
Едва една пета от българите знаят какви са правата им в случай на дискриминация, сочи проучване на Евробарометър, направено миналата година. Резултатите от изследването бяха цитирани във вторник от Стефан Олсън, представител на Европейската комисия (ЕК), по време на официалното откриване в София на Европейската година на равните възможности.
В останалите страни от ЕС хората, запознати с правата си, са с 11% повече. В България е голям броят и на тези, които са отговорили с “не знам” – 12%, което е четири пъти повече от средното в Европа.
И у нас, и в ЕС повече от половината граждани не знаят какво могат да направят, ако станат жертва на дискриминация.
Според Олсън по-лошата информираност на българите се дължи на факта, че страната стана член на ЕС преди по-малко от два месеца. В процеса на присъединяване много от законите и правилата са се променили и гражданите все още свикват с тях, коментира той за Mediapool.
Това в никакъв случай не е повод да се търси вина, но със сигурност е интересен факт, допълни той, като изрази надежда, че след Годината на равните възможности хората, които знаят правата си, ще бъдат много повече.
В България най-широко разпространена е дискриминацията по възраст. Особено ощетени са и хората с увреждания и тези с различен етнически произход, сочат данните. В Европа най-неравнопоставени са малцинствата, хората с увреждания или с различна сексуална ориентация.
Две трети от анкетираните българи смятат, че повече хора с увреждания и над 50 години трябва да получат възможност да работят. Над половината сънародници възлагат на правителството водещата роля в борбата срещу дискриминацията, докато в ЕС основно се разчита на училищата и университетите (42%), както и на родителите (40%).
Може би причината е, че хората у вас имат доверие на властта, отбеляза Олсън.
Европейската година на равните възможности е част от стратегията на ЕК за борба с дискриминацията и толерантността към всички. В инициативата участват 30 държави от Европа – 27-те членки на съюза заедно с Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.
Целта е чрез различни прояви – семинари, конференции, дискусии, културни и спортни събития, все повече граждани да се запознаят с правото си на равностойно третиране.
Равните възможности и антидискриминационната политика са част от фундаменталните принципи на съюза. Не е случайно, че инициативата започва през тази година, когато се навършват 50 години от създаването на ЕС, каза Олсън.
Той подчерта, че има какво още да се желае в тази област. Въпреки че в Европа има нужното законодателство, все още заплатите на жените са значително по-ниски от тези на мъжете, посочи той.
В България инициативата ще се координира от социалното министерство съвместно с Комисията за защита от дискриминация, Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси.
Стратегията за равни възможности, приета от правителството, включва разяснителни кампании, културни и спортни прояви сред младежите, както и конкретни действия за включване на рисковите групи на пазара на труда.
Според Олсън българският план е сред най-амбициозните в Европа.
Трябва успешно да включим рисковите групи в обществото и да подобрим диалога между институции и социалните партньори, за да можем да отстояваме принципа на равнопоставеност и недискриминация, каза социалният министър Емилия Масларова.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент