Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само СДС и БСП имат шанс за кмет на София, твърди НЦИОМ

0 коментара

Според Националния център за изследване на общественото мнение /НЦИОМ/ само две политически сили - СДС и БСП, имат шансове за победа на местните избори в София. Това показва последното национално представително проучване на центъра.

Синята и червената централи си поставиха като национална задача да спечелят изборите в София. За БСП това е необходим знак, за да поискат и централната власт. За СДС е желана цел, защото ще оттласне партията към възвръщане на позициите ѝ в обществото. Лидерът на СДС Надежда Михайлова на няколко пъти посочи, че синята формация няма да подкрепи сегашния кмет Стефан Софиянски, защото той е водач на друга партия. Тя каза, че СДС непременно ще излезе със свой кандидат, защото това е и въпрос на чест.

За първи път в събота обаче, пред телевизия "Европа", Надежда Михайлова заяви, че ще си подаде оставката, ако СДС загуби кметското място в София. "Давам си сметка и мога да кажа съвсем категорично, че аз ще понеса своята политическа отговорност. И разбира се, ще подам оставка, ако не спечеля град София. Смятам, че това трябва да бъде действието и тази отговорност трябва да бъде поета не само от лидера на СДС, но и от лидерите на всяка политическа сила, която загуби град София. Аз не се страхувам да понеса политическата отговорност", заяви тя.

Запитан дали подобно на Михайлова би си подал оставката при евентуална загуба на София, лидерът на БСП Сергей Станишев отговори отрицателно. Той обяви, че не подценява потенциала на СДС в столицата, но в същото време по думите му за първи път БСП има сериозни шансове да се пребори за кметското място. "Ще се постараем да предложим сериозен кандидат за кмет, който може да реши проблемите на града, които въпреки хвалебствията за Софиянски не са никак малко", каза Станишев. Той обаче отказа да отговори на въпроса дали арх. Андрей Тодоров, син на Станко Тодоров, е негова номинация.

Според изследването на НЦИОМ, 41% от анкетираните искат нови кметове за населените си места срещу 31%, които харесват старите си градоначалници. Най-големият процент на хората, които не искат промени, е в селата.

Михайлова и Станишев - ефектът на скачените съдове

"Забелязва се ефект на скачените съдове спрямо рейтингите на лидерите Надежда Михайлова и Сергей Станишев. Спадът на доверие към единия лидер сред определена обществена прослойка води до ръст на одобрение за другия лидер в същата прослойка. Това говори за реално лидерско съперничество и добро котиране на политическите лица и на БСП, и на СДС", заяви директорката на НЦИОМ Лидия Йорданова пред семинар на левицата в Рибарица.

Михайлова и Станишев в същото време се радват на висока и съизмерима подкрепа на своите електорати, като става дума за цифри над 67 % и при двамата. Според оценката на Йорданова, Станишев извънредно бързо и при това успешно е успял да се наложи сред своите, докато при Михайлова има известно отстъпление в тази посока.

Надежда Михайлова продължава да води по симпатии сред симпатизантите на други партии, най-вече сред тези на НДСВ. Но нито тя, нито Станишев успяват да осребрят своите иначе добри активи сред апатичните българи, нито да върнат разочарованите сини или червени симпатизанти.

През декември 2002 г. Станишев е получил най-висок рейтинг, откакто е лидер на БСП.

Михайлова има по-добри позиции в столицата, сред заможните и сред най-младите гласоподаватели. Тя е по-малко одобрявана от хората с крайно десни възгледи, в сравнение със степента, с която Станишев е одобряван от хората с крайно леви възгледи.

Подкрепата и за двамата лидери е широка сред целия спектър на политическото пространство, но подкрепата за лидера на СДС е малко по-балансирана.

"Сработената опозиция" загуби от вота на недоверие

Според НЦИОМ, симпатизантите на БСП в по-голяма степен от тези на СДС проблематизирали дали сега е необходимо ново управление на България. Симпатизантите на левицата са убедени в силната моментна позиция на БСП днес, но са колебливи и плахи спрямо перспективата партията да управлява. Гласовете на 46-те процента от отговорилите, че има партии, готови да управляват, се делят на 22% за БСП, 14% за НДСВ и 10% за СДС, сочи проучването на НЦИОМ.

От вотовете на недоверие, поискани и загубени едновременно от СДС и БСП, спечели НДСВ, защото правителството остана на власт, посочи Лидия Йорданова.

Това е отговорът на 48% от анкетираните. Повече от половината симпатизанти на СДС и БСП отговарят по този начин на въпроса. Симпатизантите на БСП били по-негативно настроени към внесения от своите вот, отколкото симпатизантите на СДС. На въпрос кой спечели, червените симпатизанти казват - никой, всички загубихме.

Според анализът на НЦИОМ, БСП е извлякла най-малко дивиденти от този вот, защото конфронтационната политика не разширява подкрепата за партията. По-добър е ефектът при СДС и НДСВ. За пръв път от много време се качил рейтингът на Екатерина Михайлова и Иван Костов, посочи Йорданова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.