Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само половината от хората с астма у нас са диагностицирани

0 коментара
Само половината от хората с астма у нас са диагностицирани

В България са диагностицирани само 50% от астматиците и много често пациентите с астма не свързват симптомите си с лош контрол на заболяването. Това съобщи началникът на клиниката по алергология в Александровска болница доц. Мария Стаевска в четвъртък по повод предстоящата информационна кампания “СТОП на астмата!“. Тази година кампанията по повод Световния ден за борба с астмата 7 май е с фокус върху 4 важни клинични подхода: симптоми, тест, оценка на резултата, преоценка на терапията.

Между 50 и 75% от пациентите имат леки форми на астма, а 10% са с тежка астма.

От 10 години Клиниката по клинична алергология на Александровска болница е един от най-активните експертни центрове за пациенти с тежка астма, в която се лекуват 150 души с тежки форми на заболяването годишно.

“Пациентите с астма не свързват симптомите си с лош контрол на заболяването. При 45% от тях астмата не е в контрол, но 84% от тези пациентите вярват, че заболяването им е добре контролирано, а 70% от тях не приемат астмата си за сериозна“, коментира Стаевска.

Висок процент, от 30 до 40% от всички астматични пристъпи в спешен център са при пациенти, диагностицирани с лека астма.

Типичните за заболяването симптоми (задух, продължителна кашлица, свиркащо дишане) не трябва да бъдат пренебрегвани. Заедно с  изследването на белодробната функция (спирометрия) те са част от ранната диагностика на бронхиалната астма.

"Прилагането на облекчаващ симптомите медикамент, преди да е поставена диагноза астма от специалист и да е оценена тежестта на астмата, е напълно погрешно. Все едно да лекуваме пневмония само с препарат за кашлица“, коментира доц. Стаевска .

Тежките форми на астма се вързват с чести пристъпи и повишен риск от смърт, а лечението със системни кортикостероиди увеличава още повече този риск и води до допълнителни заболявания. Алтернатива за пациентите с тежка неконтролирана астма е съвременното биологично лечение, което подобрява контрола на болестта като намалява значително системната употреба на кортикостероиди, изострянията на заболяването и хоспитализациите. Освен това ограничава загубата на трудоспособност и преждевременната смърт на болните.

Председателят на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по белодробни болести към университетската болница “Св. Георги“в Пловдив доц. Владимир Ходжев отбеляза, че всички пациенти с астма използващи повече от 2 инхалатора с кратко действащ облекчаващ медикамент за година трябва да бъдат изпратени за преглед на терапевтичния план при специалист, независимо от тежестта на астмата. Използването на  кратко действащ облекчаващ медикамент маскира заболяването и не контролира възпалението като поставя астматиците в риск от животозастрашаващи астматични пристъпи.

Доц. Ходжев подчерта необходимостта от програми за намаляване честота на астмата, насочени към намаляване замърсяването на въздуха, стриктен контрол на тютюнопушенето, здравословно хранене и намаляване употребата на антибиотици в детската възраст, раждане със секцио само по медицински показания.

Председателят на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА) Диана Хаджиангелова обяви началото на Национална пациентска кампания „Белодробно здраве във всички политики“. Тя ще обхване градовете София, Пловдив, Плевен, Русе, Варна и Бургас, и ще продължи 5 месеца до 25 септември, когато е Световния ден на спирометрията.

"Националната кампания, на която поставяме началото, е първата с такъв мащаб в България. Кампанията ще информира обществеността за социалната значимост на заболяванията на белия дроб и ще позволи на хората по места да направят изследване на белите дробове. Стартираме с дни на отворените врати в Клиниката по алергология на Александровска болница. В периода 20-23 май вкл. от 13 до 15ч. специалисти от клиниката ще правят безплатно спирометрии (измерване на дихателни обеми с електронен спирограф) на граждани, които имат интерес. Подробна информация за кампанията за останалите градове ще бъде налични на страницата на АББА, след съгласуване с двете научни дружества“, посочи Хаджиангелова.

Най-успешният български плувец Петър Стойчев подкрепи кампанията "Стоп на астмата!“ и заяви, че при добър контрол астмата не пречи на физическата активност. Той сподели, че и сред спортистите има много астматици, които въпреки заболяването си, бележат значими успехи в кариерите си и имат пълноценен и активен живот с астма.

Информационната кампания “СТОП на астмата!“ се провежда съвместно от Клиниката по клинична алергология Александровска блоница, Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА), Българското дружество по белодробни болести (БДББ), Българското дружество по алергология (БДА) и с подкрепата на фармацевтичните компании “АстраЗенека“ и “ГлаксоСмитКлайн“. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.