Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само Китай ли е виновен за спада в продажбите на Apple?

10 коментара
Само Китай ли е виновен за спада в продажбите на Apple?

Преди три месеца Apple струваше 1.2 трилиона долара. Преди Нова година американската технологична компания поевтиня до 750 млрд. долара и призна, че нещата не вървят толкова добре, както е очаквала.

Apple вини за това слабото търсене в Китай – държавата, с която американският президент Доналд Тръмп води търговска война. Експерти обаче смятат, че проблемът е доста по-широк и предупреждават, че ако нищо не се промени в стратегията на компанията и поведението на потребителите, империята iPhone е заплашена да залезе, пише Би Би Си в коментар по темата.

Неочакваното предупреждение на Apple, че приходите ѝ в ключовото коледно тримесечие са по-ниски от тези, които компанията е очаквала само два месеца по-рано, шокира инвеститорите, които и без това бяха разстроени от понижението на фондовите пазари през декември.

Apple е сред лидерите на най-продължителното в историята повишение на фондовия пазар и първата в историята му компания, чиято стойност надхвърли 1 трилион долара.

Мнозина се опасяват, че десетгодишният ръст на пазара е към своя край и с особено внимание следят за признаци на забавяне на бизнеса при петте компании, които лидират този ръст, известни като FAANG: Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google.

Facebook бе първата, която опъна нервите на инвеститорите миналата година. След това дойде ред на Apple. Акциите на компанията започнаха да падат скоро след традиционното обявяване през септември на новите ѝ продукти, сред които обаче този път нямаше по-значими промени както преди година, когато бе представен iPhone X.

Скоро след това компанията съобщи, че от новата година ще престане да споделя информация с инвеститорите за това как вървят продажбите на смартфони. Този ход допълнително ускори разпродажбата на нейните акции.

Прогнозите, че продажбите за тримесечието ще са на нива от 89 млрд. долара, се оказаха поредното разочарование, тъй като всички се надяваха на по-съществен ръст.

Притежателите на акции на Apple нямаше как да си пожелаят успешна Нова година, след като получиха писмо от шефа на компанията Тим Кук, в което той призна, че тези оценки са се оказали завишени – с около 5 млрд. долара.

"Макар и да очаквахме някои трудности на ключови развиващи се пазари, ние недооценихме мащаба на забавянето на икономическия ръст, особено в Китай", се казва в писмото на Кук.

Той споменава търговската война на САЩ с Китай като една от причините за това китайските проблеми да засегнат и смартфоните iPhone, и таблетите iPad, и компютрите Mac.

В резултат, вместо неголям ръст на годишна база, тримесечните продажби ще отбележат спад с почти 5%, което с Apple не се е случвало от 2016 г.

Това е първият път в последните 15 години, когато Apple преразглежда прогнозата си.

Анализаторите не бяха особено убедени от доводите на Кук, тъй като бизнесът на Apple в Китай и друг път не е вървял добре.

"Аз не бих свързал това нито с проблемите на американската и китайската икономика, нито с търговската война",коментира анализаторът Сем Рейнълдс, специалист в областта на високите технологии. "Просто за Apple настъпиха нови времена", смята той.

Американският технологичен гигант постепенно отстъпва позиции в Китай на местните Oppo, Huawei и Xiaomi. А нападките на Тръмп срещу Китай и арестът на дъщерята на основателя на Huawei по искане на Вашингтон само засилиха потребителския патриотизъм на китайците, коментира Уил Уонг, анализатор от консултантската компания IDC.

Освен това, отбелязва той, стратегията на Apple да повишава цените в отговор на намаляващи продажби, работеше отлично в периоди, когато растат икономиката и доходите на хората, а сега Китай има проблеми с това, включително и заради търговската политика на Тръмп.

"В периоди на по-неблагоприятно икономическо развитие, потребителите обръщат по-голямо внимание на цените. И тук китайските производители имат предимство", допълва Уонг.

Проблемът обаче не е само с Китай. Тим Кук признава в писмото си, че и в развитите страни реалността се разминава с очакванията: хората все по-рядко купуват телефони и много от притежателите на стари модели iPhone са се възползвали от неотдавнашните отстъпки на Apple за замяна на батерията, с което са отложили покупката на нов телефон.

"След iPhone 8, кривата на технологичния подем се изравнява и потребителите имат все по-малко поводи да сменят своя iPhone с нов", коментира Рейнълдс.

Експертите са единодушни, че по-нататъшната съдба на Apple зависи не толкова от външни фактори като търговската война между САЩ и Китай, а от способността на компанията да поработи над грешките си, да се адаптира към новите условия и да направи пореден технологичен пробив.

