Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само едно от петте най-скъпи овчи сирена е наистина овче

14 коментара
Image by <a href="https://pixabay.com/users/ajale-1481387/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1369237">Andrea</a> from <a href="https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1369237">Pixabay</a>

Само едно от пет изследвани и предлагани на пазара овчи сирена наистина съдържа само овче мляко, останалите са произведени от мляко - смес от овче и краве. Това показват направени тестове от "Сдружение за достъпна и качествена храна".

Тестовете в акредитирана международна лаборатория са направени след сигнали от потребители и са финансирани от "Сдружение за достъпна и качествена храна". Изследвани са 5-те най-скъпи и най-популярни на пазара овчи сирена и проверката показва, че само едно от тях е наистина овче сирене, останалите са смес.

Това, според сдружението, въвежда в заблуда българските потребители, които заплащат за този продукт едно от най-високите цени в сектора и очакват да получат продукт изцяло от овче мляко. Констатираното нарушение представлява и фрапантно нарушение на конкурентното право, защото към настоящия момент 1 литър от тази суровина е три пъти по-скъп от кравето мляко, с което се размесва. Тоест конкретните производители на овчи сирена получават в пъти по ниска като себестойност продукция.

Част от потребителите купуват именно овче сирене заради алергии или по лекарско предписание и при тях наличието на други видове мляко може да доведе до здравословни проблеми, посочват експертите. 

“Тeзи крайно тревожни резултати хвърлят петно върху репутацията на българското овче бяло саламурено сирене, което в началото на на 2023 г се нареди на 19-о място в света според класацията на Taste Atlas”, смята Андрей Велчев, председател на УС на Сдружението за достъпна и качествена храна.

Сдружение "За достъпна и качествена храна" припомня, че продължава да настоява за законови промени, които да разрешат на контролните органи да оповестяват обществено имената на компании, които нарушават разпоредбите за произвеждане на качествени храни.

В момента нормативната уредба не разрешава публикуването на имената на компании – извършители като дава право на Агенцията по храните да разгласи име на компания, единствено в случай че създадената от нея храна заплашва живота на потребителите.

За трите години от функционирането си ЗДКХ не е подавало несъстоятелен сигнал до Българската агенция по безопасност на храните, КЗП и други институции. Ежеседмично получаваме сигнали постъпили при нас чрез платформата www.zdkh.bg, в следствие на които се провеждат внезапни проверки от органите водещи до тревожни констатации и предписания в търговските обекти.

По-късно в четвъртък на изнесените данни реагира и контролният орган към Министерство на земеделието - Българската агенция за безопасност на храните(БАБХ). Оттам обявиха, че ще извършат проверка по повод изнесената информация. БАБХ ще извърши проверки в млекопреработвателните предприятия по отношение на вложените суровини, вкл. пробовземане. В случай, че резултатите бъдат потвърдени, БАБХ ще се пристъпи към налагане на глоби.

Санкцията за подобни нарушения варира между 2 000 - 4 000 лева.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #14
    Отговор на коментар #11

    В България продават President, произведен в РС Македония. Българското сирене е с приемливо качество, но силно надценено. Дори и когато е на промоция. Българските вина вече ги заобикалям.

  2. John Doe
    #13

    Трябва да се провери #Кой е прокарал "нормативната уредба" забраняваща разкриването на компаниите-крадци и определяща смешни жълти стотинки като "глоби" в размер на това, което те крадат от джобовете на нищо неподозиращите клиенти само за час.

  3. Sin
    #12

    По тези причини българите в чужбина вече не носят сирене от България и не купуват такова от българските магазини, а купуват в местните магазини. В Австрия примерно се купува най-много бяло сирене ( и краве ) гръцкото Фета или от една турска фирма със седалище в Германия. Съдържанието му може и да е българско, но етикетът му е Маде ин Джермани. Подобно е положението и с виното - как да купуваш българско, когато в България сме чували, че се прави вино дори без грозде. Да не говорим за колбаси, мед, конфитюри и пр. Специално за меда - вече почти всички се научиха да го размесват с т.нар. китайски мед и така почти всеки мед в Австриа и Германия има вкус на бомбоните Лакта от едно време.

  4. MP_reader
    #11

    Ние купуваме President, което е френска марка, но произвдено във Wisconsin. По-малко солено е, винаги знаеш какво получаваш.

  5. Отговор на коментар #1

    French Feta бие нашето бяло сирене в САЩ. Две кутии българско бяло сирене не си приличат по качество!

  6. обикновен
    #9

    От всички тези "проверки", "анализи" и бръщолевения , точно това е най-важното - да се знаят имената на мошениците и никой да не им купува ментето! Ако не се публикуват имената на нарушителите, всичко друго е ала-бала! Става въпрос за Храна, идиоти- чиновници!

  7. Owal
    #8

    "Сдружение „ За достъпна и качествена храна “ продължава да настоява за законови промени, които да разрешат на контролните органи да оповестяват обществено имената на компании, които нарушават разпоредбите за произвеждане на качествени храни. В момента нормативната уредба не разрешава публикуването на имената на компании – извършители като дава право на Агенцията по храните да разгласи име на компания, единствено в случай че създадената от нея храна заплашва живота на потребителите."

  8. ABV
    #7
    Отговор на коментар #4

    Zадунайски Zиганистан!

  9. Борис
    #6

    БАБХ били "реагирали"? След като нищо не правеха толкова години изведнъж се сепнали и "реагирали"? А, и щели да проверяват предприятията, а не готовата продукция, преди доказване на факта, че "овчето сирене" не е точно овче? Факт, който всички потребители знаеха и без лабораторен контрол? А, и щели да налагат глоби - от 2 000 до 4 000 лв.? В БАБХ май смятат, че българските граждани хрупат трева? Ако не беше тъжно можеше да бъде смешна тази наглост на БАБХ. В БАБХ вероятно смятат, че след като имат

  10. someone
    #5

    Значи вчера при явната реклама на Кауфланд, може да пишем платен репортаж, под формата на жълтина, колко им била "свежа" стоката и как сме ходели за неповторимото преживяване да ровим из щайгите с набити, смачкани, изгнили или недоузрели и твъди като дърво и пълни с нитрати плодове и зеленчуци, но днес не може да кажем ясно и конкретно марките... Егати новинарския сайт! Пише общи дописки, копирани от другаде, никаква конкретика!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам