Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само процент от поскъпващия ток отива към в ЕРП-ата

14 коментара
Само процент от поскъпващия ток отива към в ЕРП-ата
От планираното от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) увеличение на тарифите на тока от 1 юли 2008 г. само един процент реално влизал в електроразпределителните предприятия (ЕРП), останалото отивало в Националната електрическа компания, централите-производителки и държавния бюджет. Това изчисли в четвъртък единият от тримата мажоритарни собственици на ЕРП-ата у нас, който обаче пожела анонимност преди разговорите за окончателното решение на регулатора за повишението на цените на ел.енергията.

Крайното поскъпване бе изчислено средно на 18 на сто за бита и приблизително толкова за бизнеса, но тарифите на НЕК се повишават с над 25 на сто, като преди тях по веригата нагоре се променят и цените на електроцентралите. При първото обсъждане на доклада на ДКЕВР, председателят на комисията Константин Шушулов заяви, че ще се търсят варианти повишението да бъде намалено поне с два процента.

От електроразпределителното дружество заявиха, че свободното боравене на ДКЕВР с ценообразуващите компоненти води до намаляване на приходите в CEZ, E.ON и EVN, докато обществеността се манипулира с изявления за печалбите и високите норми на възвръщаемост за чуждестранните инвеститори. Всъщност от увеличението само един процент влизал в ЕРП-ата, 13.1 на сто - в НЕК и централите, а 2.8 на сто - в държавния бюджет чрез ДДС-отчисленията.

Така от поскъпването на цените се облагодетелстват непрозрачната държавна енергийна компания и хазната, от която също по толкова непрозрачен начин се харчи преизпълнението на бюджета.

Останалата част от увеличението покрива разходите по осигуряване на услугата.

Компанията счита, че в общественото пространство се спекулира с гарантираната ѝ печалба съгласно приватизационните договори, която е фиксирана на 16 на сто за периода от 2005-2008 г. и на 12 на сто – за следващия петгодишен период. Реалната норма на възвръщаемост на дружествата обаче била 7-8 процента, защото при преоценката на активите им стойността им била намалена с една трета. Печалбата от направените инвестиции пък възлизала на 3 процента.

Заради орязването на вложенията на трите компании за периода до 2013 г., държавата се очаква да загуби инвестиции в размер на около 2 процента от БВП. Освен това от ДКЕВР не са аргументирали с нищо намаляването на признатите разходи от инвестиции. Според ЕРП-то се изпълняват ангажиментите за сваляне на технологичните загуби при преноса, но въпреки това разходите за покриването им са нараствали заради самото увеличаване на цените на електроенергията. Така например независимо, че през първите три години от влизането си в собственост загубите по преноса били намалени с около три процента до 17-18 на сто, плащаната от потребителите цена за тези загуби се увеличава от 2.5 стотинки за киловатчас през 2007 г. на 2.6 ст. сега.

Като парадоксален бе определен фактът, че цените за достъп били много по-високи от тези в страните от Европейския съюз, а тарифите за потребителите у нас – двойно по-ниски от европейските. При това крайните снабдители не получавали от ДКЕВР информация за разходите на НЕК и дъщерното ѝ дружество Електроенергиен системен оператор при образуването на техните цени. Регулаторът им препоръчал да не гледат в канчето на другите компании.

ЕРП-тата прогнозират, че ако продължава сегашната ценова политика на енергийния регулатор, те няма да могат да покриват нито изискванията за евростандарти, нито амортизационните разходи по съоръженията и мрежата, което застрашава сигурността на енергийните доставки.

На 5 юни изтича срокът, даден от ДКЕВР на компаниите от електроенергийния сектора за възражения по предварително определените им цени, като общественото обсъждане на тарифите ще се проведе на 10 юни и окончателният им размер ще се определи на 26 юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mimi
    #15

    ЕРП-тата като са недоволни има съд до дупка и от там в Европейската комисия. Само така нашите наглеци ще ги озаптим.

