Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само един на всеки петима българи знае правата си при дискриминация

8 коментара
Само един на всеки петима българи знае правата си при дискриминация

Едва една пета от българите знаят какви са правата им в случай на дискриминация, сочи проучване на Евробарометър, направено миналата година. Резултатите от изследването бяха цитирани във вторник от Стефан Олсън, представител на Европейската комисия (ЕК), по време на официалното откриване в София на Европейската година на равните възможности.

В останалите страни от ЕС хората, запознати с правата си, са с 11% повече. В България е голям броят и на тези, които са отговорили с “не знам” – 12%, което е четири пъти повече от средното в Европа.

И у нас, и в ЕС повече от половината граждани не знаят какво могат да направят, ако станат жертва на дискриминация.

Според Олсън по-лошата информираност на българите се дължи на факта, че страната стана член на ЕС преди по-малко от два месеца. В процеса на присъединяване много от законите и правилата са се променили и гражданите все още свикват с тях, коментира той за Mediapool.

Това в никакъв случай не е повод да се търси вина, но със сигурност е интересен факт, допълни той, като изрази надежда, че след Годината на равните възможности хората, които знаят правата си, ще бъдат много повече.

В България най-широко разпространена е дискриминацията по възраст. Особено ощетени са и хората с увреждания и тези с различен етнически произход, сочат данните. В Европа най-неравнопоставени са малцинствата,  хората с увреждания или с различна сексуална ориентация.

Две трети от анкетираните българи смятат, че повече хора с увреждания и над 50 години трябва да получат възможност да работят. Над половината сънародници възлагат на правителството водещата роля в борбата срещу дискриминацията, докато в ЕС основно се разчита на училищата и университетите (42%), както и на родителите (40%).

Може би причината е, че хората у вас имат доверие на властта, отбеляза Олсън.  

Европейската година на равните възможности е част от стратегията на ЕК за борба с дискриминацията и толерантността към всички. В инициативата участват 30 държави от Европа – 27-те членки на съюза заедно с Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.

Целта е чрез различни прояви – семинари, конференции, дискусии, културни и спортни събития, все повече граждани да се запознаят с правото си на равностойно третиране.

Равните възможности и антидискриминационната политика са част от фундаменталните принципи на съюза. Не е случайно, че инициативата започва през тази година, когато се навършват 50 години от създаването на ЕС, каза Олсън.

Той подчерта, че има какво още да се желае в тази област. Въпреки че в Европа има нужното законодателство, все още заплатите на жените са значително по-ниски от тези на мъжете, посочи той.

В България инициативата ще се координира от социалното министерство съвместно с Комисията за защита от дискриминация, Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси.

Стратегията за равни възможности, приета от правителството, включва разяснителни кампании, културни и спортни прояви сред младежите, както и конкретни действия за включване на рисковите групи на пазара на труда.

Според Олсън българският план е сред най-амбициозните в Европа.

Трябва успешно да включим рисковите групи в обществото и да подобрим диалога между институции и социалните партньори, за да можем да отстояваме принципа на равнопоставеност и недискриминация, каза социалният министър Емилия Масларова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deja
    #14

    За разлика от всички европейски държави, в България е дискриминирано чисто българското население. Цигани и турци имат само права и свободи, остават безнаказани и живеят за сметка на дискриминираните българи!

  2. жена
    #13

    Преди 3 години го изпитах това с разликата в заплащането между мъж и жена която беше със сто лева. Егаси гадовете и до ден днешен така се въртят нещата, а ужким европейци и какво ли не. Мъжете хвърлят парите по шантонерки и пиене и трябва да им ги осигурим. То за това те се скапват по бързо от жените, нищо не може да мине даром. Всеки дяволък се заплаща.

  3. все едно
    #12

    ред роднина ред полицай и всеки се прави, че не вижда.На държавни места се назначават свои хора дето и хич хабер си нямат, но шефа го е довел. Я в ДКЕВР да проверят кой какво е учил и какво работи и да видят за какво става въпрос, даже и стаж нямат преди това на нещо що годе сходно.

  4. Eна
    #11

    Надявам се Олсън да й обясни защо поправката Ванко 1 дискриминира жените.

  5. tt
    #10

    знае правата си при дискриминация "..i toj e obiknoveno ciganin.

  6. Роглец
    #9

    От векове българите не могат да проумеят,че трябва да подтиснат омразата си един към друг, да бъдат сплотени и с единомислие да се освободят от некадърниците в МС и НС, които сами избраха. И да вземат съдбата си в свои ръце.Толкова ли е страхлив, нерешителен и чакащ човек българина!

  7. авс
    #8

    когато един цял народ е дискриминиран при приемане на неморален закон не влачили към СОДОМ и ГОМОР следващите поколения . Прочетете този сайт сега и си кажете мнението там .WWW.BGPETITION.COM

  8. Ядосан
    #3

    Питам г-н Якимиджиев и другите които разбират правото.- Почтен ли е българският гражданин по презумпция?Доколкото знам` той само е "невинен до доказване на противното".Ако е почтен по Закон/в смисъл credible т.е. вярва му се по презумпция/ това би бил страхотен правен инструмент на гражданина да се бори мързеливата и корумпирана държава. Пример: Декларирам пред които трябва` с нотариално заверен текст` че започвам дейност в пълно съответствие със изискванията на закона и от другия ден започвам дейността. Тези които трябва да заповядат да проверят дали съм излъгал...А не аз да доказвам с години очевадни обстоятелства на слепи и глухи чиновници. Това го има по белия свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.