Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само хора с абсолютно чисто минало ще имат доверието на НАТО

0 коментара

Съдебната реформа, сигурността на класифицираната информация, борбата срещу организираната престъпност, контролът върху износа на оръжие и военната реформа са областите, в които България и останалите 6 поканени за членство държави трябва да продължат и ускорят реформите. Това заяви пред българския парламент генералният секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън, който пристигна на няколкочасово посещение в София.

Трябва да се гарантира сигурността на класифицираната информация, както и да се подсигури, че хората, които работят с тази информация, са напълно чисти, заяви пред депутатите Робъртсън.

Малко по-късно пред медиите Робъртсън не отговори директно с "да" или "не" на въпроса дали според него може хора от бившите служби на Държавна сигурност да имат достъп до класифицирана информация, но ясно показа мнението си с думите: "Хората, които ще боравят с класифицираната информация на НАТО, би трябвало да се радват на доверието на НАТО, за да може да им бъде даден достъп". Той уточни, че в момента в България са експерти от организацията за сигурност на НАТО, които ще посъветват българското правителство именно по тези въпроси.

Президентът бил наясно с ангажиментите

"Аз уверих нашия гост, че ние добре знаем своите проблеми, свързани със защитата на класифицираната информация, с реформите в специалните служби и контрола върху търговията с оръжия и стоки с възможна двойна употреба", каза президентът Първанов след срещата с генералния секретар на НАТО.

"Поощрих България за положителния прогрес и поощрих президента да продължи твърдо да работи за изчистването на проблемите преди подписването на протокола на 22 март. Президентът е много наясно с това, което остава да се направи. Радвам се, че той поема тази ръководна роля, за да може договора да бъде ратифициран в 19 столици от Алианса", заяви лорд Робъртсън.

Георги Първанов повтори и пред шефа на НАТО своята и на БСП позиция за Ирак, която е различна от официалното становище на кабинета и парламента. Той изтъкна необходимостта от санкция на ООН за всяко едно действие.

Президентът изрази надежда за единна позиция на ООН, НАТО и ЕС по кризата и желанието си на България да не се налага да избира между една или друга група партньори, визирайки очевидно сегашните спорове в тези организации.

Първанов каза, че на срещата с Робъртсън е поставил въпроса с гаранциите за националната сигурност при участието ни в операцията срещу Ирак. Запитан какъв е бил отговора, президентът посочи, че генералният секретар на НАТО вече го дал в рамките на парламентарното си изявление.

"Пълната гаранция за сигурността на една страна идва тогава, когато стане пълноправен член на Алианса", каза пред журналисти в парламента Джордж Робъртсън и допълни: "Няма да има нужда от военни действия в Ирак, ако Саддам Хюсеин изпълни резолюциите и решенията на Съвета за сигурност на ООН.

В петък Първанов поиска България да получи писмени външни гаранции за националната си сигурност.

Новите кандидати са пред двойно предизвикателство

Поканените в НАТО държави са изправени пред двойно предизвикателство - не само да увеличат своите собствени политически и военни реформи, чието изпълнение доведе до поканата в Прага, но и да се променят в крак със сегашната трансформация на Алианса, да се приготвят да "скочат в движещ се влак", заяви пред парламента лорд Робъртсън. НАТО се трансформира из основи, и то с голяма сила, защото светът навлезе в нова ера за сигурността, където много смъртоносни заплахи могат да достигнат всяка държава, добави той.

Към належащите пред България и останалите 6 страни реформи в политическата област Робътсън наблегна на съдебната реформа, която да подобри независимостта на съдебната система, борбата срещу организираната престъпност и корупцията, която може да подкопае демокрацията и да се разпростре и към съседни страни, работата по интегрирането на малцинствата, за да се подсигури социалния мир.

Генералният секретар на НАТО специално изтъкна подсигуряването на твърд контрол върху оръжейния експорт.

В областта на военната реформа най-важното е да се свалят от употреба и модернизират остарелите "тежки, метални армии". В тази област той включи и въвеждането на модерно планиране на бюджета на армията.

Генералният секретар на НАТО изтъкна ролята на българските мироопазващи мисии в региона на Балканите, като добави, че България насърчава сътрудничеството и диалога в целия регион на Черно море. Страната е направила и важен принос в борбата срещу тероризма, в битката срещу Ал Каида и талибаните, заяви Робъртсън.