  2. ELENA
    #14

    DA MU MISLI NARODA KAK STE GO RAZPAVAT NA KRAST.

  3. Румчо
    #13

    кво си тръгнала да се занимаваш с атомни централи. ти си глей връткането, ний тука ще се оправим

  4. ELENA
    #12

    Доц. Вера Михайлова от ядрения институт към БАН каза: "Изборът на площадка за изграждането на нова ядрена централа е неподходящ и никой не би могъл да предвиди колко точно ще струва на българския народ новата централа. Цената на свежото ядрено гориво се мени, нямаме лаборатория за преработване на отработеното ядрено гориво, а то ще трябва да се транспортира до Русия като се плащат високи транспортни такси. Нямаме и хранилище за радиоактивни отпадъци."Изпълнителният директор на Института за зелена

  5. Дядо Иван
    #11

    Когато бях млад и измислих интернета, мислих че в него ще влизат само интелигентни хора, с "компютърна грамотност" както казваше моя приятел тогава Тодор Живков. Ама се оказа , че интернета е и за "семпли хора", както би казал друг мой приятел.

  6. плю
    #10

    Дъртия,пиян и изкукуригал старец на комисията е много удобен за манипулиране и докато това безмозъчно същество седи там цените на вода, ток и парно ще набъбват неимоверно. Тоя дядка не може да разрешава на ЧЕЗ, Еон, вода и парно да вдигат цени без да има нищо насреща. Тия единствено съкратиха персонала, вода се лее на воля, но нали народа плаща загубите защо някой ще я спира, парно и топла вода без никакво качество, но пука му на дядката, той нали си взима две-три хилядарки, а иначе ще дреме в къщи на една пенсия. Аман от такива скапаняци плю, плю,плю. Това са изроди които и да ги плюнеш ще мислят, че дъжд ги вали.

  7. НАБЛЮДАТЕЛ
    #9

    Щото над 6 млрд. квтч. всяка година се консумират от "БОГОИЗБРАНИ" хора и фирми безплатно. ТЕ ТОВА Е ГОЛЯМАТА МАФИЯ

  8. ELENA
    #8

    DOKAZA SE CHE ATOMNITE SA VREDNI I MNOGO KOITO GIVEIAT OKOLO TIAH NAI MNOGO PROZENT OT LEVKIMIA (RAK): ZATOVA PRAVITELSTVOTO NA GERMANIA RESHI: ZABRANA ZA STROEG NA NOVI AEZ I POSTEPENNO ZAKRIVANETO IM. DAVA SE PREORITET NA DRUGI ISTOCHNIZI NA TOK- SOLAR, EKO TOK(VODNI) I PROIZVODSTVO NA TOK OT GAS i dr.EKO. SEGA V GERMANIA POKRIVITE NA KASTITE GI POKRIVAT SAS SOLARZEHLEN. KAKTO ZNAETE GERMANZITE GIVEIAT V KASTI A NE V PANELI, KAKTO V BALGARIA, KOITO POCHVAT DA PADAT. NO ZA NARODA V BG V MOMENTA NIKOI NE MISLI, OSVEN DA GO OGRABI OSTE POVECHE. TOVA KOETO PISHA SAM SIGURNA, CHE SAM ABSOLÜTNO PRAVA.

  9. ELENA
    #7

    към БАН каза: "Изборът на площадка за изграждането на нова ядрена централа е неподходящ и никой не би могъл да предвиди колко точно ще струва на българския народ новата централа. Цената на свежото ядрено гориво се мени, нямаме лаборатория за преработване на отработеното ядрено гориво, а то ще трябва да се транспортира до Русия като се плащат високи транспортни такси. Нямаме и хранилище за радиоактивни отпадъци."

  10. ELENA
    #6

    за зелена икономика Петко Ковачев отбеляза, че по мнението на експерти инвестиционните разходи за изграждането на централата ще са почти двойни на предвидените и вместо близо 4 млрд. евро тя ще струва между 8 и 9 млрд. евро, което ще направи продажната цена на тока нереализируема на пазара.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.