля".

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) смъмри колегата си Крум Зарков за това, че прави политически изказвания, а не задава въпроси на кандидата. Кирилов обвини Зарков в спекулации.

"И аз бих могъл да кажа (но няма), че колегите от БСП са се притеснили от кандидатурата на г-н Влахов и по тази причина са оттеглили своята кандидатура. Но Янаки Стоилов е почтен човек и колега и не бих искал да засягам името му", каза Кирилов.

Да се жалим ли до КС

В основна тема на изслушването се превърна старата идея за въвеждането на индивидуалната конституционна жалба. Това е механизъм, който би позволил на гражданите директно да се обръщат към Конституционния съд. Темата се отваря при всяка ротационна смяна на състава на Конституционния съд, а депутатите всеки път демонстрират интерес към нея, а след това моментално забравят, че са се интересували.

Избраните за членове на КС през последните години традиционно подкрепят въвеждането на индивидуалната конституционна жалба. Това направи и Красимир Влахов.

"Лично на мен ми се струва, че дебатът за разширяване на достъпа до конституционна жалба може да бъде възобновен. В повечето държави в ЕС този механизъм го има. В Италия и Румъния няма индивидуална конституционна жалба, но там всеки съд в държавата има право да сезира Конституционния съд. Преобладаващият брой дела в Италия са образувано по искания от съдебната система", напомни юристът.

В заключение изслушването приключи с призив на Данаил Кирилов към Красимир Влахов: "Сега е моментът да ни критикувате и да изкажете най-големите си разочарования от законодателния процес"

Красимир Влахов обаче реши да не се възползва от възможността да критикува хората, които ще гласуват кандидатурата му за КС. Данаил Кирилов заключи: "Благодаря, колега Влахов, въздържахте се от крайна критичност".

Кой е Красимир Влахов

Съдия Красимир Влахов се ползва с авторитет в магистратските среди. Един от проблемите в неговата биография е твърде бързото му издигане в йерархията, което ще бъде потвърдено и с предстоящия му избор за конституционен съдия.

До 2012 година Красимир Влахов бе председател на Софийския районен съд, когато по предложение на Лазар Груев ВСС го избра за заместник-председател на Върховния касационен съд и ръководител на гражданската му колегия.

Съдия Влахов започва кариерата си през 1996 година като младши съдия, през октомври 1997 година става съдия в Софийския районен съд. Четири години по-късно е избран за заместник-председател на съда. През 2004 г. става съдия в Софийския градски съд, а по-късно същата година е командирован във ВКС.

По предложение отново на Лазар Груев в края на 2008 година ВСС го избра за председател на Софийския районен съд, а четири години по-късно бе катапултиран директно за заместник-председател на върховния съд.

През миналата година председателят на ВКС Лозан Панов влезе в тежък конфликт с Красимир Влахов, искайки оставката му заради изтичане на мандата. Проблемът бе, че заместниците нямат мандати и Влахов отказа да напусне. Той каза, че е заместник-председател на ВКС по волята на своите колеги от Гражданската колегия, а не на председателя Панов.

Висшият съдебен съвет първоначално бламира Лозан Панов за смяната на Влахов и назначаването на нов заместник - Светла Димитрова. Наложи се Панов да свиква Общо събрание на ВКС, в което съдиите дадоха положителна оценка за работата на Красимир Влахов и одобриха кандидатурата на Светла Димитрова. Едва тогава Влахов подаде оставка с думите, че не желае да е част от екипа на човек, "който няма съзнанието за високата отговорност, с която го задължава заеманата от него позиция на върха на съдебната власт". По-късно ВСС одобри промените по върховете на върховния съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.