Той пристигна в София след успешно приключилото 13-часово заседание на комитета по военно планиране на Алианса, което успя да преодолее разделението по повод американското искане за военна подкрепа на Турция в случай на война срещу Ирак.

Алиансът е много по-силен и решен за действие

Някои хора бяха започнали да казват, че Алиансът е в дълбока криза, но те сгрешиха, заяви пред парламента генералният секретар на пакта. Той посочи, че Алиансът никога не е бил толкова монолитен и че всички съюзници имат своите твърди възгледи. Дебатът не беше дали да се действа, а кога да се действа и миналата нощ ние решихме, че вече е време да се започне планирането, каза Робъртсън.

"Алиансът е много по-силен, по-решителен и по-решен за действия ", изтъкна той след срещата с външния министър Соломон Паси.

В отговор на въпрос Робъртъсн заяви, че едва ли ще се наложи България или която и да е от 7-те поканени за членство също да помагат за отбраната на Турция. "Като се има пред вид това, което Турция иска, може би няма да се наложи поканените страни да се ангажират в тази мисия", каза Робъртсън. Той обаче добави, че неговият опит с България показва, че когато НАТО е имало нужда от българската помощ и подкрепа, винаги ще я получава.

Поздравявайки България за получената покана в Прага, Робъртсън специално похвали и настоящето правителство, и предишния кабинет на ОДС, които по думите му " доведоха България до момента, в който тя може да гледа в обозримото бъдеще към пълноправното си членство".

На последната си за деня среща - с премиера Сакскобургготски, Робъртсън похвалил предложената от правителството и одобрена от Народното събрание позиция на България за кризата в Близкия изток. Това обясни министърът на отбраната Никола Свинаров след срещата.

Отговорът на политическите сили

Само своевременната, твърда, единна и последователна позиция на съюзниците в антитерористичната коалиция за оказване на натиск върху режима в Багдад дава шанс за мирно решение на кризата около Ирак. Това каза председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов в изказването си в пленарна зала след речта на генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън.

Всяко забавяне или колебание предоставя възможност за трансформирането на тероризма в нови форми и за разпространението му на нови територии, заяви Панайотов. Не може да има неутралитет спрямо тази заплаха, допълни той.

Панайотов увери, че България като непостоянен член в Съвета за сигурност на ООН продължава активно да работи за търсене на мирен изход от кризата в Ирак при стриктно спазване на резолюцията на ООН.

Лидерът на Парламентарния съюз на ОДС Надежда Михайлова призова още веднъж Народното събрание да разгледа и приеме предложената от ОДС национална програма от мерки за атлантическо членство. Сините настояват всички предложения за ръководители на специалните служби да бъдат обсъждани от Народното събрание, както и да се осигури пълна прозрачност на тяхното минало. Запитан дали това може да стане министърът на отбраната Николай Свинаров заяви, че ако се стигне до такава промяна правителството ще спази напълно законодателството на страната. Според настоящите закони решението за смяната на шефа на НРС се взема от правителството и се одобрява с указ на президента.

Зам.-председателят на БСП Любен Корнезов обясни и пред Робъртсън, че военният удар срещу Ирак може да започне само с резолюция на ООН, заради което левицата се въздържа да гласува американското искане за българско участие в операцията.

Корнезов заяви, че реформите, които се провеждат в българската армия са болезнени и засягат съдбите на десетки хиляди хора. НАТО трябва да бъде основният стожер на мира, защото няма по-голяма ценност от човешкия живот, заяви Корнезов.

Юнал Лютфи заяви, че ДПС е за пълно изчерпване на мирните средства за решаване на кризата в Ирак. ДПС подкрепи решението на парламента във връзка с искането на САЩ и иска България, като член на Съвета за сигурност на ООН, да продължава да утвърждава авторитета и ролята на Съвета за сигурност при решаване на международни конфликти и кризи, посочи той.

Убедени сме, че планирането и подготовката за операция в Ирак е средство за оказване на натиск, за да може Саддам Хюсеин и неговият режим доброволно да се разоръжат, посочи Лютфи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.