"Инвеститорите се опитват да разберат, доколко агресивната ценова политика на Apple е влошила ситуацията и как това ще повлияе на дългосрочните възможности на компанията да удържа високите цени на iPhone", казва анализаторът от Atlantic Equities Джеймс Кордуел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #10
    Отговор на коментар #7

    Аз съм с nokia 515. iPhone XR го взех за тестове на респонсив визии и апликации, не за разговори. Общо взето това му е големият проблем, че е тежък и ангажиращ продукт. Пуснаха 3 модела като първите 2 бяха с по-големите размери т.е. за хора ползващи повече интернет и гледащи netflix. С третия модел имащ също голям размер те автоматично ограничават таргета и тези търсещи по-компактни и леки телефони (които никак не са малко) биват спечелени от конкуренти. Опитвам се да снимам с една ръка нагоре и ми натежава провокирайки изпускане... да не можеш да снимаш нагоре с една ръка също е минус.

  2. Ilia Iliev_fb
    #9

    Малко разсъждения върху заглавието тук! Китай да е виновен!? Говори за манталитетът на предназначението му. Китай или който друг да е ,е виновен , че работи!!! Да работиш добре ид а си виновен!?!? Кой и скакъв манталитет ще е!? ха ха ха Както казваше баща ми, още когато си отворил устата за да кежеш нещо ,вече си сгрешил!

  3. Ilia Iliev_fb
    #8
    Отговор на коментар #7

    ХА ХА ХА Точно.Задръстени сме с такива неща!Пазарът пренасител ли се е!?Ами нали за това всяка фирма произвежда определена стока за определена нисша или сегмент от пазарът!И сега са останали малки части и разбира се не много дохходоносни!И разбира се конкуренцията.Та оцеляването се свежда до производството на конкурентна стока, при всички други равни условия!

  4. Анонимент
    #7

    Вземи си един обикновен GSM ако е само за говорене - изкарва по 10-тина дена с едно зареждане. А Apple трябва да направят технологичен скок. Всеки вече си е купил по няколко усторйства и само ги подмята назад напред и все таз. Apple са на нивото да направят нещо ново и ако те не могат тогава до тук сме за дълго време.

  5. Бивши комунисти НЯМА!
    #6

    Много голяма грешка беше че от новите iPhones всичките са грамадански. Аз си взех най-малкия модел и е супер неудобен. Ако екипът им разбираше от потребителските нужди щеше да създаде и малък модел какви са тези екрани!?!? Аз примерно ползвам GSM-а само за разговори за какво ми е тухла. И в тази сфера всичко се изврати

  6. Ilia Iliev_fb
    #5

    Колко лесно се коменттира високотехнологичен бизнес!! Цена-качество, и разбира се реклама, която да те убеди в правотата на избора си . А как се произвежда толкова сложни апарати и стоки разбира се, някак стои в сянка! А това стои в основата на конкуренцията. Да произвеждаш конккурентна стока! И сега какви са шансовете на ябълата да остане в играта. можем ли да направим сметката , без да имаме всички данни ! Можемразбира се. И то по способността да се произвежда конкурентно. А там в азиатския регион ,точно на това са работили. Та преимуществото им е голямо. Времето работи за тях!

  7. lindentown
    #4

    Друг е въпросът, че продуктите на Apple са безумно скъпи. $1200 за поредната нова играчка? На една трета от цената им можеш да си намериш продукти на други компании със същата функционалност, направени на същото място (Китай).

  8. lindentown
    #3

    Ако преди 3 месеца компанията "Apple" се е имала борсова пазарна капитализация от $1.2 трилиона, преди Нова година е станала $750 млрд., сега в момента е малко над $700 млрд. Или за 3 месеца е загубила $500 млрд. от пазарната си капитализация, или около 41.5%. Това може да означава само едно - т.н. пазарни капитализации са едни просто спекулативни индикации. Нищо драматично не се е променило в тази компания, за да има такива скокове надолу. Не е паднала бомба, за да унищожи част от развойните или производствените им капацитети.

  9. xa_poznai
    #2

    Проблемът не е толкова в цената колкото че просто няма нищо срещу нея. Имаше етап когато хората просто трябваше да имат продукти на фирмата, защото беше въпрос на социален статус. Този момент обаче отмина! Нищо революционно няма в новите модели, а дисплеи, камери и други технологии отдавна има по-добри на други производители. И когато не превъзхождаш (купуваш новия модел, но няма място за репликата "гледай какво прави") останалите вече цената има значение.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.